[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dokument, który stał się symbolem

 
Elbląg, W miejskich obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja udział brali dorośli, dzieci i młodzież
W miejskich obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja udział brali dorośli, dzieci i młodzież (fot. Anna Dembińska)

- Konstytucja 3 Maja jest dla Polaków powodem do szczególnej dumy. Wzorowana na pierwszej na świecie konstytucji amerykańskiej była także pierwszą tego rodzaju ustawą zasadniczą w Europie – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. Zobacz, jak obchodzono 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Podczas miejskich uroczystości historię tego przełomowego dokumentu przypominał Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko – mazurski.
       - To była naprawdę postępowa konstytucja. Wprowadzała pojęcie narodu, obywatela, brała w opiekę lud rolniczy, mieszczan, więc można powiedzieć, że była demokratyczna – wyjaśniał na scenie pod katedrą św. Mikołaja. - Obowiązywała krótko, bo 14 miesięcy, ale do tej pory jest synonimem państwa polskiego. Takim symbolem państwowości jak hymn, godło, flaga, ona jednoczy wszystkich Polaków, bez względu na przekonania polityczne.
       Prezydent Witold Wróblewski przypomniał m.in., że z wydarzeniem tym związane są takie postacie jak król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj czy Stanisław Staszic. To oni wiedzieli, że ratunek dla ówczesnej Rzeczypospolitej leży w reformowaniu państwa.
       - To dzięki nim w naszej konstytucji znalazły się takie nowatorskie zapisy, jak trójpodział władzy, zniesienie liberum veto czy wzięcie pod opiekę prawa chłopów. Przyjęcie dokumentu było unikatowym na skalę światową wydarzeniem, które miało kształtować nowoczesny, polski naród – wspominał włodarz miasta.
       Jak dodał nie zdołała ona uratować naszej niepodległości, ale miała ogromną siłę i była ważnym symbolem.
       - Obchodzone często nielegalnie, w okresie zaborów czy totalitarnego zniewolenia, rocznice uchwalenia konstytucji były dowodem patriotyzmu i niezależności kolejnych pokoleń Polaków – mówił Witold Wróblewski.
       Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej, dodał z kolei, że tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja mają szczególny kontekst.
       - Trzydzieści lat temu, w czerwcu 1989 r., odbyły się w Polsce pierwsze - po kilkudziesięcioletniej przerwie – częściowo wolne wybory. A 15 lat temu, w maju 2004 r., Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Trzeba uznać za oczywiste, że wszystkie te wydarzenia nie byłyby możliwe, gdybyśmy nie byli silni jako naród, ukształtowany przez liczne wydarzenia historyczne, wśród których Konstytucja 3 Maja zajmuje jedno z ważniejszych miejsc – przypominał Antoni Czyżyk.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama