UWAGA!

Europejski Dzień bez Samochodu

Elbląg, Europejski Dzień bez Samochodu
(fot. PS)

We wtorek (22 września) wszyscy popierający tę akcję w miarę możliwości wybierają się do pracy, korzystając z komunikacji publicznej, rowerem lub pieszo. Dzień ten obchodzony jest w naszym kraju od 2002 roku. Zobacz fotoreportaż z elbląskiej parady rowerzystów.

Idea tego dnia powstała w 1998 r. we Francji. Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, takich jak rower czy rolki, jak również promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest możliwe. Akcja przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście.
       Wszyscy, którzy zdecydują się zamienić jutro samochód na tramwaj lub autobus, będą mogli podróżować za darmo. „Biletem przejazdowym” będzie dowód rejestracyjny własnego auta. Za darmo będą też mogli przejechać się członkowie rodziny kierowcy.
       Aby przekonać się do akcji, wystarczy mieć świadomość, że samochody są dziś jedną z głównych przyczyn pogarszania się jakości życia w miastach. W ciągu jednej godziny średnie drzewo liściaste wytwarza ok. 1200 litrów tlenu, człowiek zużywa ok. 30 litrów, a samochód 6000 litrów tlenu zamienia w spaliny. Ponadto każdego roku w Polsce ginie w wypadkach około 8 tysięcy osób, a 20 tys. zostaje inwalidami. To wystarczająco dużo, aby akcja nie była nikomu obojętna.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Skoro tak namiętnie kochacie akcje - zorganizujcie sobie dzień bez seksu poza małożeńskiego, lub inną pożyteczną hucpę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2009-09-22)
 • No Aborygenie, to jest celna uwaga - idiotyzm pewnych form happeningowych jest porażający; )
 • gdyby wszyscy słuchali takich zrzęd jak powyżej z drzew byśmy nie zeszli:-) Człowiek na rowerze
 • Jazda rowerem po elblaskich ulicach grozi smiercią lub kalectwem, więc dopoki Miasto nie zapewni bezpiecznej jazdy rowerem po miescie, tego typu akcje to parodia i komunistyczne akcje.
 • Jazda rowerem po elblaskich ulicach grozi smiercią lub kalectwem, więc dopoki Miasto nie zapewni bezpiecznej jazdy rowerem po miescie, tego typu akcje to parodia i komunistyczne akcje.
Reklama