UWAGA!

Dzień Hanzy

Dziś także elblążanie świętują Dzień Hanzy. Na Bulwarze Zygmunta Augusta odbędzie się wielki festyn hanzeatycki, w programie liczne atrakcje dla całych rodzin.

W Europie Dzień Hanzy obchodzony jest 21 maja, a większość miast Nowej Hanzy organizuje festyny podczas najbliższego weekendu. W Elblągu Dzień Hanzy organizowany jest po raz drugi, organizatorem imprezy jest Urząd Miejski przy współpracy z elbląskim Muzeum Historyczno-Archeologicznym. Celem festynu hanzeatyckiego jest, oprócz dobrej zabawy, przybliżenie społeczeństwu historii miasta i samej Hanzy.
     Sobotni festyn na Bulwarze Zygmunta Augusta rozpocznie się w samo południe i potrwa do wieczora. W programie imprezy m.in. spektakle obejmujące okres od XIV do XVII wieku, zajęcia w osadzie Wikingów, wyścigi kajakowe i jarmark hanzeatycki.
     
     Szczegółowy program imprezy:
     godz. 12 - spektakl „Jak Wielki Szpitalnik Werner von Tettingen Elbląg do wojny z królem Władysławem szykował” (w wykonaniu rycerzy z Zamku w Gniewie); opowieść o warsztatach rzemieślniczych; turniej kuszników; pojedynki szermiercze braci zakonnych na broń średniowieczną.
     godz. 14 - spektakl „Wizyta u kata Tczewskiego wynajętego na usługi przez Wielkiego Szpitalnika Wernera von Tettingen do posług wszelkich”
     godz. 12-19 - zabawy ludyczne i turnieje w osadzie Wikingów
     godz. 12-19 - prezentacja średniowiecznych technik wytwarzania przedmiotów
     codziennego użytku
     godz. 12-19 - plener malarski, występy zespołu muzyki dawnej
     godz. 12-18 - jarmark hanzeatycki - drobne rzemiosło
     godz. 16-17 - przemarsz Żółtego Regimentu Piechoty z chorągwiami i proporcami ulicami Starego Miasta
     godz. 17 - spektakl „Jak Szwedowie królewskie miasto Elbląg Roku Pańskiego 1626 dobywali” (w wykonaniu rycerzy z Zamku w Gniewie). Musztra piechoty: muszkieterów i pikinierów; Próba Podbipięty - próba przecięcia trzech głów kapuścianych jednym pociągnięciem miecza dwuręcznego; ubieranie w zbroje; strzelanie salwami z muszkietów i dział
     godz. 14-16 - wyścigi kajakowe na rzece Elbląg
     godz. 15-19 - „Elbląg miastem hanzeatyckim” – rozmowy z Grażyną Nawrolską, kierownikiem Pracowni Archeologii Miast Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
     godz. 18-18.45 - spektakl „Jak Szwedowie w Królewskim Mieście Elblągu, Roku Pańskiego 1626 rekrutacje czynili, aby pod Gniewem w bitwie z Zygmuntem III Wazą się potykać” (w wykonaniu rycerzy z Zamku w Gniewie). Werbunek widzów do oddziału, ubieranie w mundury, zaprzysiężenie i podpisanie aktu kapitulacji, potwierdzonego pamiątkowym kontraktem i wypłatą żołdu; szkolenie pikinierów; nauka walki piką; nauka strzelania z muszkietów i dział.
     
     Mówi rzecznik prezydenta Agnieszka Staszewska:
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama

To się czyta

To się komentuje