UWAGA!

Elbląskich cmentarzy oficjalnie nie zamknięto, ale odwiedzający groby mogą dostać mandat

 Elbląg, Strażnicy miejscy kontrolują cmentarze
Strażnicy miejscy kontrolują cmentarze fot. Michał Skroboszewski

Wielkanoc to po Wszystkich Świętych okres, kiedy częściej odwiedzamy groby bliskich. Chociaż elbląskich nekropolii oficjalnie nie zamknięto, to policjanci zapowiadają, że za wizytę na cmentarzu można otrzymać mandat. Nie jest ona pilną potrzebą życiową ani zdrowotną. Zobacz zdjęcia.

Ze statystyk administracji cmentarzy wynika, że groby naszych bliskich odwiedzamy najczęściej we Wszystkich Świętych, Dniu Matki oraz właśnie w okresie Wielkanocy. Policjanci rozwiewają jednak wszelkie wątpliwości osób, pytających: czy w czasie pandemii możemy udać się z wizytą na rodzinne groby.

- Elblążanie, którzy zdecydują się wybrać na cmentarz, muszą się liczyć się z mandatem za bezzasadne przemieszczanie. Obowiązują ograniczenia, których musimy przestrzegać. Nie znajduje się wśród nich zakaz chodzenia na cmentarze. Mamy jednak zakaz przemieszczania się bez ważnego powodu. Możemy pójść do sklepu, apteki, lekarza. Czy wizyta na grobach bliskich jest w tej chwili niezbędna? Naszym zdaniem nie jest – mówi komisarz Krzysztof Nowacki, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Oficjalnie zakazu wstępu na elbląskie nekropolie nie ma, chociaż część polskich samorządów taką decyzję podjęła. Na zamknięcie cmentarzy dla odwiedzających (z wyjątkiem ceremonii pogrzebowych i prac kamieniarskich) zdecydowały między innymi władze Sopotu i Wrocławia.

- Cmentarze Komunalne Agrykola oraz Dębica nie są zamknięte, ale przecież mamy zakaz wychodzenia z domów poza pilnymi potrzebami. Wiele osób do nas dzwoni i chciałoby usłyszeć deklarację, że nie otrzymają mandatu za odwiedzenie grobu. My takich zapewnień nie udzielamy - mówi Andrzej Dratwa, kierownik Wydziału Administracji Cmentarzy Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu.

Podkreśla, że od kilku dni na elbląskich cmentarzach obserwuje większy ruch odwiedzających.

- W szczególności są to osoby starsze. Warto zauważyć, że podczas ceremonii pogrzebowych większość osób stosuje się do obowiązujących obostrzeń. Bramy cmentarzy są otwarte, ale czy nie jest rozsądniej wizytę na grobach odłożyć na później? - mówi Andrzej Dratwa.

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W zasadzie nie wiadomo do końca co można a czego nie można. Przepisy są uchwalane z godziny na godzinę, Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że niektóre regulacje prawne są niekonstytucyjne (np. zakaz wstępów do lasów). Problem polega na tym, że jeżeli dostanie się mandat od którego można się odwołać, to przy obecnym częściowym wyłączeniu z przeprowadzania rozpraw jawnych z powodu Covid-19 Sądów Powszechnych walka o sprawiedliwość (niesłusznie nałożonego mandatu)może się ciągnąć latami. Zdarzały się przecież przypadki w ostatnich dniach np. w Krakowie, w których rowerzysta otrzymał karę w wys. 12.000 zł tylko za to, że jechał na rowerze.
 • Mandat za odwiedzenie j zapalenie zniczy na grobach najbliższych paranoja!!!!!!!!
 • Teraz strach poruszać sie po miescie, bo za byle co dostanie się mandat!!
 • nawet na cmentarzach na 500+ zbierają, wstyd za was pis.
 • Ludzie, opamiętajcie się, izolacja z medycznego punktu widzenia jest jedynym środkiem na spłaszczenie i szybsze zakończenie epidemii. Wiecznie was te du. .. ka świerzbią żeby na przekór, żeby w poprzek, a to na cmentarz świeczkę zapalić, bo zmarłym te wasze znicze nie wiem do czego są potrzebne, wytrzymajcie, to szybciej życie wróci na normalne tory
 • głos rozsądku
 • Robienie z ludzi idiotów na masową skalę. Może qrw. .. oddychać mi nie wolno ? J
 • Psu na budę ta cała szopka z izolacją. Bezczelnie zaniżają statystyki zgonów przez COVID, ilość zarażonych niedoszacowana kilkunastokrotnie ze względu na zbyt małą wydolność testowania. I tak do końca roku większość się tym cholerstwem zarazi, wprowadzone restrykcje minimalnie zredukują rzeczywiste straty w populacji.
 • Izolacja jest jedynym środkiem ? Jedyną metodą ? Widać że już wyprany mózg do reszty. Izolacja to najgorsze co można robić ! Izolować należy tylko ludzi którzy maja wyniszczone organizmy, którzy mają znacznie obniżoną odporność, ludzi starszych powyżej 70 roku życia. Zdrowy człowiek nie musi być izolowany, siedzieć w domu i patrzeć w tv jak z sejmowych dyktują co mam robić. Światło słoneczne jest niezbędne dla zdrowia, ruch na świeżym powietrzu jest niezbędny dla zdrowia, a tylkjo puste głowy myśla że zamknięci w domu będą zdrowi.
 • Jak nie łamać prawa skoro robi to jawnie władza ?
 • Nie chcę już tego drgającego rządu w Polsce!
 • Spłaszcz się sam i zacznij mysleć
Reklama