UWAGA!

Do trzech razy sztuka?

 
Elbląg, Do trzech razy sztuka?
fot. arch. Anna Dembińska

 W najbliższy czwartek radni po raz kolejny usiądą za stołem sesyjnym i będą debatować nad losami miasta. Jedną ze spraw, która po raz trzeci pojawia się w spisie uchwał, jest połączenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji z Centrum Sportowo- Biznesowym. Wszyscy zgadzają się, że zmiany są potrzebne, ale radni chcą być pewni, że ich skutki będą jak najłagodniejsze, szczególnie dla pracowników.

Zgodnie z projektem uchwały miałoby się to stać 1 kwietnia. Nowy podmiot będzie otrzymywał pieniądze na działalność z budżetu miasta, natomiast dochody w całości powędrują do ratusza.
       Połączenie to również zwolnienia. Po reorganizacji nowa jednostka miałaby dysponować 90 etatami (obecnie w obu instytucjach jest ich 135), a jeśli uda się wyremontować basen przy ul. Robotniczej liczba etatów wzrośnie do 110.
       - W MOSiRze są przerosty, które istnieją od lat. Nie stać nas na to, by utrzymywać etaty i ludzi, dla których nie ma pracy – mówił Janusz Nowak, wiceprezydent miasta, na posiedzeniu komisji finansowo- budżetowej i dodał, że "sprawy personalne zostawiamy dyrektorowi, który jest od tego, by ludzi zatrudniać albo zwalniać".
       - Za zakład pracy odpowiada kierownik jednostki – dodał Nowak.
       Tłumaczył również, że głównym założeniem tych zmian nie były oszczędności, choć te wyniosą pół miliona rocznie.
       - Chodzi nam o to, żeby Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zajął się tym, co ma w statucie i w nazwie, a więc sportem i rekreacją. Chcemy wyłączyć ze struktur MOSiR-u te działalności, które przynoszą koszty bez żadnej korzyści – mówił wiceprezydent (więcej o planowanych zmianach przeczytasz w tekście "Rewolucja w MOSiR").
       Halina Sałata, radna Prawa i Sprawiedliwości oraz przewodnicząca komisji, radziła jednak, żeby najpierw zająć się restrukturyzacją MOSiR-u, a dopiero później połączeniem.
       Wiceprezydent Nowak uważa jednak, że te sprawy można prowadzić dwutorowo – przeprowadzać restrukturyzację, a jednocześnie występować do Rady Miejskiej o to, by najpierw zamienić zakład budżetowy w jednostkę, a później połączyć MOSiR z CSB i stworzyć jeden podmiot.
       Tyle, że radni Prawa i Sprawiedliwości, których w Radzie jest najwięcej, mają wątpliwości. Paweł Fedorczyk, który reprezentuje to ugrupowanie, utrzymuje, że wciąż nie otrzymał odpowiedzi na pytanie, co już zostało zrobione, to znaczy jakie działania restrukturyzacyjne zostały podjęte. Według niego to istotna sprawa, która pomoże radnym podjąć decyzję.
       - Urząd ukrywa informacje, my nie wiemy, czy nie ma "drugiego dna" tego połączenia, bo ja mam wątpliwości – mówił Fedorczyk.
       - Zaręczam, że nie ma – odpowiedział mu Janusz Nowak.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • p Fedorczyk ma rację.
 • Czemu większość spółek miejskich ma przynosić straty ? Skoro można coś połączyć, zrestrukturyzować zarządzanie poprzez np. likwidację dwóch stanowisk dyrektorskie i mieć jedno, lub zlikwidować dwa stanowiska księgowych i mieć jedno to jestem za o ile to przyniesie korzyści dla kasy miejskiej i nie będzie polem do rozgrywek politycznych. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  anonimek1(2015-11-23)
 • Jak to się dzieje, że zawsze zwalnia się na dole. Skoro w MOSiR nie ma dla wszystkich pracy to z pewnością tej pracy nie ma też na gorze /patrz trzech prezydentów/. Taki Pan Janusz N od wielu lat wozi się za publiczne pieniądze i też nic nie robi to może Rada Miasta zredukowałaby jeden z etatów V-ce prezydenta. Z pewnością więcej się oszczędzi niż gdy zwolni się jakiego referenta w MOSiR
 • Spółki przynoszą od wielu lat straty. ...... co na to radni? Nie chcą tego naprawić ? Dlaczego ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  100% Elblążanin(2015-11-23)
 • Pan Nowak ładnie mówi. Przerosty zatrudnienia znane są od lat. Za zakład odpowiada kierownik jednostki. Może gdzieś indziej i kierownik odpowiada za zakład budżetowy ale nie w ELblągu. Doprowadzenie do przerostów zatrudnienia i totalnego zniszczenia kilku obiektów to powód do zwolnienia kierownika. Tymczasem to kierownik będzie zwalniał. Bo jak powiedział Pan Nowak Dyrektor po to jest by zatrudniać i zwalniać. Czerwony
 • Na początek to prezydent powinien szukać oszczędności na swoim folwarku. Kiedyś w UM pracowało około 250 pracowników i wszystko dobrze funkcjonowało, a teraz zatrudnionych jest ponad 500 i dalej tak samo funkcjonuje, pytam się gdzie tu oszczędności pana prezydenta? Pewne jest jedno, że każdy, który dorwie się do władzy wyznaje zasade "RODZINA I ZNAJOMI NA SWOIM" i zatrudnia gamoni na stanowiska urzędowe, którzy nic nie potrafią, a zrabiają tyle jak by byli przynajmniej na stanowisku dyrektora. Także panie prezydencie, oszczędzanie zacznie pan od redukcji etatów w UM a nie w placówkach budżetowych.
 • Jak są przerosty zatrudnienia, to dlaczego nie przeniesiono tych ludzi do kąpieliska Dolinka, a teraz trzeba zwalniać, co za polityka.
 • A pan z Ełku cicho sza i zatrudnienie dostał jako kierownik sportu i turystyki / i małżonka też/, a Ci co tyrali za grosze w MOSIR na bruk? Nie tak miało być panie Wróblewski, nie tak? Samo połączenie tak naprawdę to niczego nie zmieni. Najpierw trzeba opracować Program Rozwoju Sportu i Turystyki. Tylko, że Ci co są obecnie zatrudnieni na wysokich stanowiskach w MOSiR i CSB raczej nic nowego nie wniosą.
 • a ty co cosik wniesiesz, siateczki z ziemniakami, czy z burakami?
 • Zlikwidować ZBK to jest dobry pomysł
 • Kurde pomyślcie nad wykorzystaniem obiektu po za sezonem zimowym kiedy nie ma na nim tafli. A nie tylko pierdzenie w stołek i nic po za tym. Jest parę sposób na wykorzystanie hali wystarczy ruszyć głową.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Paweł 3333(2015-11-24)
 • A moze by tak wkoncu oganiczyli ruch kolowy na ul.Nitschmanna?ppotrzeba przywrocic droge jednokierunkowa ze wzgledu na normy halasu i obciazenia asfaltu poniewaz droga sie zapada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszkancy(2015-11-25)
Reklama