UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Diecezja elbląska istnieje już 25 lat

 
Elbląg, Diecezja elbląska istnieje już 25 lat
fot. Anna Dembińska

 W sobotę (25 marca) pod przewodnictwem biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego odbyły się uroczystości poświęcone obchodom 25-lecia diecezji elbląskiej, która powstała na mocy bulli Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae populus. Podczas sesji naukowej był czas na refleksję, podsumowania, wspomnienia i pogłębienie wiedzy historycznej o naszym regionie. Zobacz zdjecia. 

25 lat istnienia diecezji elbląskiej zostało uczczone konferencją naukową w Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie przedstawiono historię jej powstania, ludzi działających na jej terenie oraz spuściznę duchową i kulturalną, która tworzy tożsamość lokalnego kościoła.
       Konferencję otworzył ks. prof. dr hab. Wojciech Zawadzki, a przybyłych do auli seminaryjnej uczestników powitał ks. bp Jacek Jezierski. Wiceprezydent Elbląga Jacek Boruszka odczytał okazjonalny list prezydenta miasta Witolda Wróblewskiego, w którym zauważono wagę historyczną uczynienia z naszego miasta stolicy diecezji.
       Wybrane aspekty z życia i duchowości patronki diecezji bł. Doroty z Mątów przedstawili ks. dr Sławomir Małkowski (WSD, Elbląg) oraz dr hab. Marta Kowalczyk z Elbląga, która przytaczając słowa Jana z Kwidzyna zwróciła uwagę, że według prepozyta kwidzyńskiego człowiek święty „posiada ziemię świata, którą depcze, ciało, które nosi i raj, którego poszukuje”.
       Referat na temat duszpasterstwa w parafiach dzisiejszej diecezji elbląskiej w latach trzydziestych XX w. na podstawie "Ermlandisches Kirchenblatt" wygłosił ks. prof. dr hab. Andrzej Kopiczko (UWM), a o kościołach poewangelickich w granicach diecezji opowiedział ks. dr hab. Krzysztof Bielawny z Gietrzwałdu. Część dotyczącą historii i tradycji zamknęły dwa referaty. Pierwsze wystąpienie dotyczyło szkolnictwa w Elblągu w XIX wieku. Ks. dr Marek Jodkowski (UWM) opowiadał m.in. o powstałym w 1882 roku w Elblągu Stowarzyszeniu Jahanna Pestalozziego, które niosło pomoc wdowom po nauczycielach oraz ich dzieciom, jak również loterii organizowanej w związku z działalnością stowarzyszenia, aby w ten sposób zasilić zasoby stowarzyszenia. Drugie wystąpienie poświęcono witrażom znajdującym się na obszarze diecezji, o czym opowiadali mgr Weronika Wojnowska z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz ks. dr Jacek Wojtkowski (UWM).
       W drugiej części ks. prof. dr hab. Jan Wiśniewski (UWM) przedstawił jak wyglądały początki funkcjonowania Kurii Diecezjalnej Elbląskiej. Historię elbląskiego seminarium duchownego przedstawił ks. dr Grzegorz Puchalski (WSD, Elbląg). Charakterystykę kultury muzycznej w diecezji elbląskiej omówił ks. dr Piotr Towarek, a działalność duszpasterstwa chorych podsumował kapelan szpitala miejskiego w Elblągu ks. dr Zdzisław Bieg.
       W trzeciej części ks. prof. dr hab. Jan Walkusz (KUL) przedstawił sylwetkę pierwszego biskupa elbląskiego Andrzeja Śliwińskiego, a ks. dr Andrzej Kilanowski (WSD, Elbląg) przypomniał sylwetkę zmarłej w 2002 roku pani dr Heleny Sobieskiej-Clar (1913-2002), która odegrała dużą rolę w organizacji życia społecznego i religijnego w Elblągu. Ks. A. Kilanowski przypomniał, że pani doktor przyczyniła się do powstania oddziału okulistycznego w Szpitalu Miejskim przy ul. Żeromskiego oraz poradni okulistycznej, w której później leczyła pacjentów. Jak przypomniał prelegent Helena Sobieska-Clar była również prezesem Ogólnopolskiego Towarzystwa Lekarskiego i członkiem Ogólnopolskiego Towarzystwa Okulistycznego przy poradni specjalistycznej w Gdańsku. Tworzyła teatr katolicki FEN, była prezesem elbląskiego klubu inteligencji katolickiej i organizatorką Dni Kultury Chrześcijańskiej w Elblągu. Po śmierci, w 2002 roku, została pochowana na cmentarzu w Poznaniu, skąd pochodziła.
       Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej opowiedział jak wyglądała obsługa medialna wizyty Jana Pawła II w Elblągu w 1999 roku. Jak mówił prelegent praca dziennikarzy wyglądała wówczas nieco inaczej niż obecnie, ponieważ był to inny wymiar technologiczny - niewiele osób posiadało wtedy telefony komórkowe, a internet jeszcze nie działał. Wszystkie redakcje skazane były na telefony stacjonarne i faksy, które udostępnione były redakcjom krajowym i zagranicznym w centrum prasowym przygotowanym w klubie wojskowym w jednostce wojskowej przylegającej do lotniska. Media lokalne, już przed wizytą, szeroko informowały o przygotowaniu kopca, zasadach zachowania bezpieczeństwa podczas spotkania z papieżem i patronach diecezji. Przedstawiciele wszystkich przybyłych do Elbląga redakcji otrzymali prospekty zawierające informacje o naszym mieście. Jak zauważył Juliusz Marek elementem wyróżniającym pobyt papieża w Elblągu było jego spotkanie z ludźmi sportu, duża grupa przybyłych na nabożeństwo mieszkańców z Obwodu Kaliningradzkiego oraz tzw. Michałki opowiadające o wypuszczonych na cześć papieża gołębiach i o tym, jak Karolowi Wojtyle skradziono w młodości kajak na Kanale Elbląskim. Wszystko to nie przyćmiło jednak nauczania dotyczącego dekalogu, co skrzętnie przekazywali przybyli na lotnisko dziennikarze. Na zakończenie swojego wystąpienia Juliusz Marek podziękował Jackowi Pączkowskiemu, bez którego Telewizja Elbląska nie mogłaby prowadzić przekazu, ponieważ nie byłoby jej stać na wykupienie specjalnej akredytacji.
       Na zakończenie sesji naukowej ks. dr hab. prof. UWM Stefan Ewertowski zaprezentował działalność dziekana i proboszcza malborskiego Jana Żołnierkiewicza. Po konferencji zebrani goście udali się na uroczystą mszą św. celebrowaną pod przewodnictwem biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego, który podczas wygłoszonej homilii przeprosił wszystkich, którzy doświadczyli jakiegokolwiek zła ze strony duchownych diecezji elbląskiej. Podczas homilii ks. biskup dokonał podsumowania 25 lat funkcjonowania diecezji, zauważając zarówno dobro jak i zło zaistniałe w okresie minionego ćwierćwiecza. Wskazał na potrzebny dla ludności wkład pracy duszpasterskiej w postaci opieki nad chorymi, biednymi i bezdomnymi oraz wspólnoty wspierające alkoholików, narkomanów i ich rodziny. Biskup zauważył również pojawiające się akty apostazji wśród wiernych i duchownych oraz fakt różnorodności elbląskiej wspólnoty, która posiada jak każdy człowiek swoje ułomności. Na zakończenie przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich (SPSK) w Elblągu złożyli ordynariuszowi elbląskiemu Jackowi Jezierskiemu okolicznościowe życzenia i kwiaty.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Zaorac. Pieniądze które dostają dać na szpitala przedszkola i dla potrzebujących. Koniec tematu
 • Nie było Pruszaka? Olaboga. Jeśli tu nie był to pewnie bym u Papieża. Tylko to go usprawiedliwi
 • Kto ma dobrą pamięć ten wie, że za przyczyną biskupa Śliwińskiego powstało pierwsze w Elblągu hospicjum przy ul. Kopernika, dom samotnej matki i dom dla bezdomnych. Te placówki powstały, bo państwo nie bardzo chciało się takimi ludźmi zajmować.
 • Czarna mafia jak widać po objętości brzucha ma się dobrze w naszym mieście.Nietykalnosc zapewnia im konkordat podpisany za Kwaśniewskiego tylko żyć i świętować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  24
  Karol(2017-03-25)
 • Polacy nie dajmy sobą manipulować! Platforma Obywatelska, Nowoczesna czy KOD uważają, że Rzad Polski powinien do UE na kolanach chodzić! Chcieli zniszczyć podstawową komórkę jaką jest rodzina i zastąpić związkiem partnerskim. Chcą aby ludzie przestali wierzyć w Boga, zabić naszą kulturę i tradycje. Jak jedli w restauracji ośmiorniczki twierdzili, że Polska istnieje teoretycznie. Uczmy się na błędach i historii. Nie dajmy z siebie zrobić szarej bezmyślnej masy którą centralnie z Brukseli będzie zarządzała rada głupców i cwaniaków! Wiara, Miłość, Nadzieja! Bóg, Honor, Ojczyzna to podstawowe wartości dla każdego Polaka!
 • @Karol Europa będzie albo chrześcijańska albo muzułmańska. Ja wybieram pierwsżą opcję. A jak się to tobie nie podoba to jedź do swoich.
 • Śliwiński? Czy to nie ten pan pijany biskup elbląski, który spowodował wypadek drogowy? W wydychanym powietrzu miał 0,8 promila alkoholu. W kolizji ucierpiały dwie osoby, w tym 6-letnia dziewczynka. Za kierowanie po pijanemu groziło mu do dwóch lat więzienia. Czy ten Śliwiński siedział?
 • Przykład jak można dobrze żyć nic nowego nie budując a żerując na ludziach głównie starych. Jak długo jeszcze będziemy utrzymywać tych darmozjadów siejących nienawiść i zgorszenie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  14
  Jerzy11(2017-03-25)
 • 1050 lat pod czarną okupacją. .. XXI wiek a ludzie (nawet niektórzy wykształceni) wierzą w zabobony wymyślone dla parafian. .. cóż, łatwiej wierzyć niż wiedzieć. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  17
  PanBógWszechwiedzący(2017-03-25)
 • Sami dzisiaj na kolanach poczłapaliście do Rzymu bo bez kasy unijnej ani rusz. To znaczy sołtysowa. To teraz wy na leżąco jecie z ręki rydzola, biznesmena 83-go na liście najbogatszych Polaków (czytaj biedny zakonnik) i realizujecie jego wytyczne. Wstaliście z kolan i zaraz padliście na łopatki przed grubasami ze złotymi pierścieniami na tłustych paluchach. Co ci dali, że ich bronisz? Miłość do złota i mamony? Tylko nie pisz, ze jestem muzułmaninem. Jestem Normalnym katolikiem. Pozdrawiam.
 • Żresz klechom z kolan z ich łap co tylko ci podają i ty o honorze mówisz? Mówisz o miłości i nadziei a innymi gardzisz? Oczywiście w 27 państwach europejskich żyją głupcu i cwaniacy. A ty pewnie w socjalnym mieszkaniu mieszkasz, bezrobotny, pincet plus z moich dostajesz i czujesz się patriotą? Sam z siebie robisz przedstawiciela szarej bezmyślnej masy którą centralnie KK steruje. Bóg, honor, ojczyzna? Kiedy ostatni raz Biblię czytałeś? Plujesz na KOD a katolikiem się nazywasz? Twój prezes hymnu nie zna a ty go patriotą nazywasz? Cała Polska i Europa z was się śmieje.
 • mimo tego że diecezja istniej aż 25 lat to brak jej doświadczenia aby okiełznać proboszcza z MILEJEWA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  niedokoncawierny(2017-03-25)
Reklama