UWAGA!

Do rezerwy odchodzą ostatni poborowi

 Elbląg, Ostatnie zbiórki apelowe i do cywila...
Ostatnie zbiórki apelowe i do cywila...(fot. arch. PS)

Armia ma być zawodowa więc do rezerwy odchodzą żołnierze z ostatniego poboru – listopad i grudzień 2008. W jednostkach 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej służy ich 1400. Dziś (25 czerwca) do cywila ruszyło m.in. ponad 40 żołnierzy 16 batalionu dowodzenia w Elblągu. Za ostatnimi poborowymi bramy koszar zamkną się w sierpniu.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej, od 23 do 25 czerwca w Jednostkach Wojskowych 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej odbywa się zwolnienie do rezerwy żołnierzy wcielenia „Listopad 2008" i „Grudzień 2008”, którzy odsłużyli w armii 7 miesięcy.
       Jest to jedno z ostatnich zwolnień do rezerwy żołnierzy odbywających służbę zasadniczą z poboru. W skali całej 16 PDZ zwolnieniu podlega ponad 1400 żołnierzy. W Garnizonie Elbląg zwalnianych do rezerwy jest prawie 350 żołnierzy. Dziś (25 czerwca) do rezerwy odeszli m.in. żołnierze z 13 pułku przeciwlotniczego w Elblągu, 20 Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach, 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie, 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku oraz 16 batalionu saperów w Tczewie. W służbie nadterminowej pozostaje w skali dywizji ponad 220 żołnierzy. Jest wśród nich szer. Mateusz Nowak z 16 batalionu dowodzenia.
       - Od dziecka chciałem służyć w armii – przyznał po dzisiejszej zbiórce na placu apelowym. – Żołnierzem zawodowym jest także mój brat, który przebywa właśnie na misji w Afganistanie. Też chciałbym tam pojechać.
       Co szeregowego Nowaka urzekło w wojsku?
       - Tu można robić ciekawsze rzeczy niż w cywilu – wyjaśnił. – Można nauczyć się taktyki, można też postrzelać. Jestem dumny z munduru żołnierza polskiego i chciałbym go nosić jak najdłużej.
       - Pochodzę z Lubelszczyzny, ale służyć mogę obojętnie gdzie, byleby zostać w wojsku – dodał.
       W ostatniej zbiórce ostatnich poborowych uczestniczył ppłk. Ireneusz Szkolniak, dowódca 16 batalionu dowodzenia.
       - Z sentymentem podchodzę do poborowych – przyznał. – W armii, jako żołnierz zawodowy z wyboru służę od 1992 r. Trochę już tych poborowych szkoliłem. To wcielenie – listopad i grudzień 2008 – było wyjątkowe. To bardzo zdyscyplinowani żołnierze.
       Około 400 żołnierzy wcielenia listopad - grudzień 2008, choć zwolnionych do rezerwy, w wojsku pozostanie jeszcze dwa miesiące. Chcą nabyć prawo do zasiłku dla bezrobotnych.
       W ramach zwolnienia do rezerwy trwa rozliczenie żołnierzy z macierzystymi jednostkami. Przed rozliczeniem prowadzone były spotkania środowiskowe z przedstawicielami Żandarmerii Wojskowej, Prokuratury Wojskowej oraz Radcami Prawnymi. W trakcie spotkań jednym z tematów były konsekwencje prawne i karne, dotyczące zakłócania porządku publicznego w trakcie powrotu do rodzinnych domów. Z kilkudniowym wyprzedzeniem poinformowano rodziny zwalnianych żołnierzy o terminie zwolnienia stwarzając możliwość przyjazdu najbliższych do jednostki i wspólnego powrotu do domów.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • wojsko=pijaństwo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obywatel(2009-06-25)
 • obywatel = głupota
 • I dobrze szkoda pieniedzy na darmozjadów, niech sie lepiej za robote wezmą a nie głupoty ich sie trzymały w tym wojsku! Wogóle powinno sie zlikwidowac wojsko. Sa kraje jak Finlandia czy Szwajcaria, ktorym wojsko nie jest wogólle potrzbne, od razu by sie pieniadze znalazły w budżecie, a obywatelom zyloby sie lepiej gdyby nie było wojska. W koncu jestesmy w NATO, niech jednostki z innych krajów u nas stacjonuja!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Olek_Olecki(2009-06-29)
 • Widze wasze komentarze i sądze że nie byliście w wojsku; ) Wojsko uczy kształci i rozwija :)
Reklama