UWAGA!

Elblążanie pomogą zdjąć klątwę

 
Elbląg, Żeglarze z Elbląga zmierzą się z innymi na Bałtyku. Zdjęcie pochodzi z regat o Puchar Trzech Marszałków
Żeglarze z Elbląga zmierzą się z innymi na Bałtyku. Zdjęcie pochodzi z regat o Puchar Trzech Marszałków (fot. J. Wcisła, arch. portEl.pl)

Jak można przeczytać organizatorzy tych zawodów chcą "popularyzować rejsy morskie i otworzyć Bałtyk dla wszystkich żeglarzy". Ci, którzy wezmą udział w regatach będą musieli opłynąć szwedzką wyspę – Gotlandię – i wrócić do Sopotu. Już teraz udział zapowiedziało kilka załóg z Elbląga.

Sailbook Cup to, jak piszą organizatorzy, najdłuższe reagty w kraju i drugie na Bałtyku. W tym roku zaczną się 18 lipca i potrwają osiem dni. Jak można przeczytać na stronie organizatora oprócz klasyfikacji generalnej w poszczególnych grupach, każdy z etapów podliczany jest również oddzielnie, dając możliwość uczestnictwa jachtom zagranicznym.
       Z Sopotu wystartują 44 jachty, a uczestnicy będą musieli przepłynąć 600 mil morskich, czyli ponad tysiąc kilometrów. Pojawią się załogi z Trójmiasta, z Pucka i ze Szczecina, a nawet i z Kaliningradu. Wśród nich jest również siedem jednostek z Elbląga i jedna z Tolkmicka.
       Regaty są również powiązane z małym chłopcem – dzielnym Leo – który jest bohaterem nominowanego do Oscara filmu dokumentalnego "Nasza klątwa". I choć film nagrody Akademii Filmowej nie dostał to o Leo, jego rodzicach, a co najważniejsze o rzadkiej chorobie, na którą cierpi chłopiec, zrobiło się głośno. O Zespole Centralnej Hiperwentylacji, nazywanej klątwą Ondyny, chcą również mówić organizatorzy. Dlatego żeglarze, którzy biorą udział w Sailbook Cup, w tym roku startują pod hasłem "Płynę dla Leo".
       Jak wyjaśnia Aleksandra Warecka, która zajmuje się organizacją regat, cały dochód z pobrania aplikacji z trackingiem satelitarnym zostanie przekazany na konto amerykańskiej Fundacji CCHS. To właśnie rodzice małego Leo są jej koordynatorami na Polskę. W tym czasie na sopockim molo będzie można również zakupić gadżety – chustki czy baloniki – które również pomogą całej akcji.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama