UWAGA!

Elbląg pamięta o Żołnierzach Wyklętych

 
Elbląg, Tablicę pamiątkową odsłonili Jerzy Julian Szewczyński i prezydent Elbląga Jerzy Wilk
Tablicę pamiątkową odsłonili Jerzy Julian Szewczyński i prezydent Elbląga Jerzy Wilk (fot. WS)

Walczyli o wolną i niezależną Ojczyznę. Nie walczyli z państwem, a z aparatem władzy, za co ponieśli cenę najwyższą. Cenę życia. Opluwani w latach PRL. Żołnierze Wyklęci dziś (1 marca) w Elblągu zostali uczczeni. Przy ul. Generała Stefana Grota – Roweckiego została wmurowana tablica poświęcona niezłomnym bojownikom o wolność. Chwała bohaterom! Zobacz fotorelację z uroczystości.

Dziś (1 marca) obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Miejskie uroczystości odbyły się przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierzy AK. Żołnierzy walczących w latach 1944-56 o wolność i niezależność Ojczyzny wspominał Jerzy Julian Szewczyński, prezes elbląskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK: - Źródła podają, że było ich 120-180 tys. Nie walczyli z państwem, a z aparatem władzy, za co ponieśli straszliwą cenę. 5 tysięcy osób zostało skazanych na karę śmierci i ponad połowę tych wyroków wykonano. 21 tys. zmarło w więzieniach, wielu zostało zesłanych na katorgę. Przez propagandę komunistyczną nazywani bandytami, faszystami. Przez milicję, żołnierzy, bezpiekę i NKWD byli tropieni jak zwierzęta. Opluwani i bezczeszczeni w latach PRL. Żołnierze Wyklęci, bo wyklęci przez komunistyczną władzę.
       Z kolei wiceprezydent Marek Pruszak wspominał Danutę Siedzikównę ps. "Inka", sanitariuszkę z oddziału majora Łupaszki, rotmistrza Witolda Pileckiego i generała Augusta Emila Fieldorfa ps. "Nil".
       - Warto i trzeba o nich pamiętać, by nasze dzieci wiedziały, że są chwile, gdy nie można godzić się na kompromis, że trzeba zachować się jak należy – podkreślał.
       Podczas uroczystości wmurowana została tablica pamiątkowa, której fundatorem jest marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. "Żołnierzom niezłomnym polskiego podziemia niepodległościowego, wyklętym i skazanym na zapomnienie przez reżim komunistyczny 1944-1956" - tak głosi napis.
       To pierwszy krok ku uczczeniu pamięci Żołnierzy Wyklętych. Drugim ma być rondo ich imienia. Tym zajmą się radni na najbliższej sesji (6 marca). Dziś przedstawicielka Gazety Polskiej wskazała kilka lokalizacji (rondo u zbiegu ulic Agrykola, Kościuszki i Chrobrego oraz nowe ronda – u zbiegu ul. Teatralnej i Robotniczej oraz na ul. Browarnej, przed mostem Unii Europejskiej). Bo – jak argumentowała parafrazując Mikołaja Reja: "Elblążanie nie gęsi i swoich Wyklętych mają".
       W dzisiejszych uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, parlamentarzyści, kombatanci, młodzież szkolna, harcerze, kibice piłkarscy, żołnierze. Był Apel Pamięci, salwa honorowa, składanie kwiatów.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Sza, cicho sza, czas na ciszę. .. .
 • nawet im przedstwiciele, ,Gazety (nie) Polskiej, ,pokazuja co maja robić w Elblągu! Co za obłuda! Do tej pory milczą w sprawie upowskich mordów 200 000 POLAKÓW na Kresach, bo to szkodzi, ,ukraińskiemu przewrotowi upowskich przyjaciół, ,. .. ????Tylko Katyń, Sybir, a co z polakożercą Brazauskasem i jego Sajudisem na Litwie, co z cmentarzem na ROSSIE, co pamięć o Ponarach uciekła, a polakożerca Pietro TYMA i jego wypowiedzi o POLAKACH to też nie pamiętają? Lwowskie problemy z Cmentarzem Orląt też bez pamięci? Walczymy za wuja sama gdzie się nas wysle. .. i co ? Mniejszości narodowe, nadają warunki bytowania większości. .. .HAŃBA!
 • No i dopisek, bez kłamstw Panowie Szewczyński i Pruszak! Same Anioły z Żołnierzy Wykletych to nie były. .. czyżby nie mordowano całych rodzin? No i zakres strat: 300 000 ludzi odczuło te działania, ,wyzwoleńcze, ,. .. .niekońiecznie błogosławiąc sprawców. Ok. 100 000 ludzi podziemia doknęły sankcje, ok 10 000 wyroków smierci z czego wykonano ok 1 000.. .Były to lata 1945-1955,a nie inne. .. Faktem jest iż ginęli POLACY sterowani ideamii i, ,ideamii, ,. .. Przedtem była, ,wschodnia ameryka, ,teraz mamy tą zza, ,wielkiej kałuży, ,. .. i co sie zmieniło? Nadal jesteśmy mięsem armatnim, pomywaczami, pracujemy tam gdzie TURKI nie chcą. .. .Więcej pokory wobec faktów i może łączny, nie dzielmy się na dobre i złe groby. .. stańmy z zadumą nad kazdym grobem. Zadbajmy o POLSKE i i jej Naród uczciwą oceną rzeczywistości!
 • Ciekawe czy na uroczystościach był Glock i Kosiński ? heheheh
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  26
  cichociemny(2014-03-01)
 • Dosyć Panie radny Klim. Jakim prawem Pan, oficer polityczny, postawiony przez ludzi panu podobnym na straży utopijnej idei Leninowsko - Marksistowskiej śmie kogokolwiek pouczać. Pan, oficer znienawidzonego przez kadrę i żołnierzy służby zasadniczej aparatu politycznego, powstałego na wzór aparatu funkcjonującego w ZSRR. Pan nie był nawet żołnierzem. Tylko był Pan ubrany w mundur. Co stanowiło obrazę dla każdego żołnierza liniowego. Pan i panu podobni, byli zakałą armii. Jej wstydem. Zwani często gumowymi uszami. Politrukami. To tacy jak Pan, podglądali i donosili na żołnierzy chrzczących swoje dzieci. To Wy hańbiliście mundur, dopuszczając do udziału wojska w tłumieniu zrywów narodowych. To przez Was znienawidzono żołnierzy wysłanych do Czechosłowacji. Niema słów oby opisać Pana zachowanie. Pana szowinistyczne komentarze. Są rachunki krzywd do zapłacenia, ale to nie tacy jak Pan, będą je wyrównywać. Bo najpierw trzeba by rozliczyć takich jak Pan. Solidnie i dokładnie. Gdyby nie Pan i tacy jak Pan, historia potoczyła by się inaczej. Trzeba było przyjąć plan Marshalla, ale tacy jak Pan wepchnęli Naród w ramiona ZSRR. Nie było by dziś, takich smutnych dni. Nie byłoby mordowania i zabijania ludzi za przekonania. I pora to zrozumieć. Ale jak się nosiło całe życie przyciasną czapkę może być z tym problem Można było nabawić się niedotlenienia mózgu. I wtedy z rozumieniem pewnych spraw ma się ewidentne kłopoty. Wówczas najlepiej milczeć.
 • KLM to nie radny KLIM! Takie mniemanologie są na porzadku dziennym. .. .Jestem osobą starszą o ok 21 lat. Więc : po pierwsze:zostawić Pana KLIMA w spokoju. Po drugie prosze udowodnić iż było inaczej, po trzecie:P dosyć tych napastliwości na ty co, ,nie znami, ,. .. .. rzeczywistościnie zakrzyczycie i nie przesłonicie najlpeszymi pomnikami. .. bo groby będą grobami
 • Pułk wraca z poligonu. Dowódca pułku się rozgląda i mówi do stojącego obok oficera : Nie widzę politruka. A na to oficer : Pan sam przecież kazał posprzątać. A, wszystko co nie potrzebne, do dołu. I zasypać.
 • gówniarskie żarty tu są nie na miejscu! prymitywy też nie!
 • To oznacza, że Pana radnego należy przeprosić. Za pomyłkę. Z powodowaną złą wolą internauty, używającego tego samego nicka. To jest niezbyt mądre. A raczej całkiem głupie.
 • klm jest nickiem jaki używam od lat, a nigdy nie był używany przez kogos innego bo jest nickiem zastrzezonym. Głupie jest pomawianie ludzi i udawanie iż, ,masie swięte prawo do stosowania kłamstwa, ,. .. na wzór i podobieństwo niejakiego dr Geobelsa takze Józefa!
 • A kibole Olimpi to bez bejsboli i maczet?????Czyżby od ostatniej bandyterki na uliczch Agrikola, Chrobrego, Kościuszki po meczy piłki kopanej doznali olśnienia zwykłej przyzwoitości?
 • teraz jest już za pózno, czemu nie pamiętano w 1989 by ukarać ich oprawców z UB?
Reklama