UWAGA!

Defibrylator dla strażaków

Elbląscy strażacy otrzymali cenny dar od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - automatyczny, przenośny defibrylator służący do przywracania akcji serca. Urządzenie warte 10 tysięcy złotych jest na razie jedynym na wyposażeniu naszej PSP.

- Takie defibrylatory powinny być nie tylko na wyposażeniu ratowników - mówi bryg. Krzysztof Grygo, komendant miejski PSP. - Powinny być we wszystkich miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi.
     Np. w USA znaleźć je można w hipermarketach, szkołach, na dworcach czy na ulicach wielkich miast. Jak wskazują badania, bardzo poprawiło to skuteczność udzielania pierwszej pomocy. Bo to pierwsze minuty mają w razie wypadku decydujące znaczenie. Obsługa automatycznego defibrylatora jest prosta. Urządzenie monitoruje stan poszkodowanego i podaje dyspozycje ratownikowi, co i kiedy należy wykonać.
     Prezent od Fundacji Jurka Owsiaka trafi do jednostki w Pasłęku. - Podjąłem taką decyzję, bo tam po prostu jest bardziej potrzebny - mówi komendant Grygo. - W Elblągu jest lepszy i szybszy dostęp do pomocy medycznej w razie nieszczęścia. Pogotowie w mieście dojedzie na miejsce w ciągu paru minut. Do Pasłęka z Elbląga jedzie znacznie dłużej.
     Wszyscy strażacy mają certyfikaty ratowników. Coraz większa grupa z nich to dyplomowani ratownicy medyczni po szkołach policealnych lub z dyplomami wyższych uczelni w tej specjalności. Ale ich umiejętności i wiedzę musi wspierać nowoczesny sprzęt. Wtedy każdy, kto potrzebuje pomocy będzie miał znacznie większą szansę na życie.
     Relacja Marty Hajkowicz:
     
Mira Stankiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama