UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg wchodzi na giełdę

 
Elbląg, Elbląg wchodzi na giełdę

Elbląg debiutuje dziś (28 czerwca) na giełdzie. To ważne wydarzenie odbędzie się w Warszawie punktualnie o godz. 11.30. Elblążanie mogą obejrzeć relację na żywo w Internecie.

Na rynku obligacji Catalyst pojawią się obligacje komunalne na kwotę 107 milionów złotych.
       - To ważne wydarzenie dla naszego miasta. Będzie to druga emisja obligacji komunalnych w tym roku w Polsce na tak dużą kwotę. Po drugie obecnie wiele mówi się o zadłużeniu samorządów. My korzystamy z nowych instrumentów dłużnych. Chcemy, by Elbląg był miastem nowoczesnym, idącym z duchem czasu, również jeśli chodzi o finanse. – mówi Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga.
       Catalyst rozpoczął działalność w 2009 roku. To najmłodszy rynek Giełdy Papierów Wartościowych, który zajmuje się handlem obligacjami. W ten sposób Giełda wprowadziła dla inwestorów możliwość kupowania i sprzedawania obligacji komunalnych (emitują je jednostki samorządu terytorialnego, np. miasta), spółdzielczych (banki spółdzielcze) czy korporacyjnych (przedsiębiorstwa). Z obrotu obligacjami skarbowymi wcześniej, na GPW korzystało Ministerstwo Finansów, które w ten sposób pokrywało deficyt budżetowy. Dwa lata temu sprzedaż tych obligacji została przeniesiona na Catalyst.
       - Obligacje to zdecydowanie bardziej elastyczny instrument długoterminowego finansowania niż kredyt bankowy. Dla samorządów jest to bardzo istotne, ponieważ mają lepsze możliwości negocjowania warunków, niż przy tradycyjnym kredycie. Dzięki emisji na Catalysie Elbląg ma możliwość pojawienia się na szerokim rynku finansowym, zaprezentowania swoich atutów, ale co najważniejsze, dzięki publicznej emisji staje się bardziej wiarygodny dla inwestorów. Jest to szczególnie ważne w dobie kryzysu długu. – mówi Witold Strzelec, doradca prezydenta Elbląga. – Jako miasto chcemy być aktywni tam, gdzie robi się biznes i gdzie są pieniądze. W dzisiejszych czasach nowocześnie zarządzany samorząd musi się promować i konkurować z innymi o inwestycje i inwestorów.
       - Emisja obligacji to w dzisiejszych czasach optymalne źródło finansowania inwestycji. Rynek Catalyst dodatkowo otwiera dostęp do szerokiego grona inwestorów. Elbląg, wprowadzając obligacje na rynek zorganizowany pokazuje, że jest nowoczesnym, otwartym miastem, które aktywnie korzysta z nowoczesnych form finansowania. Jesteśmy przekonani, że efekty współpracy Elbląga z Pekao, największym organizatorem emisji obligacji w Polsce, bardzo szybko docenią mieszkańcy miasta - mówi Andrzej Kopyrski, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao.
       Obligacje Elbląga w kwocie 100 lub 1000 złotych będą mogli kupić mieszkańcy miasta i każdy zainteresowany takim instrumentem finansowym. By dokonać zakupu, trzeba posiadać rachunek maklerski. Emisję obligacji na zlecenie miasta przygotował bank Pekao SA.
       - 107 milionów złotych, emisja obligacji na tak wysokim poziomie świadczy o szerokim zakresie naszych przedsięwzięć inwestycyjnych. Chcemy maksymalnie wykorzystać środki Unii Europejskiej w ramach - jeszcze perspektywy finansowej 2007- 2013 i zabezpieczyć dofinansowanie do tych projektów – dodaje prezydent Elbląga. – Inwestycje zaplanowane w tegorocznym budżecie wynoszą blisko 180 milionów złotych, co stanowi 30 proc. wszystkich wydatków budżetowych.
       Obecnie, gdy samorządy borykają się z problemami, tak wysoki wskaźnik inwestycyjny świadczy o priorytetach miasta, a najważniejsze inwestycje realizowane w 2012 roku to:
       - przebudowa drogi wojewódzkiej 503 (wartość nakładów to ponad 46 mln zł),
       - przebudowa skrzyżowania ulic gen. Grota Roweckiego – 12 Lutego (ok. 6,7 mln zł)
       - przebudowa wschodniego nabrzeża rzeki Elbląg oraz przebudowa kładek na mosty zwodzone (ponad 20 mln zł),
       - rozbudowa portu żeglarskiego w ramach „Pętli Żuławskiej – rozwój turystyki wodnej” (7,3 mln zł)
       - zabezpieczenie przeciwpowodziowe Zatorza (ponad 32 miliony zł)
       - budowa czterech Orlików (ok. 5,4 mln zł)
       - budowa hali sportowej przy Gimnazjum nr 9 (3,3 mln zł)
       - przebudowa budynku przy ul. Obrońców Pokoju z przeznaczeniem na mieszkania komunalne (6,1 mln zł)
       - termomodernizacja szkół (5 mln zł)
       - rozpoczęcie budowy stadionu (1,7 mln zł)
      
       Wszyscy zainteresowani obejrzeniem relacji na żywo - mogą to zrobić pod specjalnym linkiem.
      
Urząd Miejski w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • ale jaką giełdę ? rolniczą ? samochodową ? informacja jest tak pełna jak skrzynka piwa po biwaku :|
 • to raczej debiut papierów dłużnych miasta niż Elbląga
 • to jakis prymitywny dowcip ?!
 • To jakiś żart???? chyba będą sprzedawać jako ziemię rolną- bo tu już tylko zaorać i buraki w centrum posadzić tak się miasto "rozwija"
 • świetna promocja przy okazji pożyczania kasy,
 • To w sumie tragedia dla mieszkańców, a to dlatego że te papiery miasto będzie musiało później wykupić i to za wyższą cenę. A skąd weźmie pieniądze ?? W prostym języku, mieszkańców Elbląga czekaja sporo podwyżki wkrótce, aby wykupić te papiery. :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  klopikl(2012-06-28)
 • ale super ! kupię sobie obligacje miasta, które tonie w coraz większych długach i zrobię interes życia !
 • Puste obligacje bez pokrycia, zarobią na nich wszyscy jak na świadectwach udziałowych Wałęsy, "gruszki na wierzbie". Ja popłynąłem na nich na 50 tys. Kupując je masz jak w banku bankructwo. Za moment pada Unia, czekamy na dołaczenie do Grecji, Hiszpanii i Włoch i Polski. Zbankrutowany Samorząd i UM Elblag nigdy nie wykupi tych obligacji bo nie będzie miał z czego. Moim zdaniem te obligacje to jak kostki lodu z zapewnieniem, że jak je schowamy do sejfu będą z nich diamenty. Ja nie kupię ani jednej.
 • Przcież mają pieniadze na LOGO, JAZZBĄG festiwal, na fajerwerki, na SMSy w Bitwie na głosy, na zabepieczenie przejażdżki świty prezydenckiej w ramach rekracji i wypoczynku, mają na pokrycie kosztów zmian na departamety zamiast wydziałów, to kosztowało również. Na kafelki marmurowe do sali tronowej były pieniądze. Teraz trzeba weksle pod zastaw inaczej zwane obligacje, to znaczy UM oddaje się w tzw. LOMBARD, bo nie ma skąd brać i długo, długo nie będzie.
 • jeszzce dopisz elblaskie nagrody, stypendia, nagrody prezydenckie kilkadziesat tysiescy złotych idzie na to no ale miasto nie ma pieniedzy; D i szuka frajerów
 • szkoda ze wchodzi na giełde jako dłużnik, a nie jako inwestor!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lukas_podolski(2012-06-28)
 • Co się martwić nie My będziemy spłacać:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lolelb(2012-06-29)
Reklama