UWAGA!

Dzielą się tym, co najcenniejsze

 Elbląg, Dzielą się tym, co najcenniejsze
(fot. Michał Skroboszewski)

- Znak Polskiego Czerwonego Krzyża złożony z pięciu czerwonych kwadratów nadal kojarzy się w społeczeństwie z bezinteresowną pomocą i szlachetnością pracy tysiąca wolontariuszy – mówił Kazimierz Stańczyk, wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Elblągu podczas uroczystości z okazji 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża, które odbyło się w Ratuszu Staromiejskim. W związku z zakończonymi niedawno Dniami Honorowego Krwiodawstwa, osoby i instytucje zasłużone dla PCK i idei honorowego krwiodawstwa otrzymały dziś (6 grudnia) odznaczenia i wyróżnienia. Zobacz zdjęcia.

- Zacząłem oddawać krew, kiedy mój syn trafił do szpitala, miał poważną operację i sam potrzebował tej krwi. Uznałem wtedy, że jako zdrowy człowiek w pełni sił mogę dać coś od siebie dla innych – mówi aspirant sztabowy Radosław Apanowicz z Klubu Honorowego Krwiodawstwa przy Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu, wyróżniony dziś Odznaką Honorową PCK IV stopnia. - Nie ma nic piękniejszego, niż oddać coś od siebie dla drugiego człowieka. Tu nie potrzeba żadnych słów zachęty, każdy może znaleźć w sobie siłę i moc, aby to zrobić – dodaje.

- Najważniejsze w naszej pracy jest to, że możemy pomagać. Jesteśmy ogniwem łączącym krwiodawcę i chorego - mówi Barbara Słodownik z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Elblągu. - W czasie uroczystości padło stwierdzenie, że jesteśmy przyjaciółmi krwiodawców. Bardzo bym chciała, żeby dalej tak było, żeby oni wciąż chętnie do nas przychodzili i by było ich jeszcze więcej. Staramy się, by wszyscy czuli się u nas mile widziani i dobrze przyjęci.

Z danych udostępnianych przez regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa wynika, że zapotrzebowanie na krew wciąż jest bardzo duże.

  Elbląg, Dzielą się tym, co najcenniejsze
(fot. Michał Skroboszewski)

- Ważna jest świadomość, że krew jest potrzebna chorym, by wrócili do zdrowia, że jest potrzebna po prostu do tego, żeby żyć. Każdy może przyjść i spróbować chociaż raz oddać krew, sprawdzić, czy się w tym odnajdzie. Mamy wielu takich dawców, którzy przychodzą na próbę i zostają z nami na stałe – podkreśla Barbara Słodownik.

Obchodzący jubileusz 100-lecia Polski Czerwony Krzyż jest najstarszą organizacją humanitarną działającą na terenie kraju. Promocja i rozwijanie przedsięwzięć związanych z krwiodawstwem i krwiolecznictwem należy do najistotniejszych elementów jego działalności.

 

Lista nagrodzonych i wyróżnionych przez PCK

 

Tomasz Bil

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Brawo Zibi!!! :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Krwiodawca(2019-12-06)
 • Oddałem ponad 20 l krwi. Mam odznakę 1 stopnia i pierwszy raz słyszę o odznace 4 stopnia jaką odebrał Pan Apanowicz.
 • A ten policjant zarośnięty to z lasu? Chyba jest regulamin który mówi o wyglądzie?
 • Ja nic z tego nie rozumiem. Otrzymałem odznakę 1 stopnia. Sam musiałem ją sobie odebrać w siedzibie PCK. Sam musiałem przynieść z RCKiK zaświadczenie o ilości oddanej krwi. Pani dała mi 2 odznaki na raz 2 i 1 stopnia w foliowych woreczkach. Nikt mi ich nie przypiął nie pogratulował a tu taka pompa bo co bo mundurowi. To jest dla mnie nie zrozumiałe.
 • W komentarzach o PCK dominują informacje o honorowym dawstwie krwi, niewątpliwie istotnej i niezwykle ważnej funkcji tej organizacji. A przecież PCK to najstarsza organizacja humanitarna prowadząca szeroką działalność. Praktycznie funkcjonuje ona we wszystkich przejawach pomocowych oraz krzewieniu i propagowaniu wiedzy medycznej, ratowniczej, a także organizowaniu zespołów pomocy medycznej (drużyn sanitarnych). W ostatnich latach spychana jest na boczny tor, a jej miejsce zajmuje Caritas. Obie te organizacje mają podobny charakter i zakres działań i powinne być traktowane na równych prawach. Są organizacjami poza rządowymi, ale otrzymują dofinansowanie z budżetu centralnego. I właśnie skala dotacji faworyzuje Caritas.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Sojusznik Półksiężyc(2019-12-06)
 • A gdzie huczne wręczane odznak dla”szarych”Dawców ???? To jest nie fair.. 18Litrow krwi,,i chyba na tym zakończę,bo to smutne się zaczyna robić ...
 • To w końcu honorowo czy dla odznaczeń i darmowych przejazdów komunikacją miejską? Już się ktoś upomina.
 • Nie chodzi o to, że się ktoś upomina, tylko o to żeby zarząd PCK traktował wszystkich dawców z takim samym szacunkiem. Czm różni się dawca w mundurze od dawcy w ubraniu roboczym? Krew jest cenna bez względu na to kto ją oddaje.
 • @Solder - To samo pomyślałem! Dla mnie nie do pomyślenia, aby policjant lub żołnierz tak wyglądał. Może ktoś powie, że to staroświeckie, ale tacy ludzie reprezentują Państwo i Polaków, wypadałoby wyglądać godny.
 • Podobno W MSWiA mają robić z automatu kurs oficerski wszyscy chorazowie starsi sztabowi!!! Tak chcą zatrzymac ucieczkę z MSWIA. Sierzanci sztabowi automatycznie na chorążych!!!! MSWiA się zwija na calego. Masowe odejścia, brak nowych przyjęć!!!
 • 4 stopnia , jest dla tych ,co juz trzy razy podchodzili do oddania krwi, ale im sie nie udalo, moj kuzyn na widok strzykawki,- mdleje, tak ze nie jest to dla niektorych, taki maly "pikus",trzeba sie zebrac w sobie,dodac odwagi i zrobic czwarte podejscie,' jesli sie uda, jest odznaka 4 -stopnia
 • To są jakieś dziwne, wewnętrzne nagrody. Jeżeli masz 20 l oddane, możesz ubiegać się o odznakę "zasłużony dla zdrowia narodu". Więcej odznak niż ta oficjalnie nie ma.
Reklama