UWAGA!

Elblążanin wicewojewodą

 Elbląg, Piotr Opaczewski
Piotr Opaczewski (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Piotr Opaczewski zostanie nowym wicewojewodą warmińsko-mazurskim. Nominację otrzyma w czwartek w Olsztynie. Ta decyzja oznacza, że zmieni się też skład elbląskiej Rady Miejskiej.

- Cieszę się, że będą mógł nadal pracować na rzecz Elbląga tylko w innej roli. Współpracować z samorządem na innym poziomie. Jestem z Elbląga i cały czas z Elbląga pozostanę. Myślę, że więcej mogę zrobić dla naszego miasta jako wicewojewoda - powiedział nam dzisiaj Piotr Opaczewski.

Nominacja Piotra Opaczewskiego na wicewojewodę to wynik porozumienia koalicyjnego PiS i Partii Republikańskiej, której Piotr Opaczewski jest członkiem i współzałożycielem. Jest też koordynatorem Partii Republikańskiej i Stowarzyszenia Republikanie w województwie warmińsko-mazurskim. Działał również w Porozumieniu Jarosława Gowina, którego koalicjantem była Partia Republikańska.

Piotr Opaczewski ma 42 lata, ukończył politoligię na Uniwersytecie Gdańskim. Karierę zawodową zaczynał jako dziennikarz "Gazety Wyborczej", od lat działa w branży oświetleniowej, jest wspólnikiem elbląskiej firmy z tej branży. W 2018 roku zdobył mandat radnego Rady Miejskiej w Elblągu (849 głosy), startował z listy PiS. Pracował w komisji finansowo-budżetowej oraz komisji regionalnej i promocji miasta. W czwartek w Olsztynie odbierze nominację na wicewojewodę warmińsko-mazurskiego, a to oznacza, że jego mandat radnego wygaśnie.

Kto zajmie jego miejsce w Radzie Miejskiej w Elblągu? Zgodnie z ordynacją wyborczą mandat może objąć osoba, która uzyskała kolejny najwyższy wynik na liście PiS w okręgu nr 3. Pierwszeństwo, zgodnie z wynikami dostępnymi na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, ma Cecylia Orych (287 głosów), następnie Elżbieta Banasiewicz (250 głosów).

Ostatnią osobą z Elbląga, która pełniła funkcję wicewojewody warmińsko-mazurskiego, była Grażyna Kluge (w czasie rządów PO i PSL). Z Elbląga pochodzi też obecny wojewoda Artur Chojecki. A wicewojewodą jest pasłęczanin Sławomir Sadowski.

Stanowisko drugiego wicewojewody, które obejmie Piotr Opaczewski, było wolne od trzech miesięcy po rezygnacji Aleksandra Sochy, który reprezentował Porozumienie Jarosława Gowina. Nowy wicewojewoda będzie zajmował się sprawami zdrowia, obywatelskimi, przejmie też część zadań związanych z rolnictwem. Jak stwierdził, nie wie jeszcze, czy przeprowadzi się do Olsztyna.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)