UWAGA!

Ekolodzy bronią Srebrnego Potoku

 Elbląg, Prace dotyczące umocnienia brzegów potoku na odcinku 120 m mają się zakończyć do 15 grudnia
Prace dotyczące umocnienia brzegów potoku na odcinku 120 m mają się zakończyć do 15 grudnia (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Srebrny Potok może zostać niedługo zdewastowany – alarmują ekolodzy z WWF Polska, pisząc o szkodliwym projekcie regulacji rzeki, który ma przewidywać zbudowanie na odcinku 10 km 19 progów, każdy o wysokości pół metra. - Nikt tam żadnych progów nie stawia – odpowiada rzecznik Wód Polskich, które obecnie naprawiają w Bażantarni szkody po powodzi sprzed dwóch lat.

„Kilka dni temu byliśmy nad Srebrnym Potokiem w Elblągu. Znajdują się tam siedliska minoga rzecznego, pstrąga, a w okolicznych lasach rozmnaża się mroczek pozłocisty (nietoperz). Niestety ten cenny i urokliwy potok może zostać niedługo zdewastowany!? Powstał bowiem nieprawdopodobnie szkodliwy i bezsensowny projekt regulacji tego cieku – na 10 kilometrowym odcinku rzeki ma zostać zbudowanych 19 progów (każdy o wysokości pół metra!), a brzegi mają zostać uregulowane koszami i materacami kamiennymi. Taka metoda regulacji uniemożliwi rzece swobodny nurt, a tętniące w niej życie przestanie istnieć! Piękny Srebrny Potok zmieni się w co najmniej 20 następujących po sobie mini-stawów. To niedo-RZECZNE!” - alarmują ekolodzy z WWF na swojej stronie na Facebooku.

Prace na Srebrnym Potoku, o czym już informowaliśmy, trwają od kilku dni. Na 120-metrowym odcinku rzeki Wody Polskie montują umocnienia brzegów, zniszczonych podczas powodzi sprzed dwóch lat. Inwestycja ma kosztować 500 tysięcy złotych. Kolejne prace związane z regulacją rzeki, łącznie z budową zbiornika retencyjnego między ul. Marymoncką a Kościuszki (obok osiedla domków jednorodzinnych) mają kosztować 32 miliony złotych. Wody Polskie zapowiedziały jeszcze w październiku, że w przyszłym roku ma ruszyć przetarg w tej sprawie.

- Regulację Srebrnego Potoku planował jeszcze Żuławski Zarząd Melioracji. Podczas tworzenia Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie na początku 2018 r. przejęliśmy dokumentację. Dokumentacja ta podlegała i podlega weryfikacji. Trudno więc coś ostatecznie stwierdzić o jej treści, zanim nie zostanie zatwierdzona. Wycinek wspomnianej dokumentacji (ten, w którym mowa o budowie progów – red.) był wykorzystany do zamówienia robót obecnie prowadzonych na potoku, stąd może pochodzić całe nieporozumienie. Pamiętajmy, że obecne prace w Bażantarni są prowadzone na łącznym odcinku zaledwie 120 m i nikt tam żadnych progów nie stawia. Wmawianie społeczeństwu, że chcemy stawiać jakieś progi, zanim w ogóle przystąpiliśmy do procedur, jest daleko idącą nadinterpretacją – informuje Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału Wód Polskich. - Nie znamy jeszcze ostatecznego projektu. Radzę poczekać na zatwierdzoną dokumentację. Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Srebrnego Potoku zostało zgłoszone do perspektywy finansowej na rok 2020, ale jeszcze nie zostały przyznane żadne środki. Inwestycja pozostaje w fazie planów.

Ekolodzy z WWF Polska zapewniają, że sprawę Srebrnego Potoku będą monitorować, „próbując również zmienić decyzje środowiskowe i wydać własne rekomendacje tak, aby pozostawić Srebrny Potok naturze i ludziom” - Srebrny Potok sam się nie obroni! Możemy o niego zawalczyć, lub patrzeć jak ginie na naszych oczach? - pytają.

 

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ci tzw. ekolodzy to główni hamulcowi inwestycji istotnych dla ogółu społeczeństwa
 • Pierwsza większa woda i kamienne progi znajdą się kilka metrów dalej. Musieli by palować przez przekrój koryta z naddatkiem by szalejąca woda nie ominęła tych progów tworząc nowe koryto.
 • Wszystkich zainteresowanych i tych o dobrym sercu którzy wierzą w organizacje typu WWF i inne Greanpeace... zapraszam do lektury tego artykułu: www.swiatrolnika.info I niestety ale większość tego typu przedsięwzięć tak wygląda...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  6
  AudiDriver(2019-11-28)
 • Czubki
 • Lubisz, gdy pieniądze z twoich podatków finansują piękne i wielkie słomiane misie. .. ? "- Powiedz mi, po co jest ten mis? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach. "
 • Minoga, to ja tam widziałem ostatnio w latach osiemdziesiątych, a pstrąga chyba na początku lat dziewięćdziesiątych.
 • Progi wodne przydały by się, może wtedy pstrągi by wróciły.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  3
  Sławek1(2019-11-28)
 • Szkoda, że tak czujni ekolodzy nie wykazali się tym kiedy zaplanowano przekop Mierzei Wiślanej. Ostatnio w ocenie planowanych inwestycji w Polsce grupy eksperckie z różnych dziedzin uznały, że najbardziej nietrafione i niepotrzebne to budowa Centralnego Portu Lotniczego i właśnie przekop na Mierzei. Więc w tym ostatnim przypadku do naruszenia ekologii dochodzi też kwestia gospodarcza.
 • Ja też będę pilnował jak tylko pojawią się tu jacyś ekolodzy
 • Potok na przestrzeni 100 lat był nie raz regulowany, bieg był zmieniany, ale nie było wtedy tych pseudoekologów, nierobów, blokujących wszystko do momentu kiedy na ich konto nie wpłynie odpowiednia kwota. Dlaczego w dzisiejszych czasach dajemy się nabrać tym bandytom na wyłudzenia pieniędzy i to w legalny sposób? Pogonić tą chciwą mafię!!! Zdelegalizować te wszystkie pseudo ekologiczne organizacje!!! To nie ma na celu nic innego jak tylko wyłudzanie pieniędzy!!!!
 • Ekologów z WWF zapraszam do Amazonii gdzie wycinane są płuca Ziemi!!
 • A któryż to z tzw. , ,ekologów'' widział w tymże potoku ostatnio i kiedy? pstrąga ? bo ja jakieś 25-30 lat temu.
Reklama