UWAGA!

Dyrektor od edukacji: Z wielkim trudem, ale działa to bezawaryjnie

 
Elbląg, Uczniowie - i to podwójny rocznik - szturmowali w tym roku szkoły średnie
Uczniowie - i to podwójny rocznik - szturmowali w tym roku szkoły średnie (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl)

Którą szkołę średnią uczniowie oblegali najbardziej? A co z miejscami w bursach? O zmianach, jakie w roku szkolnym 2019/20 - po rekrutacji podwójnego rocznika do szkół średnich - zaszły w elbląskim szkolnictwie rozmawiano na posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Elblągu.

Raportowała Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu.
      - Przejęliśmy budynek przy ul. Bażyńskiego, który wcześniej dzierżawiony był przez przedszkole "Wesołe  nutki" w celu utworzenia dodatkowych  oddziałów - to na początek. -  Przedszkole zostało włączone do Przedszkola nr 11 przy ul. Kopernika. Wykonaliśmy niezbędne prace adaptacyjne i placówka już funkcjonuje w pełni. W tej chwili są dodatkowe dwie grupy, a docelowo będzie ich pięć.
      Zapotrzebowanie na bursy szkolne jest bardzo duże więc...
      - Ze względu na bardzo duże potrzeby związane z miejscami w internatach i bursach - też w trybie pilnym - zaadaptowaliśmy noclegownie Atletikon i jest to teraz część bursy przy ul. Komeńskiego - mówiła dyrektor Sowicka. - Udało się przyjąć do bursy 34 osoby, które będą mieszkać w pokojach 2-osobowych. W sierpniu trwał intensywny remont, na przyjazd rodziców wszystko pachniało czystością i świeżością - zapewniła radnych. - Mamy obietnicę pana prezydenta, że sukcesywnie będziemy remontować dalsze pokoje.
      Więcej miejsc w bursach to efekt podwójnego rocznika, jaki w tym roku pukał do drzwi szkół średnich. Średnich właśnie, a nie ponadgimnazjalnych, bo zaszła historyczna zmiana. Nie ma gimnazjów.
      - Wróciliśmy do tego, co wydarzyło się 20 lat temu, czyli przekształcamy wszystkie 3-letnie licea w 4-letnie, a technika w 5-letnie - wskazywała Małgorzata Sowicka. Dyrektor Departamentu Edukacji przyznaje, że rekrutacja podwójnego rocznika była wielkim wyzwaniem.
      - W naszym mieście, z wielkim trudem, ale działa to bezawaryjnie - zapewniała. - Wszyscy uczniowie, którzy chcieli zapisać się do naszych szkół, do tych szkół trafili. Jeśli dziecko nie trafiło do szkoły marzeń  to wiązało się to z uzyskaną liczbą punktów rekrutacyjnych. Tak bywało i w latach poprzednich.
      Małgorzata Sowicka przyznała, że cieszy ją wzrost zainteresowania kształceniem zawodowym. Aż ponad 60 procent absolwentów podstawówek i gimnazjów wybrało właśnie takie szkoły:  -  Nasze szkoły odbudowują swój potencjał.  Już widzimy wyraźnie, że młodzież chętniej wybiera szkoły zawodowe. Najbardziej obleganą placówką był Zespół Szkół Mechanicznych.  W sumie we wszystkich klasach pierwszych jest 2885 uczniów.
      Liczna pierwszaków w klasie jest różna:
      II LO - średnio w klasie 32 osoby
      Zespół Szkół Mechanicznych - 31
      Zespół Szkół Gospodarczych - 30
      I LO- 27
      ZSTI - 32
      ZSZ - 29
      ZSIŚiU- 31
      III LO-27
      ZSEiO-30
      ZST-31
      IV LO - 18
      - IV Liceum Ogólnokształcące jest wyjątkowe, bo tu działa mało liczna klasa terapeutyczna, a także mniej liczne dwie klasy sportowe - o profilu piłka ręczna i piłka nożna - wyjaśniała dyrektor Sowicka.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Tyle było krzyku, że się setki dzieci nie dostały do szkół, że to katastrofa edukacyjna, a tu proszę. Trafne spostrzeżenie, że jeśli ktoś się nie dostał do szkoły marzeń to po prostu mu zabrakło punktów. Tak samo jak w poprzednich latach...
 • Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię! Nie znacie dnia ani godziny!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  19
  Mesław Cziłosz(2019-09-12)
 • Gimbaza to ty tluczku - same ortograficzne.
 • Szkoda tylko że Tramwaje Elbląskie zupełnie nie przygotowane.... Tłok jak w puszce sardynek... Małe stare przepełnione wagony....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  2
  Elblagpieknemiaato(2019-09-12)
 • Czy ktoś wie dlaczego po całym mieście są porozrzucane elektryczne hulajnogi? Jakby użytkownicy je odstawiali jakoś na uboczu to można by to jeszcze zrozumieć. Natomiast obrazki leżących na środku chodnika czy na przystanku nie są rzadkością. Czemu nie ma wydzielonych stref jak dla rowerów?
 • Do Elblągpięknemiasto: To samo napisałem pod artykułem o wypadku na Grunwaldzkiej. Szkoda, że nie mogą jeździć, pal licho, choćby i konstale, ale połączone w dwu lub trzy wagonowe składy.
 • Dlaczego uczniowie w III LO muszą płacić 15 zł za jakieś karty wejść do szkoły? Co to za pomysły?
 • PIS-owskie trole w komentarzah!!! Prawda w oczy kole, Wszystko wam nie pasuję, tramwaje hulajnogi rowerzyści! Jesteście tacy smutni! Żal mi was!!!
 • Ja cię nie obrarzam więc ty też nie obrarzaj co! Wytykanie ortografi ppkazuje, że jestś niespelnionom polonistka co jest przez męża nie-dop-chnięta!
 • To jak się korkuje Bema to głowa mała, przez Łęczycką aż do ronda. I co raz bardziej z dnia na dzień !! Co to będzie przed św. zmarłych ??
 • I po co było tak w wywiadach dramatyzować ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  8
  Na h..(2019-09-12)
 • A może caryca Departamentu w UM, "wskaże" przyczyny zwolnień z-ców dyrektorów w placówkach sobie podległych. "Dziwnym" zwyczajem istnieje praktyka nie informowania ich o takich decyzjach. A może są to ludzie spoza układu ? Może takie pytania warto zadać Pani Dyrektor ?
Reklama