UWAGA!

Drogie drogi do remontu

 Elbląg, Ul. Morszyńska.
Ul. Morszyńska. Fot. Mikołaj Sobczak

Kolejne "drogowe" interpelacje skierowali do prezydenta przedstawiciele Rady Miejskiej. Miejsca, w których miałby się przydać remont, wskazały tym razem radne Halina Sałata i Jolanta Janowska (PiS). Jednak, jak przypomina prezydent, na remonty potrzebne są fundusze...

Jolanta Janowska napisała w sprawie remontu ulic Gdyńskiej, Szucha, Szczecińskiej, Suwalskiej, Pomorskiej. Radna podkreśla, że w imieniu mieszkańców prosi o remont tych dróg od wielu lat.

- W odpowiedzi na ostatnią w tej sprawie interpelację otrzymałam wiadomość, iż ostatnio przygotowano stosowną dokumentację. Niestety w budżecie na 2022 rok nie zostały zabezpieczone odpowiednie środki na ten cel – podkreśla radna Janowska. Apeluje o remont "przynajmniej ulicy Gdyńskiej, gdyż jest ona obok Legionów jedną z alternatywnych dróg dojazdowych do ul. Piłsudskiego, szczególnie w godzinach natężonego ruchu".

Na pismo odpowiedział 24 maja Witold Wróblewski. Prezydent Elbląga podkreśla, że "wskazane ulice wraz z infrastrukturą drogową (m. in. kanalizacja deszczowa i oświetlenie uliczne) wymagają kompleksowej przebudowy poprzedzonej wykonaniem dokumentacji projektowej". Potrzeby w tym zakresie zgłaszał już Departament Zarząd Dróg.

- Niestety, nie było możliwości finansowych ujęcia tych zadań w budżecie – przyznaje prezydent. Postawiono na te zadania, "dla których pozyskano lub było możliwe pozyskanie środków zewnętrznych" oraz na kontynuowane i planowane wcześniej do realizacji inwestycje strategiczne. Jeśli są ulice wymagające kompleksowej przebudowy, a nie zostały ujęte w budżecie na 2022 rok, to będą mogły być wprowadzane do budżetu etapowo, "po zakończeniu wszystkich priorytetowych, aktualnie realizowanych zadań" i w przypadku możliwości uzyskania zewnętrznego finansowania...

- Jeżeli będzie to możliwe, przy pracach nad budżetem roku 2023 rozważę zabezpieczenie środków na opracowanie szczegółowej dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych na wskazanych ulicach jako zadanie kilkuletnie – pisze Witold Wróblewski. - Niezależnie od działań inwestycyjnych, jak każdego roku w ramach bieżącego utrzymania dróg na terenie miasta Elbląga zostaną przeprowadzone niezbędne roboty konserwacyjne i utrzymaniowe, mające na celu naprawę istniejących nawierzchni drogowych – dodaje.

  Elbląg, Ul. Gdyńska.
Ul. Gdyńska. Fot. Mikołaj Sobczak

Następną "drogową" interpelację przygotowała radna Halina Sałata. Ta dotyczy ul. Morszyńskiej. Stanowi tej ulicy radna miała przyjrzeć się na prośbę mieszkańców.

- Od kilkunastu lat zapada się jezdnia i chodnik w rejonie budynków 90-92. Z tym problemem mieszkańcy borykają się od kilkunastu lat. Służby drogowe próbują rozwiązać powyższy problem, ale mimo wysiłków sytuacja podmywania pod chodnikiem i jezdnią ciągle się powtarza – pisze radna. Podkreśla, że w związku z tymi kwestiami w omawianym miejscu pojawił się w zeszłym roku słupek ostrzegawczy, sam problem pozostaje jednak bez rozwiązania.

- Ponadto cała ulica posiada liczne ubytki nawierzchni oraz wybrzuszone studzienki. Wszystko to sprawia, że uszkadzane są części stanowiące elementy podwozia samochodów oraz stwarza się zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a szczególnie w miejscu podmywania chodnika, jezdni – pisze radna.

W odpowiedzi z 24 maja prezydent Witold Wróblewski podkreśla, że wykonanie odnowy nawierzchni jezdni odcinka Morszyńskiej od Grottgera do Pabianickiej jest na liście potrzeb wskazanych przez Departament Zarząd Dróg. Szacowany koszt prac to 250 tys. zł... Ostateczna decyzja dotycząca tego remontu zostanie podjęta po "weryfikacji budżetu inwestycyjnego i wystąpieniu ewentualnych oszczędności". Wcześniej mają zostać zakończone i rozliczone "aktualne zadania inwestycyjne".

- Jednocześnie informuję, że stan techniczny przedmiotowej ulicy jest pod stałą obserwacją oraz nadzorem i do czasu realizacji jej kompleksowej odnowy, ulica będzie w miarę możliwości i potrzeb naprawiana w ramach środków bieżącego utrzymania dróg. W kwestii uszkodzonej jezdni i chodnika na wysokości budynku nr 90-92 informuję, że na podstawie informacji uzyskanej od Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Elblągu po przeprowadzonej wizji w terenie w dniu 17 maja 2022 r. stwierdzono, iż przyczyną zapadnięcia jest nieszczelność przyłącza kanalizacji deszczowej do budynku Nr 94 stanowiącego własność prywatną. Poleciłem odpowiednim służbom wystąpienie do właściciela przyłącza o skoordynowanie robót zmierzających do usunięcia awarii sieci, a po jej usunięciu wykonania naprawy nawierzchni jezdni i chodnika celem wyeliminowania zagrożenia dla ruchu – pisze prezydent Wróblewski.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ile ja słyszałam o ul. Janowskiej, Szkolnej etc środek miasta, a dziura na dziurze. I cisza w temacie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  2
  Mieszkanieccc(2022-05-26)
 • Komunikacja miejska w tej mieścinie nie istnieje. Wycieczka na cmentarz Dębica z Zawady to 3 godziny w dwie strony. Dlatego mieszkańcy jeżdżą swoimi autami, żeby szybko się przemieszczać. Logiczne, prawda? To chociaż drogie władze utrzymujcie drogi w dobrym stanie!
 • Zlikwidować ZKM a pieniądze przeznaczyć na drogi. A pieniądze z parkomatów to gdzie ? Ile rocznie zbieracie ? Na każdej ulicy i na każdym parkingu skrzynki. A może to jest traktowane jako kieszonkowe dla UM ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  5
  ??...(2022-05-26)
 • Uważam, że lepiej wyremontować ulice niż utopić pieniądze w odnawianie pomniczków, czy dodawanie nowych, które będą podlewały psy. Pamięć można manifestować w inny sposób. Dla żyjących ważniejsza jest dobra, przemyślana infrastruktura, a nie dziury w ulicach, chodnikach.
 • Po co w mieście remontować ulice lepiej remontować pseudo basen.
 • Na morszynskiej niech ludzie zaczną korzystac z garazy i podjazdow na posesjach zamiast tarasowac tą wąska ulicę z lewa na prawo. Slalomem trzeba jechac a chodniki to stan umysłu. Zresztą cale to miasto nadaje sie do zrownania z ziemią i postawienia na nowo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  2
  Art :)(2022-05-26)
 • Kosynierów Gdyńskich wzdłuż boiska szkolnego też w opłakanym stanie.
 • Ul. Chopina.250 000 zł z Budżetu Obywatelskiego na lata 2018/19.Robota wykonana, kasa przytulona, a rzeczywistość wygląda tak-kilka placków zatkano masą asfaltopodobną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  MakaPaka(2022-05-26)
 • Piniendzy nie ma bo Wróbel rozdał na podwyzki dla nierobów
 • A radni ino o dziurawych ulicach i to za pośrednictwem mediów? Czyli nie ma współpracy bezposredniej z prezydentem i jego służbami?
 • Topolowa, Matejki to dramat. Na to pieniędzy nie ma ale na podwyżki dla Pana Prezydenta to są zawsze. Ale on ton Wie, że to jego ostatnia kadencja
 • Urzednicy od elbląskich dróg siedzą za biurkami i czekają na zgłoszenia ! Czy taka jest rola tego urzedu ?
Reklama