UWAGA!

Drzewa znikają z parku. Dlaczego?

 Elbląg, Drzewa znikają z parku. Dlaczego?
(fot. Anna Dembińska)

- Dlaczego w parku Planty po raz kolejny zostały wycięte drzewa? W planach modernizacji parku chwalono się wręcz, że nie będzie wycinki, ale sukcesywnie się ona odbywa, Nowych drzew za to nie widać wcale – napisała do nas jedna z Czytelniczek. Co na to Zarząd Zieleni Miejskiej?

- Zaczynam się obawiać że w przez najbliższe lata park Planty zamieni się w betonowy plac, jak uczyniono to na bulwarze, gdzie w letnie upały zacienionych miejsc jest jak na lekarstwo. Czy w tym mieście ktoś w ogóle kontroluje tereny zielone, ich ilość oraz stan? W lecie tnie się trawę przy ziemi jak leci, po dwóch dniach wszystko jest wypalone na siano, nie wspominając o zabijaniu jednocześnie jeży i pozostałych drobnych żyjątek,w zimie natomiast tnie się co i gdzie popadnie – napisała do nas Czytelniczka.

Elbląskimi parkami i zieleńcami administruje Zarząd Zieleni Miejskiej, który tłumaczy, że zgodę na wycinkę drzew – zgodnie z przepisami - wydał marszałek województwa, a przyczyną są m.in. względy bezpieczeństwa.

- Powodem usunięcia topoli rosnących w parku Planty od strony ul. Hetmańskiej były względy sanitarne. Drzewa były silnie przechylone w stronę ciągu pieszego i stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Topole są jednymi z najszybciej rosnących drzew uprawianych w naszych warunkach klimatycznych, a pełną dojrzałość osiągają już po upływie około 20 lat. Jednocześnie wyjaśniamy, że nie są drzewami długowiecznymi, a pnie starszych drzew często bywają spróchniałe. Topole wycięte w parku Planty zbliżały się do fazy terminalnej, a nawet fazy rozpadu. Powodem usunięcia wierzby rosnącej od strony al. Armii Krajowej było uszkodzenie pnia, w wyniku którego drzewo straciło statykę. Ponadto korzenie wierzby wrastały w kanał deszczowy i uszkadzały go, powodując zmniejszenie przepływu wód opadowych, co w trakcie intensywnych opadów deszczu skutkowało zalewaniem pobliskiego skrzyżowania – informuje Maria Brejdak, asystentka ds. kontaktów medialno-marketingowych w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Elblągu.

Do 1 marca 2022 roku ZZM planuje usunięcie w sumie 28 drzew w parkach, skwerach i miejskich zieleńcach w następujących lokalizacjach park Dolinka (ul. Spacerowa), ul. Traugutta, Kajki i Planty) oraz 95 drzew w pasie drogowym (ul. Fromborska, Królewiecka, Kościuszki, Hetmańska, Chrobrego, Legionów, Giermków).

- Do usunięcia wytypowano drzewa, które są w złym stanie zdrowotnym, mają zachwianą statyką pnia, próchnicę i rozległy posusz w koronie. Przeważnie rosnące w sąsiedztwie dróg i ciągów pieszych, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia – dodaje Maria Brejdak.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Każde drzewo w tym miejscu miasta to skarb, wycinanie drzew jest niemądre, czy wy sobie zdajecie sprawę, że za waszego życia nie doczekacie takich dużych drzew jak te wycięte? to skandal
 • To nie wycinka tylko rewitalizacja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  16
  Takie buty(2021-12-02)
 • Wyciąć włodarzy wioski Elblag
 • Jestem w stanie przyjąć ta argumentację, ale nic tu nie ma o przyszłych nasadzeniach - lip, klonów, dębów etc. Park Planty wymaga ogarnięcia, ale rozsądnego, nie w stylu Dolinki bynajmniej. Ścieżki ziemne, bite, klomby z kwiatami, krzewy i drzewa. Jest w tej chwili od metra różnych projektantów ogrodów, gdyby chodziło o park to chyba warto wydać parę złotych na park w samym centrum miasta który w tej chwili mało park przypomina.
 • Będzie miejsce na sadzenie lip przez rodziców narodzonych dzieci
 • Co by nie mówić to faktycznie drzewa to skarb ale czasami też w trosce o bezpieczeństwo trzeba je wycinać, zwłaszcza w mieście.
 • Powycinać wszystkie drzewa bo w tym parku jest za dużo cienia i za zimno w lato.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  19
  Sarkazm(2021-12-02)
 • antyludie wycinają wszedzie cuuuuudne wielkie drzewa. W ich miejsce posadzą na odludziu jakieś karłowate badyle. Scyzoryk się normalnie w kieszeni otwiera. Wroblewski - wybaczyłbym Ci wiele wad ale wycinki kilkudziesiecioletnich drzew NIGDY. Straciles moj glos. Podobnie wszyscy radni az musze sobie wyszukac ich nazwiska na google (bo mogli to zatrzymac a biernosc to przyzwolenie)
 • Ludzie chcą drzewa a sprzątać liści nie ma komu. Wyciąć, wybetonować i niech będzie pustynia jak w Dubaju. Szmaty na głowę i hodowla wielbłądów. A terkawka to będzie takie nasze pole naftowe. ..
 • To, że usuwa się drzewa chore, spróchniałe i zagrażające bezpieczeństwu ludzi to zrozumiałe, ale dlaczego w ich miejsce sadzi się drzewa karłowate, brzydkie, z powykręcanymi gałęziami jak po jakiejś chorobie, niskopienne, nie dające latem cienia i schronienia dla ptaków. Za 20 lat jak już zostanie wycięty w miastach cały starodrzew to co będzie produkować tlen, te rachityczne małe brzydkie drzewka, gdzie są piękne wierzby płaczące, gdzie są młode rozłożyste dęby, młode lipy dające pożywkę dla pszczół, są owszem sadzone dęby modyfikowane genetycznie, wysmukłe w kształcie topoli i karłowate lipy, nastała jakaś straszna moda jeśli chodzi o nasadzenia drzew w miastach, mnie się to nie podoba. ..
 • Kolejne podatki i oplaty za emisje CO2 ktore biedota ma ponosic. .. a tymczasem jedyna skuteczną i ekologiczna formą na redukcje Co2 to wlasnie sadzic sadzić i jeszcze raz sadzic drzewa gdzie tylko popadnie. Miasta powinny byc zatopione w drzewach bo one cudownie poprawiają wilgotnosc, wchlaniaja nadmiar wody przy intensywnych opadach, redukują rakotwórcze pyły, dają cień itp a co mamy? Na kazdym kroku wycinka i odslanianie marnych szarych fasad, miasto bunkrów i betonu
 • Jak będę chciał wyciąć jakieś drzewko, to wam takie uzasadnienie odstawie na 4 strony z urzędniczym bełkotem, że z przerażeniem wskażecie mi 4 kolejne do wycięcia.
Reklama