UWAGA!

Don Kichot(ka) na miarę Elbląga (polemika)

 Elbląg, Don Kichot(ka) na miarę Elbląga (polemika)
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Maria Kasprzycka od wielu miesięcy walczy z Platformą Obywatelską, niczym Don Kichot z wiatrakami. Przypomnę, że błędny rycerz był fanatycznym megalomanem, chełpiącym się swoją wielkością i znaczeniem własnych czynów, który w wiatrakach widział fikcyjne olbrzymy do pokonania - pisze senator Jerzy Wcisła w polemice do ostatniego felietonu Marii Kasprzyckiej.

Takim wiatrakiem dla Marii Kasprzyckiej jest właśnie Platforma Obywatelska. Walczy z nią, bo – jak sama o sobie pisze – jest „odtrąconym elektoratem” PO. Tu należy się czytelnikom sprostowanie. Autorka bowiem w wyborach w 2018 roku, startując na zaproszenie Platformy Obywatelskiej z list Koalicji Obywatelskiej z wysokiej drugiej pozycji uzyskała żenująco niskie poparcie (ok. 2,5 procent), dając się wyprzedzić aż czterem innym kandydatom. Jest więc nie tyle „odtrąconym elektoratem”, co odtrąconą przez elektorat kandydatką na radną sejmiku wojewódzkiego.

Wspominam ten fakt, bo stał się on początkiem mowy nienawiści Marii Kasprzyckiej do Platformy Obywatelskiej i do prezydenta Witolda Wróblewskiego, z którym PO jest w Elblągu w koalicji. Właśnie ta koalicja tak bardzo autorkę felietonów mierzi, że radnych PO wyzywa wręcz od bezmyślnych i durnych, a niemal wszystkie felietony monotematycznie poświęca walce z wiatrakami, tzn. z PO.

W swojej krytyce łaskawie oszczędza posłankę Elżbietę Gelert, chociaż dla każdego jest oczywiste że E. Gelert też jest zwolenniczką wspomnianej koalicji PO z W. Wróblewskim. Dlaczego więc ją omija krytyka? Bo to dość wyświechtany sposób na dzielenie ludzi i niszczenie wybranej organizacji: trzeba jednego lidera pochwalić, a drugiego poniżyć – licząc, że się między sobą pokłócą. Liczenie nie jest jednak silną stroną autorki, czego przykładem są karkołomne próby wykazania, że samorządy na polityce PiS zyskują miliony złotych, podczas gdy wszystkie związki i stowarzyszenia skupiające samorządy jednoznacznie alarmują, że stan ich finansów katastrofalnie w czasach PiS się pogarsza. Elbląg nie jest tu wyjątkiem.

Zaskakuje też autorka szczerością, z jaką obnaża swój poziom wiedzy na temat bardzo ważnej inwestycji dla Elbląga, jaką jest kanał przez Mierzeję, kpiąc sobie ze mnie, że „kanał jest w poprzek, a ja chciałbym by był wzdłuż” i deklarując, że jest „za” jego budową. Otóż, ja też jestem „za”. W czym zatem problem?

Ja jestem „za” dla kanału, który ma zakończyć się w Elblągu, a nie w krzakach 3 kilometry przed Elblągiem, bo wiem, że Elbląga nie stać na wydanie 200 mln zł na dokończenie tej inwestycji. Tym bardziej, że rząd PO-PSL pieniądze na to zadanie zabezpieczył, a PiS o nich zapomniał. Jestem „za” budową kanału transportowego i turystycznego, ale nie militarnego, jak to sobie wymyślił rząd PiS, tylko po to, by uniknąć zastosowania się do wymogów środowiskowych. I jestem „za” taką budową, która będzie szanowała walory środowiskowe Zalewu Wiślanego, a nie odmawiała organizacjom ekologicznym i organom unijnym choćby odpowiedzi na zastrzeżenia i wnioski.

I wreszcie jestem „za” zbudowaniem kanału do 2020 roku, jak to przewidywał harmonogram rządu PO-PSL, a nie do nie wiadomo którego roku, bo już jest pewne, ze termin zakończenia inwestycji w 2022 roku jest nierealny.

Wygrana w wyborach prezydenckich w Elblągu Rafała Trzaskowskiego pokazuje, że wyborcy przyjmują moją argumentację, bo popieram ją dokumentami. I wiedzą, że kanał, który przygotowywał rząd PO-PSL służyłby Elblągowi, a z obecnego kanału Elbląg pożytku nie będzie miał. Kanał potrzebny jest dla Elbląga, a nie toczenia jakichś fikcyjnych walk obecnego rządu z wiatrakami, tzn. z Rosjanami.

Widać jednak, że wokół Elbląga jest miejsce nie tylko dla jednego Don Kichota.

Jerzy Wcisła
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Litości Panie senatorze, w porównaniu do Pana Pani Maria mądrze mówi, a nie żeby tylko zaistnieć w mediach. Mam b takie pytanie do redakcji: proszę przygotować artykuł o osiągnięciach faktycznych Pana senatora, co udało mu się wykonać przez te kilkanaście lat lania wody w mediach. Bo oprócz swotoku nic z tego nie wynika
 • Brawo JUREK!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  119
  !!!!!!(2020-07-21)
 • Ooo. .. ale kogoś zapiekło. A Pani Maria niech pisze dalej!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  118
  13
  kmi_90 Elblążanin zawiedzony(2020-07-21)
 • Czy w tym prowincjonalnym miasteczku pozostali jeszcze jacyś dżentelmeni? Walczyć z kobietą to mało eleganckie i takie trochę mało męskie, ale czego tu wymagać, lepiej platforma niech zajmie się swoimi "dzieckami szczęścia"
 • No Juruś dawno cię nie było to trzeba się pokazać. Maria pisze felietony w których wyraża swoją opinię, a ty jesteś senatorem i bardziej powinieneś działać a nie tylko bla blać jęzorem i co jakiś czas wzywać czy protestować Jako partia jesteście beznadziejni (posłanka jachira czy jakoś tak)i tak was ludzie oceniają jako kłamców i sprzedawczyków Czego nie rozumiesz?
 • Oj Jureczku Jureczku, straciłeś wyśmienitą okazję by siedzieć cicho. .. Miała być polemika a wyszło pomieszanie epitetów z kulawą autopromocją.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  111
  9
  JesusAlavro(2020-07-21)
 • Nie wymagaj niemożliwego
 • a moim zdaniem to Jurek motorówka, ze nie douczony to wszyscy wiedza ale ze zdrajca, szkodnik to tez, działa na szkodę Elblaga jak i jego władze, dla zaspokojenia własnej ambicji i dostępu do koryta i realizując wytyczne swojej Targowickiej partii
 • Mądrze prawi senator. Fakt kandydowania z ramienia PO i żenującego wyniku sprytnie p. Maria pominęła, nie pykło coś i kariera polityka na szczeblu lokalnym poszła w las. A kreuje się zawiedzionego wyborcę. A gdyby się dostała to chyba by nie pluła jadem bo niezdrowo na swoich prawda.
 • panie senatorze niech pan coś napisze lepiej o koledze Sławku N. co go zawinęli wczoraj za korupcję i machlojki na Ukrainie, napisze pan coś jak to było z nim
 • Chyba Ci się odwaga z odważnikiem pomyliła kobietko. .. możliwość riposty i odpowiedzi na zarzuty ze swojego punktu widzenia przysługuje każdemu. Ma siedzieć cicho tylko dlatego, że bo szambo leje na formację polityczną kobieta. Raptem dwa lata temu fajni byli, po dżentelmeńsku przyjęła zaproszenie na listy wyborcze i dała ciała.
 • To jest właśnie demokracja w wydaniu PO. Nie startowałam na zaproszenie PO, tylko Nowoczesnej. Jeśli odpowiada Platformie koalicja miejska, to świetnie. Mam inne zdanie i w państwie demokratycznym mam do tego prawo. Jeśli uważa Pan, że to mnie dyskredytuje w Waszych oczach, to Pańskie zdanie, które przyjmuję. Ja nienawiści ani pogardy do nikogo nie czuję. Szczególnie do wyborców PIS. Pozdrawiam z nadzieją na większą tolerancję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  58
  5
  Maria Kasprzycka(2020-07-21)
Reklama