UWAGA!

„Garbaty” rajd pamięci

 
Elbląg, Miłośnicy historii i vw garbusa od lat podróżują po Europie
Miłośnicy historii i vw garbusa od lat podróżują po Europie (fot. arch. podróżników)

Pięć załóg w zabytkowych volkswagenach garbusach wyruszy dziś (28 czerwca) z Olsztyna do Gibraltaru, by uczcić 70. rocznicę katastrofy, w której zginął generał Sikorski. W ekipie podróżników są mieszkańcy Elbląga, Olsztyna, Dobrego Miasta, Mrągowa, Gdańska i okolic Kartuz. Ale to nie jest ich pierwszy rajd, który łączy wycieczkę po Europie z celem patriotycznym.

W Rajdzie Pamięci bierze udział grupa miłośników historii Polski i starej motoryzacji, mająca bogate doświadczenia w organizowaniu i realizacji podobnych przedsięwzięć od połowy lat 90. Jako jedni z pierwszych w kraju organizowali spotkania miłośników volkswagena w Dobrym Mieście i Stegnie. W tym gronie jest twórca pierwszego w Polsce muzeum Volkswagena w Galerii Pępowo. Jest także elblążanin Tomasz Gliniecki, miłośnik garbusów, podróżnik, pasjonat historii.
       - To nie jest nasza pierwsza podróż, która łączy turystykę z celem patriotycznym – mówi. - Byliśmy w Suczawie, w polskich wioskach na pograniczu Rumunii i Mołdawii, byliśmy u żołnierzy generała Maczka w Holandii, odwiedzaliśmy ich groby.
       Teraz kierunek Gibraltar, by upamiętnić 70. rocznicę śmierci Premiera Rządu i Naczelnego Wodza generała Sikorskiego oraz osób towarzyszących 4 lipca 1943 roku. Dlaczego?

  Elbląg, Generał Władysław Sikorski zginął 4 lipca 1943 w katastrofie loniczej w Gibraltarze
Generał Władysław Sikorski zginął 4 lipca 1943 w katastrofie loniczej w Gibraltarze


       - Po pierwsze, bo to rocznica, o której dość mało pamiętamy – wyjaśnia Tomasz Gliniecki. - Po drugie, dalej owiana tajemnicami. Mnie, jako pasjonata, też to ciekawi. W naszej grupie są osoby, które uczą historii, mają prywatne muzea i ta data wydała nam się bardzo dobra.
       Podróżnicy wystartują dziś z Olsztyna, a dalej Poznań , Freiburg, Lyon, Nimes, Barcelona, Valencia, Murcia, Granada, Gibraltar. W sumie – w jedną stronę – ok. 3500 km. Wiekowymi autami.
       - Ponieważ są to stare samochody – 30-, 40-, 50-letnie - ich odporność jest troszkę mniejsza, będziemy więc pędzili, ale ostrożnie – przyznaje z uśmiechem Tomasz Gliniecki. – Przez 20 lat podróży nigdy nie było sytuacji, by nie dało się samochodu naprawić i pojechać dalej.
       Najważniejszy dzień to 4 lipca.
       - Wówczas spotkamy się przy pomniku generała Sikorskiego, wspomnimy tamten trudny czas, złożymy wieńce, kwiaty, zapalimy znicze – zapowiada Tomasz Gliniecki. - Następnego dnia trochę odpoczniemy, bo w pierwszej fazie będziemy pędzić w formie rajdowej, pokonamy 700-900 km dziennie.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • samochodzik od samego pana hitlera. .. .to tak jak by uczcić samego fuhrera. .. a nie sikorskiego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  nieudolni(2013-06-28)
 • Rzeczywiście - impreza fajna - choć lepiej przydałoby się nam odtajnienie i wyjaśnienie JAK ZGINĄŁ Gen. Sikorski. .. jakiż to rechot historii, że ludzie ci jadą uczcić pamięć człowieka zamordowanego przez wywiad naszego głównego europejskiego "alianta", w dodatku samochodami, których podwozie było podstawowym autem Wehrmachtu. .. Ten świat naprawdę stoi na głowie. Ciekawe, kiedy ludzie zaczną siętak naprawdę "budzić" i otworzyć umysły na znacznie szersze horyzonty tej zabawnej rzeczywistości, w której się tu obudziliśmy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  AspartamE951(2013-06-28)
 • Niemieckimi samochodami pojądą uczcić śmierć generała Sikorskiego, który zginął w zamachu w czasie wojny z Niemcami. No brawo. Po co ta ściema? Chłopaki poprostu chcą się trochę przejechać po Europie i tyle. Po co te bajki?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  niezłaściema(2013-06-28)
 • bardziej interesujące jest, KTO go zabił. .. (światem rządzi banksterka)
 • Szerokiej drogi i uważajcie na siebie :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  klub.krypta(2013-06-30)
 • Zajefajny pomysł. Ciekawe czy będą informację od "Wuja Mata z podróży" :). Pozdrawiam uczestników dawnego Garbi-tour do Paryża i jeszcze dalej. .. .Super przygoda. :) Ale im zazdroszczę. Miłego dnia życzę. elrama
Reklama