UWAGA!

Dziesięć lat starań i wreszcie jest

 Elbląg, Nowocześnie i bezpiecznie - tak teraz będzie w WSZ
Nowocześnie i bezpiecznie - tak teraz będzie w WSZ (fot. WS)

Ci, którzy oglądają seriale medyczne wiedzą jak wyglądają sale operacyjne w zachodnich szpitalach – nowoczesne urządzenia, ale i jasne przestrzenie wykonane z materiałów o wysokich standardach. Od teraz czymś takim może się pochwalić Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu, który dziś (27 listopada) oficjalnie otworzył największą inwestycję w swojej historii. Zobacz więcej zdjęć.

– To duże wydarzenie, nie pamiętam abyśmy oddawali taką inwestycję, za takie pieniądze, a do tego zrobioną o czasie – mówiła Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, podczas dzisiejszejego (27 listopada) otwarcia nowego Bloku Operacyjnego wraz z Oddziałem Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Centralną Sterylizatornią.
       Inwestycja ta pochłonęła ponad 57 mln zł, gdzie prawie 40 mln zł to środki unijne. O to, by blok powstał szpital starał się od dziesięciu lat, w listopadzie 2011 r. wmurowano akt erekcyjny, a dziś (27 listopada) oficjalnie blok otworzono. W uroczystości wzięli udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych i okolicznych władz samorządowych oraz wojewódzkich,
       - Jesteśmy jednym z nielicznych regionów, gdzie placówki takie jak ta nie są zadłużone. Udało nam się powstrzymać migrację pacjentów do innych województw, teraz to my ściągamy ich do siebie – mówił marszałek województwa Jacek Protas. - Przez wiele lat nie było środków na to, żeby dogonić standardy europejskie. Udało nam się dobrze wykorzystać fundusze unijne i stwierdziliśmy, że warto stawiać na bloki operacyjne, bo to one są sercem szpitali.
       Inwestycja ta cieszy wszystkich pracownikó szpitala, a szczególnie Wojciecha Wenckiego, ordynatora Anestezjologii i Intensywnej Terapii WSZ.

  Elbląg, Od lewej: Konrad Piechowiak, dyr. ds. techniczno- eksploatacyjnych WSZ w Elblągu, Elżbieta Gelert i Jacek Protas
Od lewej: Konrad Piechowiak, dyr. ds. techniczno- eksploatacyjnych WSZ w Elblągu, Elżbieta Gelert i Jacek Protas (fot. WS)

- Przede wszystkim skróci się czas oczekiwania na operację. W szpitalu wykonuje się ich bardzo dużo, część musi być przeprowadzona po południu. Proszę więc wyobrazić sobie osobę, która czeka od poprzedniego dnia, nie może nic jeść i czeka. Teraz ilość sal wzrosła, operacje rozłożą się w czasie, dzięki temu komfort pacjentów zwiększy się – opowiada Wojciech Wencki. - Sprzęt jest z wysokiej półki, zapewnia komfort i absolutne bezpieczeństwo. Na sali operacyjnej mamy ledowe lampy chirurgiczne, stół operacyjny z przenośnym blatem, kolumny chirurgiczne zapewniające bezpośredni i łatwy dostęp do narzędzi chirurgicznych. Dodatkowo sala operacyjna połączona jest ze szpitalnym internetem, co umożliwia korzystanie z dokumentacji radiologicznej i tej, która pochodzi z laboratorium analitycznego. Są to urządzenia najnowszej generacji, wszystkie zostały wyprodukowane w tym roku. Przeskok jest ogromny.
       Dodatkowo w nowym bloku znajdują się m.in. sale przed- i pooperacyjne, zwiększyła się liczba łóżek przystosowanych do intensywnej terapii, również i centralna sterylizatornia dysponuje nowoczesnym sprzętem.
       Rocznie szpital przeprowadza 13 tys. zabiegów, z czego ok. 9 tys. to te, które robione są na bloku operacyjnym. Jak informuje Wojciech Wencki, nowy oddział zacznie przyjmować pacjentów prawdopodobnie już od przyszłego roku.
      
       Ci, którzy będą chcieli zwiedzić nowy blok operacyjny mogą to zrobić jutro (28 listopada) podczas drzwi otwartych, od godz. 11 do 17. Zwiedzanie odbędzie się w 30-osobowych grupach, na osoby chętne szpital czeka pod izbą przyjęć na parterze.
      
      

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ciekawe, czy pan Wilk uczestnicząc w tym wydarzeniu zrozumiał, na czym polega praca menedżera, dobrego menedżera!?
 • A gdzie on miał te nożyce?
 • Gratulacje!pani dyrektor Gelert jest przykładem rzetelnej i gospodarnej osoby zarządzającej. Cieszymy się, że jest Pani elblążanką:-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  6
  orinoko(2013-11-27)
 • Hehehe jak zabrali karetki do olsztyna to to teraz pewnie będą musieli sprzęt oddać. ..
 • Ciekawe ile pacjent będzie musiał zapłacić aby mógł mieć wykonaną operację w normalnym czasie, a nie w najbliższej dwudziestolatce.
 • A po co sala jak czeka się na operację pewnie z 5 lat :D
 • Przecież jest napisane jak byk że głównie pracujący lekarze mieli więcej czasu dla rodziny a nie czekali na wolną salę do późnego popołudnia. A ilość zabiegów się nie zmieni po prostu NFZ nie da więcej pieniędzy i koniec, chyba że prywatnie ale jak to powiedział p. Kobuszewski to jest już inna rozmowa. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  4
  Jan_ELB(2013-11-27)
 • @Jan_EB. To cos napisał, jest korupcjogenne. Mowic o tym tanio prostu, ze :-"NFZ nie da pieniędzy". To sie zapytam, gdzie sa nasze składki? Kto je wziął? Prezesi NFZ, a na leczenie obywateli juz nie starcza bo prezes musi miec co roku nowy samochód. To chore w tym państwie, to chory, patologiczny system. Sprzętu tez nie użyją chyba, ze zapłacisz. Bo ale sprzętu medyczny w szpitalu tez jest z pieniędzy podatników, takze ten zakupiony przez WOSP. Ale lekarze by chcieli na tym sprzecie prywatnie zarabiać. Ot i cała POlityka NFZ. Nie przewidzieli jednego, że to sie wydało.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  4
  Bakteria(2013-11-27)
 • Co z tego że w Elblągu powstał nowoczesny blok jak na poważne operacje trzeba jechać do Gdańska. Lepiej zrobić kilka drobnych zabiegów niż jedną konkretną operację i wziąć te same pieniądze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  4
  rozczarowana(2013-11-27)
 • no to teraz lapowy beda brac
 • Glupio moze powiem, ale nie moge oprzec sie pytaniu, ktora z tych osobistosci uczestniczacych w tym otwariu bedzie tu pierwszym pacjentem? Kto przekona sie, jak wazny jest taki obiekt na wlasnej skorze?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  5
  almerka(2013-11-28)
 • Wystarczy popatrzeć na mordy zalane czy to prawej czy lewej strony Twarze Elbląga wstyd ci ludzie umiaru nie znają a my dalej dajemy się oszukiwać
Reklama