UWAGA!

Dzik szaleje na poligonie

 Elbląg, Dzik szaleje na poligonie
Fot. st. kpr. Rafał Ciechanowicz.

Na poligonie w Bemowie Piskim trwają ćwiczenia taktyczne pod kryptonimem „Dzik 10”. Żołnierze nie próżnują – mimo złej pogody zajęcia w terenie trwają cała dobę.

Aktualnie trwa część dynamiczna ćwiczeń. Do tej pory trwało szkolenie pododdziałów biorących udział w szkoleniu poligonowym – jednostki realizowały szkolenie taktyczne, ogniowe, rozpoznawcze, inżynieryjno-saperskie oraz pozostałych rodzajów wojsk. Prowadzone dotychczas szkolenie dawało także możliwość pełnego zgrania poszczególnych pododdziałów jak i elementów dowodzenia. Od 14 maja ćwiczenia „Dzik 10” weszły w decydującą fazę – całą dobę trwa praca Stanowisk Dowodzenia i Grup Operacyjnych wszystkich biorących udział w ćwiczeniu Jednostek Wojskowych, natomiast oddziały i pododdziały „wyszły w pole”, gdzie realizują zadania związane z przemieszczeniami, organizacją i prowadzeniem obrony, przygotowaniem kontrataku oraz organizacją i prowadzeniem natarcia. Wszystkie wymienione elementy realizowane są „na bojowo”.
      

 


       Wraz z 16 PDZ w ćwiczeniach biorą udział także jednostki przydzielone: pododdział Kawalerii Powietrznej z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, klucz śmigłowców Mi-24 z 49 Pułku Śmigłowców Bojowych z Pruszcza Gdańskiego, pododdziały 4 Pułku Chemicznego z Brodnicy, Centralna Grupa Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, Grupa Operacyjna wraz z batalionem inżynieryjnym 2 Brygady Saperów z Kazunia oraz Grupa Operacyjna 1 Brygady Artylerii z Węgorzewa.
       Pododdziały 25 Brygady Kawalerii Powietrznej prowadzą m. in. wysadzanie desantu na określonych rubieżach oraz wskazanych punktach na terytorium przeciwnika i opanowanie ważnych obiektów po stronie przeciwnika. Przerzut desantu realizują śmigłowce desantowe Mi-8 których zarówno osłonę jak i ewentualne wsparcie ogniowe zapewniają śmigłowce bojowe Mi-24 z 49 Pułku Śmigłowców.
       Aby wszystkie zadania były realizowane w jednym czasie oraz aby były w pełni skoordynowane niezbędna jest niezawodna łączność. Zapewnia ją 16 Batalion Dowodzenia im. Ziemi Elbląskiej z Elbląga poprzez rozwinięcie i wykorzystanie mobilnych i stacjonarnych systemów łączności: łączności teleinformatycznej, radioliniowoprzewodowej, łączności radiowej i radiotelefonicznej oraz Wojskowej Poczty Polowej.
       Wydział G-6 Dowództwa 16 Dywizji – Wydział Wsparcia Dowodzenia, Łączności i Informatyki zaplanował i zorganizował w trakcie ćwiczeń łączność wszystkich elementów zarówno dowodzenia jak i pododdziałów ćwiczących.
       Tyle na dziś z „pola walki”. Kolejne relacje już jutro.
      

mjr Zbigniew Tuszyński, 16 PDZ

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama