UWAGA!

Expose Nowaczyka

 Elbląg, Expose Nowaczyka
fot. Anna Dembińska

Chciałbym postawić na zupełnie nową prezydenturę, nowoczesną, opartą na wiedzy, kompetencji i umiejętnościach urzędników, otwartą wewnętrznie i zewnętrznie – deklaruje kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Elbląga Grzegorz Nowaczyk. Prezydent powinien być otwarty zarówno dla swoich pracowników – wewnętrznie, jak i zewnętrznie – przede wszystkim dla radnych, ale także dla tych, którzy przyjeżdżają do naszego miasta, żeby lokować tu swoje aktywa finansowe, czyli dla biznesu.

W miniony weekend rozpoczęły swoje ogólnopolskie kampanie samorządowe Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość. W przeddzień weekendu konferencję prasową zwołał kandydat na prezydenta Elbląga Grzegorz Nowaczyk.
       – Chciałbym wprowadzić nowe standardy do zarządzania miastem, standardy, które już obowiązują w innych miastach w Polsce, a których w naszym mieście nie widzimy – powiedział miedzy innymi. – Chciałbym, aby miasto było postrzegane jak firma. Ponieważ miasta, podobnie jak przedsiębiorstwa, działają na coraz bardziej wymagającym rynku samorządów lokalnych, dlatego tak, jak przedsiębiorstwa, powinny mieć bardzo mocne departamenty, które wpływają na ich wizerunek. Departament „produkcyjny” – wszystkie te wydziały, które „produkują” uchwały, decyzje, postanowienia; departament strategiczny, który diagnozuje, analizuje i wytyczna kierunki rozwoju; departament marketingowy – promocji, współpracy z mediami, nowoczesnej komunikacji społecznej i czwarty – departament finansowy, który będzie potrafił korzystać z nowoczesnych metod nie tylko pozyskiwania środków, ale również z aktywnych form lokowania wolnych środków, bo takie przy półmiliardowym budżecie miasta na pewno bywają. To jest też wizja prezydenta, który współpracuje z urzędnikami, ufa im i opiera swoje decyzje na wypracowanych przez nich materiałach.
      
       Region miejski Elbląg
      
Rzucając to hasło, Grzegorz Nowaczyk powiedział, że będzie chciał budować silniejszą pozycję Elbląga na tle subregionu i województwa warmińsko-mazurskiego.
       – Zaproponuję nowy projekt pod nazwą „Region miejski Elbląg” – stwierdził. – Chciałbym, aby zaangażował on wszystkie siły polityczne w naszymi mieście, aby nie dzielił, a jednoczył nas. Projekt bardzo dobrze rokuje, bo o tym samym wspomina kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Elbląga Jerzy Wilk.
       Chodzi o to, by Elbląg stał się prawdziwym liderem subregionu obejmującego elbląski powiat ziemski, powiat braniewski, nowodworski i malborski. Nowaczyk podkreślił, że ten pomysł zmierza w tym samym kierunku, co dokumenty strategiczne województwa warmińsko-mazurskiego, ale przede wszystkim ogólnopolskie – strategia „Polska 2030” i „Krajowa strategia rozwoju regionalnego do roku 2020” – i europejskie – strategia „Europa 2020” Unii Europejskiej. Subregion elbląski byłby ośrodkiem wzrostu, lokomotywą gospodarczą dla Elbląga, ale także dla gmin leżących wokół naszego miasta.
       – Motywem terytorialnym regionu miejskiego Elbląg jest oczywiście Zalew Wiślany jako akwen turystyczny i gospodarczy, ale także jako akwen jednoczący gminy leżące po obu jego stronach – mówił Nowaczyk. – Te z województwa pomorskiego i te z województwa warmińsko-mazurskiego, a nawet szerzej – akwen, w którym znajdą odbicie interesy obwodu kaliningradzkiego.
      
       Partnerstwo trójmiejskie
      
– Na polu gospodarczym chciałbym, abyśmy byli partnerem dla metropolii trójmiejskiej, ważnym partnerem gospodarczym – kontynuował Grzegorz Nowaczyk. – Jest to możliwe, uważam, że powinniśmy wykorzystać znakomite położenie, przede wszystkim położenie związane z mulitmodalną formą transportu pasażerów i towarów, która powinna być za kilka lat w Elblągu czy blisko Elbląga dostępna dla tych, którzy jej potrzebują. Mam na myśli skrzyżowanie dwóch arterii – drogi S 22 prowadzącej od zachodniej granicy państwa do Kaliningradu i „siódemki” wiodącej z północy na południe.
       Według Nowaczyka, za trzy lata będzie gotowa szybka kolej, czyli trasa E 65 z Katowic przez Warszawę do Gdyni, dzięki której elblążanie – przez Malbork – w ciągu trzech kwadransów powinni znaleźć się w Gdańsku. Natomiast w roku 2013 będzie gotowy ostatni, dwupasmowy odcinek drogi nr 7 z Elbląga do Gdańska. Jadąc zgodnie z przepisami będziemy się mogli dostać do Gdańska w ciągu 35 minut.
       – Położenie Elbląga wsparte tymi inwestycjami rodzi zupełnie nowe możliwości gospodarcze – przekonywał Grzegorz Nowaczyk. – Myślę o suchym porcie, czyli centrum logistycznym, dla Elbląga również, ale przede wszystkim dla Trójmiasta. O różnego rodzaju możliwościach magazynowania towarów, prowadzenia działalności hurtowej, transportowej... Do tego jeszcze dojdzie – pewnie nie w ciągu trzech, ale może w ciągu pięciu-siedmiu lat – udrożnienie międzynarodowej drogi wodnej E 70, drogi śródlądowej z Antwerpii do Kłajpedy przez Zalew Wiślany. To niejako wyznacza Elblągowi rolę miejsca tranzytowego, ale również miejsca, dzięki któremu metropolia trójmiejska będzie mogła ekspediować swoje towary do Polski i Europy. Położenie Elbląga i dogodne opłaty – dzięki tym atutom możemy ściągać do Elbląga inwestorów nie tylko z Gdańska.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • bla bla bla bełkot przedwyborczy a ja chciałbym wam obiecać złote góry
 • populista
 • Panie Nowaczyk, obudź się pan. 45 minut z Elblaga do Gdańska pociągiem. .. a przepraszam, którędy ? Przez Tczew i Malbork? To chyba Pendolino Elblag zakupi. .. "suchy port" - coś pięknego. A. .. dla kogo to centrum logistyczne ? Dla Trójmiasta ? Trójmiasto ma pełno centrów wokół obwodnicy, w Pruszczu, Wjherowie i w samym mieście. Tylko kretyn składowałby cokolwiek 60 km od miasta. .. .mając centra logistyczne 10 minut od siebie. a nie chcesz pan obiecać gruszek na wierzbie ? Tak samo realne jak to, co pan tu obiecujesz. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rapaport_XXL(2010-10-18)
 • czyżby cenzura ?
 • Tutaj nasuwa się na myśl anegdota: siedzi stary mędrzec i patrzy jak jego ranę na nodze obsiadły much. Podszedł jeego uczeń i odgonił muchy. Na co starzec rzekł. Cożeś uczynił - przecież te były najedzone.
 • Co co mówi kandydat to slogany. Na pytania elblążan niestety brak odpowiedzi. Dzień w Elbląga w Brukseli to potem. Teraz chcę usłyszeć jeżeli nie dla prywatyzacji EPEC, to co dalej kosmiczne ceny ciepła. Za taką Prezydenturę dziękuję.
 • Zazdrośnicy, żalosne jest wasze podejscie do Elbląga i tego, aby ludzie mieli lepiej. Tylko potraficie krytykowac, nic z siebie nie dajac. Zazdrosc wychodzi wam miedzy palcami, gdy ktos jest lepszy, madrzejszy, ladniejszy, bogatszy. Pan Nowaczyk jest super fachowcem w tym, co robi. Nie rzuca slow na wiatr, jak wszyscy inni. Brawo Nowaczyk!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  karolek(2010-10-18)
 • "subregion", partnerstwo dla "Trójmiasta", "multimodalna forma transportu pasażerów!!! i towarów", "departamenty", "Region miejski Elbląg. .. itd, itp. Czysta megalomania - i tyle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  niepodPiS(2010-10-18)
 • A świstak siedzi i zawija te sreberka. ..
 • Kiełbase browary i inne towary obiecam wam. Tylko mnie wybierzcie na prezydenta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kiepski Ferdynand(2010-10-18)
 • Expose wygłasza się po wyborach panie wójcie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  cesar35(2010-10-18)
 • To miasto jest lewicowe, czy młodzi pójdą do wyborów głosować na Nowaczyka, okaże się !
Reklama