UWAGA!

Freedom Nieruchomości: Wynajmę M w dobrym standardzie

 Freedom Nieruchomości: Wynajmę M w dobrym standardzie

- Nie każdego stać na zakup mieszkania, nie każdy chce też na długie lata wiązać się kredytem z jednym miejscem, dlatego popyt na mieszkania na wynajem cały czas jest wysoki – mówią specjaliści z Freedom Nieruchomości. Co jeszcze warto wiedzieć o elbląskim rynku mieszkań do wynajęcia?

- Czy obecnie warto inwestować w mieszkania na wynajem?
      
Katarzyna Szar, broker nieruchomości: - Coraz więcej na rynku jest mieszkań, które można wynajmować. Zapotrzebowanie nadal rośnie, szczególnie wśród osób młodych czy mieszkańców podelbląskich miejscowości, którzy przenoszą się do Elbląga. Zdarzają się nawet sytuacje, gdy wśród wynajmujących są osoby, które mieszkają w Elblągu, ale dojeżdżają do pracy do Trójmiasta. Młode osoby chcą się uniezależnić, spróbować jak to jest mieszkać bez rodziców, z partnerem czy partnerką. Wynajem jest wówczas najlepszym rozwiązaniem.
       Mariusz Kapela, specjalista ds. sprzedaży nieruchomości: - Nie każdego stać na zakup mieszkania, nie każdy chce też na długie lata wiązać się kredytem z jednym miejscem, dlatego popyt na wynajem cały czas jest wysoki.
       Popyt kształtują też zmiany demograficzne i kulturowe. Odchodzimy od modelu rodziny wielopokoleniowej w jednym domu. Chcemy mieszkać samodzielnie nawet w wynajmowanym mieszkaniu. Paradoksalnie, mimo że liczba ludności generalnie maleje, to jednak liczba gospodarstw domowych wzrasta.
       Luka na rynku mieszkań do wynajęcia nadal jest duża, dlatego inwestowanie w takie mieszkania się opłaca. Trzymając gotówkę w banku, mamy średnie oprocentowanie w granicach dwóch procent i to jeszcze obarczone tak zwanym podatkiem Belki. Tymczasem z wynajmu można uzyskać od 5 do 8 procent dochodu rocznie, to dla wielu osób jest okazja, z której korzystają. Nawet kupując takie mieszkania na kredyt, otrzymujemy comiesięczny dochód z najmu, którym taki kredyt możemy spłacać, a w przyszłości – gdy już z bankiem się rozliczymy – takie mieszkanie sprzedać, a gotówkę mieć na kształcenie dzieci na studiach czy na emeryturę. To taka inwestycja w przyszłość.
      
       - Jak dużo mieszkań, w których zakupie pośredniczycie, jest przeznaczonych na wynajem?
      
Mariusz Kapela: - Z rozmów z klientami wynika, że około 20 procent stanowią zakupy inwestycyjne. Wielu inwestorów kupuje tańsze mieszkania, z rynku wtórnego, przeznaczone często do generalnego remontu. Odnawiają je w standardzie pod wynajem,
      
       - Z moich obserwacji wynika, że ciężko w Elblągu znaleźć mieszkanie do wynajęcia. Te, które pojawiają się w ogłoszeniach, rozchodzą się jak ciepłe bułki...
      
Katarzyna Szar: - Wszystko zależy od predyspozycji. Czasami właściciele mieszkań nie chcą ich wynajmować np. rodzinom z małymi dziećmi czy ze zwierzętami. Znaczenie ma też cena - im mniejszy czynsz, tym mieszkanie cieszy się większym powodzeniem. Można powiedzieć, że najpopularniejsze są dwupokojowe mieszkania, których utrzymanie kosztuje do 1500 złotych miesięcznie. Kawalerki nie cieszą się aż takim wzięciem, bo singli tak dużo nie ma. Najczęściej mieszkań szukają pary, które chcą mieć przynajmniej dwa pokoje.
      
       - Na co jeszcze zwracają uwagę?
      
Katarzyna Szar: - Na to, czy w mieszkaniu jest centralne ogrzewanie z sieci miejskiej. By mieszkanie znajdowało się góra na pierwszym, ewentualnie drugim piętrze.
       Mariusz Kapela: - Ważna jest lokalizacja. Wynajmujący szukają raczej mieszkania w centrum albo przynajmniej w dobrze skomunikowanych okolicach. Coraz ważniejsze staje się to, by przy takim mieszkaniu było miejsce parkingowe, a w budynku była winda. Celem wielu osób jest znalezienie mieszkania z pełnym umeblowaniem i wszystkimi niezbędnymi sprzętami. Podstawą jest pralka, lodówka, telewizor, coraz częściej także internet.
       Katarzyna Szar: Wielu najemcom odpowiada też to, by na wyposażeniu mieszkania był na przykład komplet naczyń w kuchni.
      
       - Tymczasem ceny wynajmu rosną...
      
Katarzyna Szar: - Nawet gdańszczanie czasami narzekają na to, że w Elblągu czynsz potrafi być wyższy niż w Trójmieście.
       Mariusz Kapela: - Nie dziwią nas już sytuacje, w których urządzone w wysokim standardzie mieszkanie o powierzchni 40 metrów kwadratowych potrafi kosztować nawet 2 tysiące złotych miesięcznie i znajdujemy na nie klientów. Po prostu istnieje pewna grupa klientów, która oczekuje takich mieszkań – z nowoczesnym wyposażeniem, kompletem sprzętów, halą garażową, w dobrej lokalizacji. Często wynajmującymi są firmy, które dla swojej kadry kierowniczej szukają mieszkań o wyższym standardzie.
       Katarzyna Szar: - Coraz więcej klientów patrzy na standard mieszkania. Wolą nawet dopłacić, żeby czuć się w nim komfortowo.
      
       - Jakie byście mieli Państwo rady dla osób, które chcą wynajmować mieszkania innym i dla tych, którzy chcą je od kogoś wynajmować. Na co zwrócić uwagę, by nie żałowali swoich decyzji? By dobrze zabezpieczyli swoje interesy?
      
Katarzyna Szar: - Na pewno podpisując umowę z biurem nieruchomości wynajmujący ma gwarancję, że jego potencjalni klienci nie są przypadkowi, ale wcześniej sprawdzenie przez biuro. Stosujemy w umowach formę najmu okazjonalnego, która pozwala w razie niewywiązywania się przez najemcę z warunków umowy na jego eksmisję pod adres wskazany w oświadczeniu składanym w obecności notariusza.
       Mariusz Kapela: - Mamy możliwość weryfikacji najemców. Gdzie pracują, jakie mają dochody, kto będzie mieszkał w tym wynajmowanym mieszkaniu. Proponujemy też w umowach zapis, by najemca przepisywał na siebie liczniki na media, by właściciel nie musiał się tym martwić przy rozliczeniach. Namawiamy też klientów do stosowania zapisów o kaucji gwarancyjnej w wysokości co najmniej jednego czynszu jako zabezpieczenia na rzecz ewentualnych zaległości czynszowych czy zniszczeń. Oferujemy pomoc w różnego rodzaju formalnościach związanych z umową najmu.
       Katarzyna Szar: - Najemca, szukając mieszkania przez biuro, też jest bardziej bezpieczny. Sprawdzamy dokładnie, kto jest właścicielem nieruchomości, czy właścicieli jest więcej, bo i tak bywa. Proponujemy klientom zawieranie umów na dwanaście miesięcy bez terminu wypowiedzenia, z opcją przedłużenia na kolejny czas. To stabilne warunki dla obu stron, których interesy chcemy zabezpieczać. Właściciel ma wówczas pewność, że jego mieszkanie nie będzie puste, a on będzie miał stały dochód, a najemca ma gwarancję, że właściciel nie rozwiąże umowy z miesiąca na miesiąc.
       Ostatnio coraz częściej się zdarza, że strony chcą podpisywać umowy tylko na pół roku, przewidując że sytuacja na rynku tak dynamicznie się może zmienić, że dłuższy okres obowiązywania umowy może być problemem. Oczywiście, umowę można rozwiązać zawsze wcześniej, ale za porozumieniem stron.
       Przygotowując umowy, pamiętamy o prawach i obowiązkach obu stron, by nasi klienci czuli się bezpiecznie. Umowy piszemy zawsze przy udziale stron.
      

       Biuro nieruchomości
       Freedom Elbląg

      
       Aleja Grunwaldzka 31, 82-300 Elbląg
       tel. 55 233 25 39
       elblag@freedom-nieruchomosci.pl
      

       --- artykuł promocyjny ----

      
      
      
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czyżby firma miała problem z pozyskaniem mieszkań lub z ich sprzedażą? Coś ostatnio regularnie się reklamuje. Przeglądam dość często ogłoszenia różnych biur i zauważam, że prowizje biur nieruchomości są jak dla mnie niewytłumaczalnie o wiele za duże. Nie rozumiem tego i nie widzę potrzeby płacenia biurom tak wysokich prowizji. Rozumiem zaangażowanie pracowników, sprzętu, ale czy to aż tyle kosztuje? Zauważam standard prowizję 2% od kupującego, czyli mieszkanie 300 tyś = prowizja 6.000 tyś. No, za tyle można zrobić remont, kupić meble czy coś innego. A przecież umowę kupna-sprzedaży można napisać samemu.
 • umowa kupna sprzedaży zawierana jest w formie notarialnej u notariusza. .. .prowizja od prowizji, procent nie jest adekwatny do włożonej pracy biura to tylko czysty zysk
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  .......(2019-01-15)
 • @świstak - Dziękujemy za opinię oraz za zauważenie Naszej reklamy. Staramy się być firmą profesjonalną oraz rozpoznawalną na rynku lokalnym ale i krajowym. Co do opinii to proszę pamiętać, że sprzedaż czy najem nieruchomości za pośrednictwem biura nieruchomości zawsze jest decyzją właściciela czy współwłaścicieli. Pozostawmy też im prawo wyboru.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1
  2
  freedomnieruchomości(2019-01-15)
 • Można samemu nawet buty podkuć - ale po co ? Kilkakrotnie korzystałem z usług tej firmy. Polecam !
 • Jak widzę, nic się nie zmieniło :) Trole trolują, a zawistnicy szerzą zawiść. Obsługa biura nieruchomości daje nam bezpieczeństwo udanej i BEZPIECZNEJ transakcji. Nie wiem jak wy, ale jak ja kupowałem swoje mieszkanie z tą firmą to byłem niesamowicie zaskoczony ilością rzeczy które mi sprawdzili przed zakupem! Z dwóch mieszkań to wręcz radzili mi się wycofać z racji niepewnej sytuacji prawnej! Janusze i Grażyny, przy zakupie swojego wymarzonego passeratti chodzicie, kopiecie w koła z laczka kubota i szukacie usterek itp. itd. a przy zakupie mieszkania w waszym mniemaniu wystarczy napisać na kolanie umowę przedwstępną ściągnięta ze wzorca z internetu? A później płacz i zgrzyt zębami :) HA HA HA
 • Kogo nie stać obsługę, niech sam świadomie ryzykuje. W końcu Polak potrafi! :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Trolll(2019-01-15)
 • No to super,ze odradzali Ci kupno dwoch mieszkan,bo była niepewna sytuacja prawna. Tylko,ze zaprzeczaja sami sobie,bo napewno te mieszkania były w ich ofercie. Takze sami sobie robicie zła kryptoreklame takimi wpisami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0
  1
  stwierdzający fakt(2019-01-15)
 • @Klient - Serdecznie dziękujemy za polecenie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0
  0
  freedomnieruchomości(2019-01-15)
 • Szacun dla firmy, że odważyła się pod artykułem sponsorowanym zamieszczać opinie, ostatnio na portEl więcej hejtu niż normalnych wpisów.
 • @stwierdzający fakt - I tu się mylisz! Były to mieszkania innej agencji nieruchomości na które się napaliłem, a jak co do czego miało dojść to zaczęły wychodzić zadłużenia, brak współwłaściciela itp. Ale co ja tam wiem;)
 • Jesteśmy otwarci na rozmowę. Proszę wyszukiwać Naszych kolejnych artykułów oczywiście również z możliwością komentowania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0
  0
  freedomnieruchomości(2019-01-16)