UWAGA!

Formy przestrzenne w rejestrze zabytków?

 Elbląg, Formy przestrzenne w rejestrze zabytków?
fot. Michał Skroboszewski

Czy elbląskie formy przestrzenne zostaną wpisane do rejestru zabytków? Z taką inicjatywą wyszedł radny Piotr Opaczewski (PiS) i zwrócił się z pytaniem o taką możliwość do elbląskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Jak podkreśla radny Opaczewski, formy przestrzenne są jedną z największych atrakcji turystycznych i wyróżniają nasze miasto w Polsce i za granicą. - Wpisanie ich do rejestru zabytków poszerzyłoby z pewnością katalog źródeł dofinansowań, z których moglibyśmy pozyskać środki na ich renowację oraz utrzymanie - podkreśla radny.

W połowie marca Piotr Opaczewski zwrócił się do elbląskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z pytaniem, czy możliwe jest wpisanie form do rejestru. Okazuje się, że najpierw należałoby uregulować stan prawny form, czyli określić, kto jest ich właścicielem.

- Podczas jednego z ostatnich posiedzeń Komisji Polityki Regionalnej i Promocji Miasta dyskutowaliśmy o możliwości wykorzystania form w promocji Elbląga. Otrzymaliśmy wówczas raport przygotowany przez Centrum Sztuki Galeria El, w którym jako właścicieli części form wpisano Miasto Elbląg, a części samą Galerię El - podkreśla radny.

W odpowiedzi z elbląskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, którą otrzymał radny Piotr Opaczewski, rozpatrywać należy również taką opcję, że część z form może znajdować się na działkach, które nie należą do miasta.

Radny Opaczewski zwrócił się 29 marca br. do prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego z wnioskiem o podjęcie działań w uporządkowaniu stanu prawnego form przestrzennych. 

- W mojej opinii właścicielem wszystkich form powinna być jedna jednostka, najlepiej samo miasto. Pozostawienie takiego prawnego "bałaganu", może skutkować tym, że przy pojawieniu się ewentualnych środków, na przykład ministerialnych nie będziemy mogli z nich skorzystać ze względów proceduralnych. Same formy warto by było objąć też ochroną ubezpieczeniową, a podejrzewam, że w tym momencie jest to niemożliwe - pisze we wniosku do prezydenta Elbląga radny Piotr Opaczewski. 

Jak poinformowała nas Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga, wniosek radnego dopiero wpłynął, więc jeszcze nie był rozpatrywany. 

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Prima aprilis
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  6
  Gosc0104(2021-04-01)
 • Mam nadzieję, że to żart ale wcale nie śmieszny!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  7
  Kat_Na_Idiotów(2021-04-01)
 • PIS ma Aprilis
 • Do rejestru zabytków należy bezwzględnie zaliczyć teren przylegający do rzeki Elblag od ulicy Warszawskiej. Rekordowe ilości butelek i śmieci !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  Zbych(2021-04-01)
 • Krulewna Do rejestru zabytków prosze wpisac wrobelka elemelka wraz z ekipa. Toc to muzeum juz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  7
  Krulewna(2021-04-01)
 • Co za c, ,, p kazal uniescic tabliczki z opisem na ziemi. Aby przeczytać na kolana a jak snieg odgarniac i szukać. Czy naprawdę nie można inaczej tablic zamontować.
 • popieram, to bardzo dobry pomysł
 • Piotr Opaczewski jest wybitnym działaczem PiS znajomym Bezmajtka, tacy ludzie niezależni z PiS potrzebni są do zarządzania kwitnącym rozwojem gospodarczym i przemysłowym miastem Elbląg, to nie mogą być osoby z poza pis bo one nie znają się na ekonomii, wystarczy zapoznać się z postacią Pana Bezmajtka właściciela stacji benzynowych jakie sukcesy odnosi korzystając z dźwigni finansowej obywateli Polski i nie prawdą jest, że jest złodziejem.
 • Ponad połowę Rady Miasta można wpisac do rejestru zabytków:-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  Ruminek(2021-04-01)
 • elbląg to taki polski pjongjang, postsowiecki odpad poprzemysłowy przerobiony na postępową sztukę :D ludzie nie ogarniają, mózg 89'wciąż żywy
 • swoją drogą - jakie miasto takie zabytki, kultury, sztuki i nauki :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  00777777777777(2021-04-01)
 • aaaaa no i życzenia świateczne od : posłanki socjalistycznej ?? ale jak to ??? obywatelka posłanka składa życzenia na katolickie święta ??? nie dawno składała kwiaty z kolesiami pod pomnikiem polski walczącej a dziś życzenia ??? może jutro będzie chwalić AK i NSZ i bić się w pierś jakimi to bohaterskimi czynami szczycą się żołnierze kapitalistycznej polski :D, polska to jednak zakład psychiatryczny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  partia i super(2021-04-01)
Reklama