UWAGA!

Elbląg i region walczą z powodzią. Najgorzej jest na Związku Jaszczurczego (aktualizacja z godz. 15.30)

Intensywne opady deszczu spowodowały, że w wielu miejscach Elbląga i powiatu elbląskiego doszło do podtopień. Najgorsza sytuacja panuje na ulicy Związku Jaszczurczego, gdzie rzeka Kumiela wystąpiła z brzegów, a studzienki kanalizacyjne nie nadążają z odbiorem wody. Zobacz zdjęcia i film.

- W związku z silnymi opadami deszczu i wodą, która zalega na jezdni, zamknięta zostaje tymczasowo dla ruchu pojazdów ulica Związku Jaszczurczego. Na wjeździe po obu stronach ulicy znajdują się obecnie patrole policji i straży pożarnej. Prosimy o zachowanie ostrożności i omijanie ulicy Związku Jaszczurczego - informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       Mieszkańcy próbowali początkowo na własną rękę zabezpieczyć najniżej położone lokale przy Związku Jaszczurczego przed wodą. - Od wczoraj było już widać, że woda w Kumieli szybko przybiera, o godz. 9 już cała ulica była zalana. Przyjechał tyllko jeden wóz strażacki, o worki z piaskiem nie można było się początkowo doprosić - żalą się mieszkańcy ulicy Związku Jaszczurczego. 
       Po pewnym czasie służby miejskie dostarczyły rękawy przeciwpowodziowe, przyjechał też transport z workami. - Zabezpieczane są także pomieszczenia pobliskiego szpitala - informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

 


       Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu zdecydowało o otwarciu zasuw na starym kąpielisku przy ulicy Spacerowej, by woda z Kumieli miała tam ujście. O godz. 11.15 prezydent ogłosił w mieście stan pogotowia przeciwpowodziowego, o godz. 13 zbiera się też sztab kryzysowy w Starostwie Powiatowym. - Sytuacja w wielu miejscach jest trudna, zalane są przede wszystkim drogi - mówi Maciej Romanowski, starosta elbląski. 
       Strażacy i służby kryzysowe mają pełne ręce roboty. Na pomoc wezwano posiłki z innych miast, w drodze do Elbląga są strażacy z Bartoszyc i Lidzbarka Warmińskiego. 
       Jak podaje elbląska policja, podtopiona jest także ul. Fromborska - odcinek pomiędzy ulicą Ogólną a ulicą Królewiecką. Odnotowano także wystąpienia wody w okolicach ul. Malborskiej 59. Policjanci sugerują omijanie tych miejsc dopóki nie ustąpi z nich woda.
       Podnosi się także poziom wody w rzece Elbląg. Przed godziną 13 wynosił on 589 cm, brakuje centymetra do stanu ostrzegawczego.
       Po godz. 14 woda z Kumieli zaczęła się przelewać przez al. Grunwaldzką, ulica na tym odcinku została zamknięta. Został wstrzymany ruch tramwajów. 
       O godz. 18 w Elblągu ma się zebrać wojewódzki sztab kryzysowy z wojewodą warmińsko-mazurskim na czele. 
      
       Po godz. 15 woda z Kumieli wdarła się na ulicę Fabryczną, która została zamknięta dla ruchu. Zamknięte zostały skrzyżowania ulic: Fabrycznej z Malborską oraz Fabrycznej z Tysiąclecia. Na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Tysiąclecia ruchem kieruje policja. Władze apelują do mieszkańców, by w miarę możliwości nie poruszali się samochodami, ponieważ większość głównych ulic w mieście jest zakorkowana. Na godzinę 16.30 prezydent Elbląga zwołał konferencję prasową na temat obecnej sytuacji powodziowej w mieście.
      
       Zapraszamy Czytelników do publikacji zdjęć z podtopień w Elblągu na fotoreportEl.
      
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama