UWAGA!

Elbląscy żołnierze na polsko-białoruskiej granicy

 Elbląg, Elbląscy żołnierze na polsko-białoruskiej granicy
(fot. 16 Dywizja Zmechanizowana)

Żołnierze 16. Pułku Logistycznego, który stacjonuje w koszarach przy ul. Łęczyckiej, pełnią rotacyjną służbę na granicy polsko-białoruskiej. Zbudowali m.in. kilkudziesięciokilometrową zaporę na jednym z odcinków granicy i biorą udział w patrolowaniu strefy nadgranicznej.

- Żołnierze 16. Pułku Logistycznego działania wsparcia Straży Granicznej oraz obrony naszej granicy rozpoczęli na początku lipca poprzez rozbudowę zapory poziomej, natomiast z początkiem sierpnia rozpoczęli realizację zadań ochrony granicy polsko-białoruskiej na posterunkach. Również w sierpniu, zgodnie z decyzją ministra żołnierze 16. Pułku Logistycznego w bardzo krótkim czasie, wybudowali zaporę pionową w przydzielonym kilkudziesięciokilometrowym odcinku granicy – informuje płk Piotr Pankowski, dowódca 16. Pułku Logistycznego. - W wykonywanie zadań na granicy zaangażowani są wszyscy żołnierze pułku, począwszy od dowódcy, w ramach prowadzonych rotacji. Cały czas realizujemy zadania zabezpieczenia szczelności granicy państwa oraz wsparcia Straży Granicznej jako jednostka 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

  Elbląg, Elbląscy żołnierze na polsko-białoruskiej granicy
(fot. 16 Pułk Logistyczny)

Dowódca nie zdradza, ile żołnierzy zostało wysłanych z Elbląga na polsko-białoruską granicę gdzie sytuacja nadal jest napięta. Po stronie białoruskiej może koczować nawet kilka tysięcy imigrantów. W rejonie przygranicznym przebywa obecnie ok. 13 tys. polskich mundurowych różnych służb. W czwartek wieczorem białoruscy funkcjonariusze próbowali przepchnąć przez granicę dwie duże grupy imigrantów. Jedną w rejonie przejścia granicznego w Kuźnicy, drugą pod Połowcami. Obie miejscowości dzieli ponad 100 km.

- W większości były to kobiety i dzieci. Białoruscy wojskowi pchnęli te osoby na graniczne ogrodzenie. Próba została udaremniona przez funkcjonariuszy policji, straży granicznej i żołnierzy. W obecnej chwili w tym miejscu przebywa grupa około 200 osób, która cały czas pilnowana jest przez białoruskich żołnierzy – informuje o sytuacji spod Kuźnicy rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, cytowany przez „Gazetę Wyborczą”.

Z kolei pod Połowcami po stronie białoruskiej zgromadziło się około 100 osób. - Osoby te nie podjęły próby przekroczenia granicy. Po stronie polskiej interweniowało kilkudziesięciu polskich policjantów wraz z funkcjonariuszami straży granicznej i Wojska Polskiego – dodaje Krupa.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W końcu mają zajęcie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  50
  66
  Taka sytuacja...(2021-11-12)
 • Bravo, tak trzymac! Nie wpuszczać obcego motłochu do Polski! Bronić granicy!
 • Duży ukłon za wasza służbę. A szczekaczy zagonic w kamasze mądrzy przed klawiaturą.
 • może też poprzez zdobyte doświadczenie uda się wybudować w końcu normalny chodnik wzdłuż jednostki na królewieckiej.
 • RobertKoliński #AtoPolskaWłaśnie. .. [krużganek oświaty] #BędąSiedzieć! 🚩 Hashtagi: #patoprawica, #dehumanizacja, #zbrodnia, #rak
 • Dziękuję Wam żołnierze za Wasza służbę. Nie wszyscy sobie zdają sprawę, jak ważny jest ten czas. Od Was zależy nasz spokój i normalne życie. Wszyscy inni funkcjonariusze pełniący tam służbę, Wam też dziękuję.
 • Jednostka nepotyzmu. Hashtagi: #Tomi1987@o2.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  30
  Tomaszkedz(2021-11-12)
 • To kto teraz będzie ogarniał prace biurowa w egu ?
 • Dziękujemy za służbę !! BRAWO
 • RobertKoliński Kto ponosi odpowiedzialność za to, że w 1994 r. Polska wspierała kampanię wyborczą Aleksandra Łukaszenki? Kto ponosi odpowiedzialność za to, że przez 25 lat ani nie zbudowaliśmy z nim relacji, ani też nie udało się go obalić? Kto ponosi odpowiedzialność za to, że rok temu całkowicie błędnie oraz pochopnie politycy uznali, że Aleksander Łukaszenko straci władzę i prowadzona była polityka oparta na całkowicie błędnych założeniach? Kto ponosi odpowiedzialność za to, że Polska przez lata nie zbudowała relacji z reżimem (klęska rewolucji to też przecież w dużym stopniu skutek braku dezercji z reżimu)? Kto ponosi odpowiedzialność za to, że w Polsce, mimo ewidentnych porażek na kierunku białoruskim nie odbywała się normalna debata na temat polityki w stosunku do Białorusi? Kto ponosi odpowiedzialność za to, że granica od lat nie jest chroniona? Jakie wnioski wyciągamy z faktu, że po 30 latach naszej rzekomo wspaniałej polityki wschodniej jej bilans okazuje się taki, że na naszych oczach kończy się ona straszliwą klęską? #tePytania 🚩 Hashtagi: #antyfaszyzm, #ZakazanePiosenki, #RefugeesWelcome
 • @RobertKoliński - W 1994r to w Polsce rzadziło SLD to po pierwsze. O jakich blednych zalozeniach pisesz? Mielismy wspierac jego rezim? Granica od tat nie chroniona? Kazda granica jest chroniona, dotychczas nie bylo tam takiego naporu. W uprzednim roku nielegalnych prob przekroczenia bylo tylko 88,to co mielismy tam wysylac 15tys wojska. Przeciez to kosztuje wszystko. Takze do kogo te pretensje towarzyszu?
 • @RobertKoliński - Że Ty nie widzisz jakiego z siebie robisz nie masz znajomych którzy by cię uświadomili? Kim Ty jesteś przeciez nic nie wnosisz do społeczeństwa jesteś nastawiony jak każdy lewak tylko na branie. Jesteś życiowym frustratem który odpala się przy każdej okazji wręcz szukasz tematu gdzie byś zabłysnął i tyle lat nic? Obrażania ciąg dalszy
Reklama