UWAGA!

Filia do likwidacji, księgozbiór do szkoły

 Elbląg, Radni zdecydowali dziś o likwidacji filii bibliotecznej przy al. Grunwaldzkiej
Radni zdecydowali dziś o likwidacji filii bibliotecznej przy al. Grunwaldzkiej (fot. WS)

Filia Biblioteki przy al. Grunwaldzkiej zostanie zlikwidowana - tak zdecydowali radni. Powód? Obiekt jest w fatalnym stanie technicznym i nie spełnia standardów placówek kultury XXI wieku. Księgozbiór trafi do biblioteki Zespołu Szkół Technicznych. Będą mogli korzystać z niego wszyscy mieszkańcy.

Uzasadnieniem do podjęcia decyzji o likwidacji filii jest brak możliwości jej funkcjonowania na poziomie, który winna spełniać współczesna placówka biblioteczna zaspokajająca potrzeby społeczeństwa informacyjnego. - Zadaniem współczesnej biblioteki jest organizowanie dostępu do wiedzy na tradycyjnych i nowoczesnych nośnikach informacji - wyjaśniał Jerzy Wcisła, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. - Złe warunki lokalowe w filii nr 2 (zbyt mała powierzchnia użytkowa i konieczność kosztownego remontu) uniemożliwiały uzupełnianie księgozbioru i sprzętów, a także rozwijanie aktywnych form pracy bibliotecznej szczególnie dla dzieci i młodzieży.
       Lokal Filii nr 2 znajduje się na niskim parterze budynku komunalnego przy ul. Grunwaldzkiej 89 a. W obecnej chwili nie spełnia standardów placówek kultury XXI wieku. Lokal ulega procesowi zagrzybiania, co było jedną z przyczyn podjęcia decyzji przez sanepid o jej zamknięciu w kwietniu 2012 roku.
       - Dotychczasowi czytelnicy korzystający z księgozbiorów filii nie zostaną pozbawieni dostępu do nich, ponieważ pozycje książkowe z likwidowanej filii zostaną, po przeprowadzeniu niezbędnej selekcji włączone do księgozbioru Biblioteki Elbląskiej, a docelowo zostaną przekazane w depozyt bibliotece szkolnej w Zespole Szkół Technicznych przy ul. Grottgera 71 - zapowiedział przewodniczący Rady. - Biblioteka szkolna zostanie tak zmodernizowana, by mogli z niej korzystać również mieszkańcy pobliskich osiedli.
       We wrześniu zmian doczekała się Filia nr 5. Księgozbiór z lokalu przy ul. Podgórnej trafił do nowo wyremontowanych pomieszczeń w Gimnazjum nr 1 przy ul. Rodziny Nalazków. Jest to jednak nadal filia Biblioteki Elbląskiej. Koszt przystosowania pomieszczeń i wyposażenia w nowoczesny sprzęt biblioteczny pokryło miasto.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Proponuję Radzie Miejskiej samolikwidację. Ci ludzie niczego nie tworzą, a jedynie likwidują. Pieniądze na remonty biur, konkursy na ich wystroje radni znajdują i lekką ręką pozwalają wydawać Nowaczykowi. Na bibliotekę już nie wystarczyło. Tacy radni nie są elblążanom potrzebni. Nie ma znaczenia, czy to lewica, czy prawica, czy centrum, wszyscy jesteście jednakowo warci, panie i panowie radni. Nic nie jesteście warci !
 • je je je TM bedzie mial ksiazki nowe :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zsmzsttm(2012-09-18)
 • Likwidujcie wszystko!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kononowicz(2012-09-18)
 • Nie ma się w ogóle o co martwić moi drodzy, TYTUŁ tego artykułu wprowadza w błąd! Wściekłabym się jak i Wy, ale znam filię nr 5 Biblioteki Miejskiej - przyjźdzcie - i sami zobaczcie. Przyklaśniecie nowej tj zmodernizowanej staret swojej filii nr 2,która tylko zmieni swoją siedzibę a zyska bardzo wiele. ZAPRASZAM na ZAWADę do nowootwartej kilka dni temu biblioteki, oczywiście dla Elblążąn!!!!! B R A W O!!! to rewelacyjna biblioteka
 • tak na prawde w elblązkowie tylko filia na zawadzie i budynek główny biblioteki elblaskiej na starym miescie spełnia normy i kryteria na miarę instytucji kultury XXI wieku. Proponuje aby radni obejrzeli inne biblioteki na terenie miasta. Nie maja pojęcia, zapewne nie są czytelnikam. i No tak stać ich, to se ksiązki kupują. Ale czy umieja czytać ze zrozumieniem? oto jest pytanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oblatany(2012-09-18)
 • Panie derlukiewicz,artykuł "niePOprawny" POlitycznie? www.portel.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kokospoko(2012-09-18)
 • Jak to jest, że w elblążkowie nic sie nie opłaca - wszystko do likwidacji lub "tymczasowego wyłączenia". Gdzie indziej budują i nas zwijają lub likwidują - takie odnoszę wrażenie. Czy się mylę?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wrażliwy(2012-09-19)
 • A nie można było przenieść filię z brzydkiego budynku do Centrum Biznesowego też na Grunwaldzkiej? Przecież tam miejsca, że ho, ho i w pobliżu osiedle warszawskie, aż się prosiło żeby tam otworzyć bibliotekę i co ??? panowie radni o tym milczycie, że tak naprawdę nowoczesnych miejsc na bibliotekę w naszym mieście jest sporo ale wy jak te trzy małpki nic nie widzicie, nic nie słyszycie i nic nie mówicie (gdy nie macie w tym swojego interesu)
 • FILIA BĘDZIE MIEŚCIŁA SIĘ W SZKOLE NA GROTTGERA!!!!! Czytajcie artykuł a póxniej dodajcie komentarz. Nowa filia będzie tak samo funkcjonowac jak ta filia na ZAWADZIE
 • To jednak nie koniec "pozytywnych" zmian w Elblągu, bowiem z końcem tego roku z mapy placówek świadczących usługi medyczne dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych (narkotyki ) decyzją władz Miasta zniknie NZOZ Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień "MONAR" w Elblągu na ulicy Komeńskiego ( ponoć ze względu na stan techniczny budynek ma być wyburzony ). Jak to się ma do "Gminnego programu przeciwdziałania narkomanii w Elblągu na lata 2012 - 2016 ), który wskazuje, że nasze miasto w niczym się nie różni od innych miast o podobnej wielkości w Polsce. Paradoksem do tej sytuacji jest jednak to, że w tym programie na samym wstępie, można znaleźć: "Zjawisko narkomanii jest jednym z ważniejszych problemów społecznych, niosących za sobą ogromne zagrożenie, szczególnie wobec dzieci i młodzieży. Obejmuje swoim zasięgiem coraz większą liczbę osób. Zażywanie środków psychoaktywnych staje się powszechne. ) Po co więc ogłaszanie terminu konsultacji społecznych na ten temat, kiedy wynika, że wszystko zostało w tym temacie posprzątane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  był sobie człowiek(2012-09-19)
Reklama