UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Do takich funkcji się dojrzewa

 
Elbląg, Nowi ławnicy zostali zaprzysiężeni
Nowi ławnicy zostali zaprzysiężeni (fot. Michał Skroboszewski)

"Ślubuję uroczyście jako ławnik sądu powszechnego służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, stać na straży prawa, obowiązki ławnika wypełniać sumiennie, sprawiedliwość wymierzać zgodnie z przepisami prawa, bezstronnie według mego sumienia, dochować tajemnicy prawnie chronionej, a w postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości" – te słowa wypowiedzieli dziś w budynku sądu przy placu Konstytucji nowi ławnicy. Swoją funkcję będą pełnić tylko do końca tego roku. Zobacz zdjęcia.

- Wymiar sprawiedliwości to nie tylko sędziowie zawodowi, wykształceni na uniwersytetach prawnicy po aplikacjach, to również przedstawiciele społeczeństwa, którzy swoim doświadczeniem życiowym, ogólną wiedzą dotyczącą zasad współżycia społecznego są elementem spajającym wymiar sprawiedliwości – mówił sędzia Piotr Żywicki, prezes Sądu Okręgowego w Elblągu na dzisiejszej uroczystości zaprzysiężenia nowych ławników.
       Kandydaci na ławników byli zgłaszani przez organizacje społeczne lub grupę 50 mieszkańców. Każdy z nich, poza spełnieniem szeregu wymogów formalnych, musiał także uzyskać opinię komendanta wojewódzkiego policji, a poszczególne kandydatury weryfikował również zespół powołany przez Radę Miejską, na czele którego stał radny Marek Osik, były komendant elbląskiej policji. Powołanie nowych ławników było konieczne ze względu na duże wakaty, które mogły zagrozić pracy sądów.
       - Wydaje mi się, że do takich funkcji się dojrzewa. I chyba dojrzałem. Uznałem, że mogę taką funkcję pełnić. Poznanie bliżej funkcjonowania sądu i prawa ciekawi mnie „samo w sobie” - mówił Dariusz Bocian, jeden z nowo zaprzysiężonych ławników.
       Nowi ławnicy będą swoja funkcję pełnić tylko do końca roku. Od 2020 r. rozpocznie się nowa kadencja, uczestnicy dzisiejszej uroczystości mogą ubiegać się o ponowny wybór. Termin zgłaszania kandydatów na ławników do Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego w Elblągu upływa 1 lipca. Do obsadzenia będzie 85 miejsc. Więcej szczegółów tutaj.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama