UWAGA!

Dowódca pułku: Liczba naszych żołnierzy na granicy jest zmienna

 Elbląg, Elbląscy logistycy przygotowują m.in. kontenery mieszkalne dla służb przy granicy
Elbląscy logistycy przygotowują m.in. kontenery mieszkalne dla służb przy granicy (fot. 16 plog)

- Obecnie żaden żołnierz 16. Pułku Logistycznego nie został poszkodowany i mam nadzieję, że tak pozostanie – mówi o służbie na granicy polsko-białoruskiej płk Piotr Pankowski, dowódca 16 Pułku Logistycznego. Zobacz zdjęcia.

Rafał Gruchalski: - Ilu żołnierzy 16 Pułku Logistycznego pełni obecnie służbę na granicy polsko-białoruskiej?

Płk Piotr Pankowski, dowódca 16. Pułku Logistycznego w Elblągu: - Liczebność żołnierzy 16plog pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej jest zmienna i zależna od aktualnych zadań. Stała ilość żołnierzy wydzielana jest do zadań bezpośredniej ochrony granicy, natomiast w zakresie zadań zabezpieczenia logistycznego ilość żołnierzy wydzielanych do ich realizacji wynika bezpośrednio z charakteru oraz rozmachu tych przedsięwzięć. Poza tym realizujemy zadania szkoleniowe zaplanowane w bieżącym roku, a mam tu na myśli kolejną edycję szkolenia żołnierzy służby przygotowawczej, szkolenie żołnierzy rezerwy czy najważniejsze przedsięwzięcie szkoleniowe 16 DZ w obecnym roku, jakim jest ćwiczenie z wojskami TUMAK 21. Na koniec mogę jeszcze zaznaczyć, że zadania obsługowo-naprawcze sprzętu również realizujemy zgodnie z planem.

 

- Do jakich zadań są przeznaczeni elbląscy żołnierze na granicy?

- 16. Pułk Logistyczny realizację zadań na granicy polsko-białoruskiej rozpoczął w lipcu wykonując rozbudowę inżynieryjną – stawianie zapory poziomej i pionowej na wyznaczonym kiludziesięciokilometrowym odcinku granicy. Od początku sierpnia żołnierze pułku realizują zadania ochrony granicy państwa na posterunkach, na pierwszej linii, w ramach zgrupowania jednostek 16. Dywizji Zmechanizowanej. Ponadto żołnierze pułku realizują przedsięwzięcia zabezpieczenia logistycznego jednostek 16DZ oraz innych jednostek realizujących zadania na granicy. Zadania zabezpieczenia logistycznego, które wykonujemy wynikają z potrzeb skierowanych do ochrony granicy jednostek wojskowych. Jednym z ostatnich zadań, w tym obszarze funkcjonowania, było współdziałanie podczas transportu kontenerów mieszkalnych i ich rozbudowie w rejonie granicy.

  Elbląg, Płk Piotr Pankowski
Płk Piotr Pankowski (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

 

- Jakie działania podejmuje pułk w sprawie wsparcia swoich żołnierzy i ich rodzin w tym czasie?

- Tak jak w każdej jednostce 16. Dywizji Zmechanizowanej, tak i w 16. Pułku Logistycznym, zostało uruchomione Centrum Pomocy Rodzinie, w ramach którego żołnierze pułku oraz członkowie ich rodziny mogą uzyskać pomoc psychologiczną, duszpasterską, prawną, jak również pomoc w zakresie opieki nad dziećmi lub innymi członkami rodziny wymagającymi takiej pomocy. Centrum Pomocy Rodzinie udziela wsparcia całodobowo, przez 7 dni w tygodniu. Ponadto dowódcy wszystkich szczebli dowodzenia prowadzą ciągły monitoring stanu psychofizycznego podległych żołnierzy w ramach prowadzonych zadań.

 

- Czy były przypadki zaatakowania elbląskich żołnierzy przez osoby z drugiej strony granicy?

- Bezpieczeństwo żołnierzy jest najważniejsze. Na chwilę obecną żaden żołnierz 16. Pułku Logistycznego nie został poszkodowany i mam nadzieję, że tak pozostanie.

Żołnierze pułku wykonywali zadania fizycznej ochrony granicy między innymi w rejonie przejścia granicznego w Kuźnicy, gdzie zachowania osób chcących nielegalnie przekroczyć granicę mogli obejrzeć wszyscy w relacjach medialnych. Na posterunkach wzdłuż granicy realizujemy zadania już cztery miesiące, w dzień i w nocy, w różnych warunkach atmosferycznych i od samego początku z bardzo licznymi próbami nielegalnego przekroczenia naszej granicy.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dziękujemy Panu premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu za jego wkład w tych ciężkich czasach gdy nasz kraj znów jak przed kilkuset laty musi opierać się islamskiej nawale. Podziękowania należą się też Panu ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi a także Straży granicznej wojsku i policji.
 • To jest dramat. Ludzie umierają w lesie, znaleźli się w pułapce, ale dla was oni nic nie znaczą, oburzacie się, że czyms rzucili albo że ktoś napisal brzydke słowo. Wstrętne, obrzydliwe i bardzo groźne
 • ludzie!!! nikt nie karze im umierać z zimna w lesie niech wracają do swoich ciepłych krajów. A jeśli ich ktoś tu zaprosił to OK niech go sobie ugości w domu i podaruje strawę, córkę, zonę czy co tam jeszcze chce aby mu lżej na sercu było. Ode mnie i mojej rodziny wara i jak najdalej bo wtedy ja będę rzucać kamieniami w nich jak oni teraz w naszych żołnierzy i obym na kamieniach się zatrzymał. WON z Polskiej ziemi
 • w Polsce mówicie Pisowska szarańcza więc chcecie plagę plagą zwalczać zapraszając muzułmańską szarańczę.
 • Proponuję miłośnikom tych imigrantów wycieczkę do krajow z których oni pochodzą…Irak, Afganistan, etc…łeb Ci utną za wiarę w inna wiarę niż islam. Zaszokowani? Serio wierzycie, że Ci ludzie są Ok? W Afganistanie panuje bezprawie, tam jest prawo dżungli i Wy chce ie ich od tak wpuścić? Osobiście poznałem wielu Afgańczyków w Europie i oni sami boją się swoich rodaków.
 • Słowa że nikt nie został poszkodowany to BZDURY bo zwolnienia lekarskie żołnierzy którzy byli na granicy mówią o innych faktach niż ludzie zza ciepłego biureczka. W wielu aspektach jesteśmy traktowani gorzej niż więźniowie a czasami nawet gorzej niż bydło przez co wielu choruje. Patrzę na fakty i nie słucham już KŁAMSTW UKŁADANYCH POD PUBLIKĘ.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  0
  Żołnierz z granicy(2021-11-25)
 • Do wojska idą tylko leserzy, ale oczywiście są przez media pisowskie lansowanie na patriotów i bohaterów. Wielcy bohaterowie za pieniądze.
 • @Bb98 - A co ty chłopcze możesz wiedzieć.
 • Fajny wywiad. Żołnierze są i cos robią. .. .
 • @TeofilSkorupa - Ten Skorupa to płatny prowokator, myślę, że trzeba go po prostu ignorowac Hashtagi: #Beta14
 • Chyba jestem ślepy, ale jakoś nie widzę nawały islamskiej na Polskę. A bandyci, szubrawcy i mordercy są w każdym państwie, w każdej narodowości, bez względu na ich religię czy poglądy polityczne. Wśród Polaków jest tak samo. Zresztą w czasie pandemii, kiedy dziennie umierają setki osób, jakoś tej naszej wyższości kulturowej i odpowiedzialności za kraj i rodaków nie widać. Tysiące Polaków łazi bez prawidłowo nałożonej maski, a ogromna ilość nie zaszczepiła się. Ta postawa niczym nie różni się od terroryzmu, bo też doprowadza do śmierci. Więc nie wypisujcie tu tych obraźliwych tekstów wobec migrantów, bo to jest też ich tragedia. A skoro nasze władze zamiast na stanowiskach w służbach specjalnych zatrudniać fachowców wolą powierzać je paniom księgowym, które po kilku miesiącach zostają mianowane na stopień pułkownika, to nic dziwnego, że nie posiadamy konkretnych informacji o tych migrantach i posiłkujemy się tendencyjnymi, propagandowymi danymi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  6
  Jurek Zabew.(2021-11-25)
 • @TeofilSkorupa - Ty kpisz? bo jeśli na serio to chyba nie jesteś w pełni władz umysłowych.
Reklama