UWAGA!

Drzewko za makulaturę, baterie lub nakrętki

 Elbląg, Marian Wojtkowski, dyrektor ZUO w Elblągu liczy na rekord w selektywnej zbiórce odpadów
Marian Wojtkowski, dyrektor ZUO w Elblągu liczy na rekord w selektywnej zbiórce odpadów (fot. AD)

Pięć sztuk zużytych baterii lub kilogram makulatury to jeden punkt. Zbierz 30 punktów, a otrzymasz drzewko. Taką wymianę proponuje ZUO w ramach V Elbląskich Dni Recyklingu.

Jak przyznaje Marian Wojtkowski, dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów, z segregacją śmieci w naszym mieście jest coraz lepiej.
       - Na terenie Elbląga ustawionych jest 720 pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. Ponadto odbieramy worki z domków jednorodzinnych. Tam zbiórka przebiega najlepiej i najczyściej – zauważa dyrektor ZUO. – Ciekawym przykładem może być SM Zakrzewo. W tamtejszych zasobach mieszkaniowych zrezygnowano ze zsypów, które były zmorą lokatorów i postawiono altanki śmietnikowe. Tam selektywna zbiórka odpadów przebiega rewelacyjnie, w szczególności jeśli chodzi o opakowania z tworzywa sztucznego.
       Marian Wojtkowski zapewnia, że niebawem pojemników do segregacji odpadów będzie jeszcze więcej. Pojawiają się także pojemniki na odpady biodegradalne, które później będą kompostowane. Prawdziwą rewolucję ma jednak przynieść uruchomienie nowoczesnej sortowni. Próby techniczne zaplanowano na czerwiec.
       Póki co, ZUO zachęca do wzięcia udziału w V Elbląskich Dniach Recyklingu. W piątek (18 maja) rozstrzygnięty zostanie konkurs na selektywną zbiórkę odpadów w placówkach oświatowych. Wzięło w nim udział 67 szkół i przedszkoli, które łącznie zebrały blisko 117 ton śmieci. Najwięcej makulatury – ponad 80 ton, ale i sporo nakrętek - ponad 28 ton:- To rewelacyjny wynik – cieszy się dyrektor ZUO.
       - Natomiast w sobotę (19 maja) w godz. 10-17 na parkingu przed Centrum Handlowym Ogrody będziemy czekać na elblążan, którzy przyniosą posegregowane odpady – zapowiada Marian Wojtkowski. - Mogą to być opakowania po płynnych napojach, zużyte baterie, puszki aluminiowe, makulatura, opakowania szklane, zużyty sprzęt elektroniczny. Odpady będą ważone i zamieniane na punkty. Punkty zaś na kwiaty, krzewy, drzewka oraz gadżety: koszulki, przybory szkolne, zabawki, maskotki.
       I tak przykładowo: kilogram makulatury, 5 sztuk baterii, 5 puszek bądź 20 nakrętek to jeden punkt. Wyżej wyceniany jest sprzęt typu pralka, telewizor, monitor: za jedną sztukę – 5 punktów. 30 zebranych punktów można wymienić na krzew lub drzewko, 20 pkt.- na kwiaty lub gadżety.
       - Podczas pierwszej takiej akcji zebraliśmy tylko niecałe 4 tony odpadów – wspomina dyrektor Wojtkowski. – Z każdym rokiem było coraz lepiej. Ubiegłoroczne, IV Elbląskie Dni Recyklingu dały wynik 27 ton 350 kg posegregowanych śmieci. Mam nadzieję, że sobotnia edycja przyniesie wynik rewelacyjny.
       Dodatkowo od godz. 11 do 13.30 w CH Ogrody odbywać się będą występy artystyczne młodych elblążan. Oczywiście o tematyce ekologicznej.
      
A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • .. .BRAVO ZUO. .. coroczna akcja to prawdziwa propaganda ekologii. ..
 • Tylko, że. .. kilkakrotnie próbowałem uzyskać drzewko lu krzew podczas tej akcji w latach ubiegłych i. .. wolę śmieci, elektro śmieci wywalic do kosza. .. niż iść "żerać " o drzewko. Akcja POd publikę, dla wybranych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  EKOLOG zze wsi(2012-05-17)
 • a gdzie pojemniki na segregację odpadów w mieście. jak bierze się miliony dotacji, to trzeba zrobić coś na pokaz, dla uwiarygodnienia wydatków z podatków mieszkańców.
 • bh
 • Byłem na zeszłorocznych Dniach Recyklingu. Kilometrowe kolejki do punktów zdania odpadów zniechęciły wiele osób do takiej akcji. Wiele osób rezygnowało z oddania posegregowanych odpadów. Czyż nie można uruchomić więcej punktów przyjęć. Wyniki przyjętych odpadów byłyby wyższe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ekolog(2012-05-17)
 • Maskotki są nowe czy używane?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_10050(2012-05-17)
 • Piszecie że właściciele domków jednorodzinnych najlepiej segreguja odpady otóz nic mylnego to najwieksze brudasy żeby nie płacic za wywóz śmieci podrzucają na smietnik budynku komunalnego tak robia nagminnie mieszkańcy ul Wspólnej rano to cała pielgrzymkka z workami taczkami ciagnie w okolice smietnika który znajduje sie na przeciw plebani na Agrykola to istna plaga worki rzucaja po 10 m nawet od smietnika przyciagaja stare kanapy popsute fotele itp potrafia nawet przywozic samochodami całe stert smieci i w pośpiechu sypac gdzie popadnie to jest ich recykling i kultura a i9ch śmietniki stoja puste bo nie chca płacic za dodatkowy wywóz za to zbk podnosi mieszkańcom za wywóz bo robi sie podwójna ilość
 • Najprościej pozbyć się dzikich śmieciarzy, to zrobić im zdjęcie w czasie wyrzucania podrzutków śmieciowych. Działa !! Wypróbowane na poligonie. Pani, której chciano zrobić zdjęcie wiała szybciej niż satelita.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czyscioszka(2012-05-17)
 • jeżeli zrobią wiecej punktów do oddawania odpadów to owszem odam wszystkie ksiazki jakie mam w domu a pralkę wolę na złom wywieź, kolejki są masssakryczne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  złomiara(2012-05-17)
 • nie życzę sobie generalizowania ani w jedną ani w drugą stronę sprawy segregacji smieci przez właścicieli domków. Może i na Wspólnej to nie wygląda fajnie za to zapraszam w każdy piątek rano na Łódzką. Zobaczycie ilu mieszkańców segreguje plastik, papier i szkło! i tak trzymać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Łódzka jest the best!(2012-05-17)
 • Łódzka jest The Best !!! Bo Wy nie macie gdzie podrzucać śmieci to jesteście skazani na segregację :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STARYDINO(2012-05-17)
 • Proponuję oddać nakrętki w sobotę w Galerii EL na wózek inwalidzki dl Tomka Talarka.
Reklama