UWAGA!

Elbląska Karta Miejska (EKM)

 Elbląska Karta Miejska (EKM)

To nowoczesny i wielofunkcyjnym nośnik umożliwiający wnoszenie opłat za korzystanie z miejskiego transportu zbiorowego, wnoszenie opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania, a w przyszłości także za korzystanie z innych usług miejskich.

EKM jest tzw. kartą zbliżeniową (lub inaczej bezstykową), posiadająca mikroprocesor umożliwiający generowanie danych oraz ich wymianę z poszczególnymi urządzeniami systemu (kasowniki w pojazdach, czytniki kontroli, parkomaty, stanowiska doładowania kart). Karta jako nośnik elektronicznych biletów, do końca 2011 r. stanie się również elektroniczną portmonetką, zastępując gotówkę pieniądzem elektronicznym - punktami. Doładowanie karty możliwe będzie w Centrum Obsługi Klienta, w Punktach Doładowania Kart i parkomatach. Ilość doładowań nie będzie ograniczona, a trwałość karty jest przewidywana na około 10 lat użytkowania.
      
       Uiszczenie opłaty za przejazd komunikacją miejską w Elblągu, po pełnym wdrożeniu systemu karty miejskiej (początek 2012 r.) odbywać się będzie poprzez zbliżenie karty do kasownika, który zarejestruje obecność pasażera w pojeździe, sprawdzi ważność biletu okresowego i ewentualnie pobierze odpowiednią ilość elektronicznych punktów. Zarejestrowane dane trafią następnie do centralnego serwera. Każda operacja kasowania karty będzie potwierdzana sygnałem świetlnym i dźwiękowym. Kontrola biletów odbywać się będzie za pomocą specjalnych czytników odczytujących z kart ważność biletów. Pasażerowie nie posiadający kart będą mogli zakupić jednorazowe bilety w pojazdach komunikacji miejskiej lub skorzystać za pomocą telefonu komórkowego z systemu moBILET.
      
       Za pomocą Elbląskiej Karty Miejskiej, kierowcy korzystający ze Strefy Płatnego Parkowania będą mogli również wnieść opłatę za postój. Parkomaty pobiorą z EKM kierowcy odpowiednią ilość punktów, stosownie do wybranego czasu postoju.
      
       Dlaczego właśnie karta miejska

       Obecnie funkcjonujący system sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, oparty jest przede wszystkim na wykorzystaniu biletu papierowego i posiada wiele wad:
       • charakteryzuje się dużym kosztem druku i dystrybucji biletów;
       • powszechne są sposoby unikania ponoszenia opłat za przejazdy, np. przekazywanie biletów przy wysiadaniu lub wielokrotne ich kasowanie;
       • mimo licznych zabezpieczeń, istnieje możliwość podrabiania papierowych biletów;
       • zdarzają się kłopoty z odczytaniem wykonanych przez kasowniki nadruków;
       • brakuje czytelnego systemu rozliczeń z podmiotami (gmina, miasto) na rzecz których świadczone są usługi.
      
       Ponadto, obecny system kontroli przewozów nie gwarantuje pełnego nadzoru nad jakością usług przewozowych, świadczonych przez przewoźników. Nie dostarcza również pełnych informacji o ilości przewożonych pasażerów na poszczególnych liniach.
      
       System Elbląskiej Karty Miejskiej

       Poprzez budowę Systemu EKM, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu zamierza dostarczyć mieszkańcom i pasażerom wygodny w użytkowaniu elektroniczny bilet okresowy w komunikacji miejskiej, a także elektroniczną portmonetkę, umożliwiającą wnoszenie opłaty za jednorazowe przejazdy środkami transportu publicznego oraz korzystanie ze Strefy Płatnego Parkowania w Elblągu. W przyszłości, posługując się EKM będzie można korzystać także z innych usług i obiektów miejskich. Każda Elbląska Karta Miejska może być jednocześnie nośnikiem elektronicznego biletu okresowego i elektroniczną portmonetką.
      
       Przewidujemy, że wdrożenie systemu uszczelni system biletowy w komunikacji miejskiej, znacząco utrudniając korzystanie z przejazdów bez ponoszenia opłat. Zmniejszenie strat z tego tytułu będzie oznaczać więcej środków np. na nowe wiaty przystankowe.
      
       Dzięki systemowi karty miejskiej, organizator miejskiej komunikacji zbiorowej będzie dysponował wiarygodnymi danymi o napełnieniu pojazdów. Informacje te umożliwią takie wykorzystanie posiadanych środków, aby jak najbardziej odpowiadało to wymaganiom i oczekiwaniom pasażerów.
      
       Oprócz tych danych, system EKM pozwoli również na dokładne przeanalizowanie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Elblągu. Trasa oraz czasy przejazdu każdego autobusu i tramwaju będzie odnotowana w bazie danych. Analiza tych informacji pozwoli na ułożenie rozkładów według warunków ruchu drogowego. W ramach systemu powstanie również stanowisko dyspozytora ruchu, który będzie na bieżąco monitorował funkcjonowanie komunikacji miejskiej, szybko reagując na zaistniałe sytuacje lub ewentualne nieprawidłowości.
      
       W skład wyposażenia wszystkich pojazdów wejdą także urządzenia głośnomówiące, informujące pasażerów o nazwie przystanku na którym pojazd aktualnie się zatrzymuje, a także podające nazwę następnego przystanku na trasie. Kolejnym udogodnieniem dla pasażerów będą elektroniczne tablice podające czasy przyjazdu pojazdów kursujących na danych liniach. Za ich pośrednictwem będą podawane także inne, ważne informacje na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej.
      
       Korzyści z posiadania Elbląskiej Karty Miejskiej
       Na obecnym etapie wdrażania systemu, EKM zastępuje legitymacje do biletów okresowych (dekadowych, miesięcznych, 30-dniowych i semestralnych). W przypadku utraty imiennej EKM z biletem okresowym, wraz z nową kartą odzyskamy utracony bilet.
       Ponieważ na karcie zapisywane są uprawnienia do przejazdów ulgowych, a także bezpłatnych, wszyscy pasażerowie uprawnieni do ulgi nie muszą podczas kontroli okazywać stosownych dokumentów. Wystarczy okazać EKM. Nawet jeśli utracimy EKM, jej ponowne wyrobienie jest znacznie mniej kłopotliwe niż uzyskanie duplikatu legitymacji, zaświadczeń czy orzeczeń.
      
       Karta ma uniwersalne wymiary, a jej trwałość przewidywana jest na 10 lat. EKM nie trzeba wymieniać w przypadku gdy nabywamy lub tracimy uprawnienia do przejazdów ulgowych.
      
       Jak uzyskać EKM?

       Konieczne jest złożenie wniosku o wydanie Elbląskiej Karty Miejskiej. Wnioski dostępne są we wszystkich punktach sprzedaży biletów okresowych. Wypełnione wnioski można złożyć w punkcie przy ul. Ogólnej lub w Centrum Obsługi Klienta przy ul. Czerwonego Krzyża 2. Wnioski można złożyć także za pośrednictwem strony internetowej www.zkm.elblag.com.pl.
      
       Przy składania wniosku należy wnieść kaucję w wysokości 10 zł – kaucja jest zwraca w momencie zwrotu EKM. Osoby posiadające uprawnienia do bezpłatnych przejazdów są zwolnione z obowiązku wnoszenia kaucji.
      
       Do wniosku należy dołączyć zdjęcie ( w formie papierowej lub elektronicznej). Zdjęcie można także bezpłatnie wykonać w Centrum Obsługi Klienta lub zeskanować z innego dokumentu. Osoby posiadające uprawnienia do ulgowych lub bezpłatnych przejazdów powinny okazać stosowny dokument poświadczający uprawnienia. Wypełnione wnioski można także złożyć za pośrednictwem osoby przez siebie wyznaczonej – wystarczy aby osoba ta posiadała wszystkie potrzebne dokumenty wnioskodawcy oraz okazała swój dokument tożsamości. Odbiór karty następuje po minimum 7 dniach roboczych od momentu złożenia wniosku.
      
       Centrum Obsługi Klienta przy ul. Czerwonego Krzyża 2
       W związku z wdrażaniem Elbląskiej Karty Miejskiej, pojawiła się potrzeba utworzenia punktu obsługi klienta, którego lokalizacja będzie bardziej dogodna dla pasażerów. Właśnie to charakteryzuje nowo otwarte Centrum Obsługi Klienta (COK) przy ul. Czerwonego Krzyża 2. Centrum jest otwarte w dni robocze od 8:00 do 18:00, a w soboty od 10:00 do 13:30. Tu można załatwić wszystkie sprawy związane z Elbląską Kartą Miejską, zakupić elektroniczne bilety okresowe i uzyskać pełną informację na tematy związane z komunikacją miejską w Elblągu. Zapraszamy!

       ------------------------ Reklama ------------------

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie