UWAGA!

Elblążanie się skarżą, radni sprawdzają czy słusznie

 
Elbląg, W Radzie Miejskiej działa teraz nowa komisja, która zajmuje się skargami mieszkańców
W Radzie Miejskiej działa teraz nowa komisja, która zajmuje się skargami mieszkańców (fot. AD, arcg. portEl)

Jedna z elblążanek skarży się, bo - jej zdaniem - mieszkanie, które zajmuje wymaga licznych remontów, a te nie zostały wykonane przez ZBK. Kolejna lokatorka, w mieszkaniu której doszło do pożaru, również wraża swoje niezadowolenie. - Musimy takie sprawy rozpatrywać indywidualnie, z najwyższą wrażliwością i empatią - tak na pierwszym posiedzeniu komisji skarg, wniosków i petycji Rady Miejskiej w Elblągu mówił jej przewodniczący Marek Osik.

To nowa komisja, powołana obligatoryjnie na mocy ustawy o samorządzie gminnym, a dokładniej mówi o niej art 18 b. W praktyce ma zajmować się skargami na prezydenta Elbląga i jednostki mu podległe oraz wnioskami i petycjami składanymi przez mieszkańców. Skład komisji: Marek Osik – przewodniczący (KWW Witolda Wróblewskiego), Rafał Traks – wiceprzewodniczący (Prawo i Sprawiedliwość), Marek Kamm (Koalicja Obywatelska), Krzysztof Konert (KWW Witolda Wróblewskiego), Małgorzata Adamowicz (Koalicja Obywatelska).
       - Będziemy rozpatrywać sprawy indywidualne mieszkańców. Są one dla nich najważniejsze więc musimy wykazać się dużą wrażliwością i empatią - zapowiedział na pierwszym posiedzeniu komisji jej przewodniczący Marek Osik.
       Dziś (12 grudnia) radni zajmowali się skargami, które wpłynęły w sierpniu i w październiku br., ale pozostawały bez rozstrzygnięcia. Obie dotyczyły spraw mieszkaniowych.
       Lokatorka domaga się przeprowadzenia remontów w zajmowanym przez siebie mieszkaniu komunalnym. Te - skoro to własność miasta - powinny zostać wykonane przez ZBK. Lokatorka skarży się, że mieszkanie pod tym adresem jest niemożliwe, do wymiany są m.in. podłogi, system ogrzewania, budynek wymaga nowej elewacji itd. Po tym, jak czujnik wykrył obecność tlenku węgla w mieszkaniu (na szczęście, nikomu nic się nie stało), lokatorka dodaje, że jest zagrożone życie i zdrowie jej i jej bliskich.
       - Przegląd kominikarski nie wykazał nieszczelności komina, nie stwierdzono braku wentylacji w lokalu, jednak na koszt ZBK w mieszkaniu zostały przestawione piece kaflowe, ponadto została osuszona ściana szczytowa, udrożniono rury doprowadzające wodę do lokalu, a na klatce schodowej wymieniono drzwi i stolarkę okienna - mówił dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych Artur Adamczuk. - Budynek, który zamieszkuje 7 rodzin, jest zadłużony na ponad 120 tys. zł, ale nie jest tak, że skoro lokatorzy nie płacą czynszu to my nic nie robimy. Wykonujemy remonty i wymiany tak, by życiu i zdrowiu mieszkańców nic nie zagrażało - zapewniał.
       Ostatecznie lokatorka złożyła wniosek o zamianę mieszkania, a członkowie komisji, po konsultacji z prawnikiem, uznali jej skargę za bezzasadną.
       Kolejna sprawa dotyczyła również mieszkania, ale tym razem własnościowego, w którym wybuchł pożar.
       - Zarządca wspólnoty mieszkaniowej otrzymał już pisma dotyczące tej sprawy - dodał dyrektor Adamczuk.
       Jednak w części tej skargi członkowie komisji dopatrzyli się naruszenia prawa i zdecydowali o przekazaniu tego wątku prokuraturze.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Współczuję komisji walki z roszczeniowym lumpen proletariatem. Kup na własność mieszkanie lub bierz kredyt w banku na wykup i je remontuj a nie tylko pretensje. Nie płacą czynszu ale wymagań cala lista.
 • Ta ludzie dostaja od miasta przez "zasiedzenie", a jeszcze my z naszych podatków mamy sie składać na remonty, szkoda, że mi do raty nikt nie dopłaca.
 • Czytam i oczom nie wierzę! Nie dosyć że zostało mieszkanie za darmo, nie płacą czynszu, to jeszcze rób im remont za nasze pieniądze, bo im się ręką ruszyć nie chce. A pogonić ich z tych mieszkań i przekazać je komuś, kto o nie zadba i będzie płacić czynsz. Dlaczego inni mają płacić za takich pasożytów?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  64
  3
  Zennon.(2018-12-12)
 • Jako obywatel płacący podatki i spłacający kredyt mieszkaniowy STANOWCZO NIE ZGADZAM SIĘ, aby utrzymywano mieszkania socjalne. Proszę lokale socjalne wystawić na sprzedaż po rynkowej cenie, a kogo nie stać to won mieszkać na ulicę i brać się do roboty!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  52
  7
  Pracowity(2018-12-12)
 • Zapraszamy na Świerkową tu lokatorzy zbk pokazują swoją klasę w całej okazałości jak dewastować lokale oraz części wspólne. Klatki od17do 23 .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  1
  Rozvzarowani (2018-12-12)
 • Zapraszam serdecznie do grupy Zjednoczony Elbląg, która znajduję się na Facebook’u prowadzimy wiele dyskusji jak zmieniać na lepsze nasze miasto : )
 • a co z dziką reprywatyzacją w ZBK ? Sprawa przyschła i cisza jak po śmierci organisty. Czas rozliczyć złodziei !!!
 • Niedawno Osik naciskal na jak największą ilość mandatów a tu teraz taki dobry dla mieszkańców/ Kłamstwo i obłuda, wystarczy stołek zmienić.
 • Lokale socjalne i lokale ZBK to studnia bez dna która kosztuje budżet miasta i podatnika miliony. Od dwudziestu pięciu lat żadna władza w mieście nie podjęła na poważnie tego tematu. Rozumiem że każdy chce i powinien mieszkać w godnych warunkach ale stworzenie tych warunków kosztuje więc trzeba za nie płacić. W perspektywie najbliższych 10-15 lat w Elblągu powinno się wyburzyć co najmniej kilkanaście budynków nie nadających się do remontu z przyczyn technicznych i ekonomicznych. Ale równocześnie trzeba zająć się skuteczna ściągalnością należności czynszowych bo jak wiadomo są to kwoty wielomilionowe a miejsce w tej kwestii zajmujemy w czołówce.
 • Politycy straszą ludzi prokuraturą- amiało byc bezpieczne i stabilne dlaobywatela Państwo. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  7
  poinformowany(2018-12-12)
 • Skarżę się na s...jące psy i się zapytuje dlaczego komendanci radni nic nie działają aby ukrucic tę sytuację? za co biorom pieniądze? do roboty się zabrać trzeba, nie ma tu nic nierobienia,
 • Dieta 2200 przez pięć lat zmieniła sposób myślenia ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  Słup?(2018-12-12)
Reklama