UWAGA!

Elbląskie fontanny szykują się na majówkę

 Elbląg, Fontanna na skwerze katedralnym będzie gotowa do pracy na majówkę
Fontanna na skwerze katedralnym będzie gotowa do pracy na majówkę (fot. Anna Dembińska)

Po sezonie zimowym elbląskie fontanny: przy ulicy 1 Maja, na placu Słowiańskim i skwerze katedralnym poddawane są zabiegom kosmetycznym. Na zlecenie miasta zajmuje się tym EPWiK. Woda ma popłynąć strumieniami w pierwszy majowy weekend.

Tradycyjnie już na majówkę uruchamiane są elbląskie fontanny. Dziś (26 kwietnia) ruszyły prace przygotowujące je do sezonu. Potrwają do piątku (29 kwietnia).
       - Czyszczenie dysz, układu dostarczającego wodę, czyszczenie niecek (to szczególnie dotyczy dość sporych rozmiarów niecki przy ul. 1 Maja), ogólna kosmetyka związana z usuwaniem pozimowych zanieczyszczeń, no i napełnianie wodą - wskazuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Być może już dziś woda popłynie na skwerze katedralnym, ale tylko na próbę. Uruchomienie trzech fontann planowane jest bowiem na nadchodzący weekend.
       Pracami na zlecenie miasta zajmuje się Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. - Za wyjątkiem fontanny na skwerze katedralnym - uzupełnia Łukasz Mierzejewski. - Tam pracuje firma zewnętrzna w ramach serwisu pogwarancyjnego. Na prace przy fontannach pieniądze, jak co roku, zabezpieczone są w budżecie bieżącym miasta.
       W trakcie sezonu dochodzi do różnych sytuacji, gdy fontanny czasowo nie działają. Mogą na przykład zapchać się dysze – w fontannie na skwerze katedralnym np. niedopałkami papierosów czy piaskiem. Pamiętamy również wątpliwy żart, gdy ktoś dolał/dosypał do fontanny przy ul. 1 Maja środek, który spowodował, że woda spieniła się niczym podczas kąpieli w wannie.
       - Czasem mieszkańcy skarżą się, że nie działa fontanna na pl. Słowiańskim - dodaje Łukasz Mierzejewski. - Tam zamontowane są urządzenia starszego typu, które robią sobie przerwę. Gdy lustro wody opada trochę trwa ponowne uzupełnienie wody. Ale urządzenia wznawiają pracę - zapewnia urzędnik.
       Podobnie, jak w roku ubiegłym uruchomione zostanie także poidełko na rogu ul. Garbary i Stary Rynek. Płynie tam woda taka sama, jaką mamy w kranach. Wolny strumień okazał się zbyt drogi, zamontowano więc tzw. wyciskacz, by elblążanie oraz turyści mogli ugasić pragnienie, gdy zajdzie taka potrzeba.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama