Szybkie tempo życia, towarzyszący mu stres oraz niewłaściwa dieta są przyczynami systematycznego zwiększania się liczby pacjentów szukających pomocy w poradniach gastroenterologicznych. Jednymi z podstawowych badań, zlecanych przez gastrologów, są badania endoskopowe przewodu pokarmowego: gastroskopia i kolonoskopia.
Współcześnie endoskopia przewodu pokarmowego jest wykonywana przy użyciu wideoendoskopów – aparatów giętkich, umożliwiających ocenę uzyskanego obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego na monitorze. Aparaty przed każdym badaniem poddawane są dezynfekcji wysokiego stopnia w myjniach automatycznych, a wszystkie narzędzia używane podczas badań i zabiegów endoskopowych są sterylne.
W trybie ambulatoryjnym (pacjent nie jest pacjentem szpitalnym, przychodzi do pracowni endoskopowej z domu) wykonywana jest gastroskopia oraz kolonoskopia diagnostyczna, a w przypadku stwierdzenia drobnych polipów podczas kolonoskopii - polipektomia (usunięcie polipów).
Gastroskopia diagnostyczna umożliwia ocenę przełyku, żołądka i dwunastnicy, a w przypadku wskazań obejmuje wykonanie testu na obecność bakterii Helicobacter pylori w żołądku oraz pobranie wycinków do badania histopatologicznego, ze stwierdzonych podczas badania zmian, nie będących zmianami naczyniowymi.
Przygotowanie do gastroskopii polega na nie przyjmowaniu posiłków i płynów przynajmniej na 8 godzin przed badaniem, a pacjenci przyjmujący leki, powinni zostać szczegółowo poinformowani przez lekarza kierującego o sposobie ich dawkowania.
Gastroskopia jest badaniem bezpiecznym dla pacjenta i nie jest bolesna. Po znieczuleniu miejscowym gardła sprayem może pojawić się odczucie „drapania” albo „kluski” w gardle. Podczas badania, aby uzyskać obrazy diagnostyczne, insufluje się (podaje do przewodu pokarmowego) powietrze, pacjenci mogą odczuwać rozpieranie, ruchy aparatem, czasami występuje odruch kaszlowy lub odbijanie, które z reguły są możliwe do opanowania, jednak w skrajnych sytuacjach, ze względów bezpieczeństwa, mogą być przyczyną przerwania badania. W takich przypadkach badanie wykonuje się w warunkach szpitalnych, w znieczuleniu, jednak w praktyce nie są to częste sytuacje. Istnieje grupa pacjentów, którzy obligatoryjnie powinni mieć wykonywane badanie w znieczuleniu, np. dzieci czy pacjenci z rozpoznaną padaczką.
Postawienie rozpoznania na podstawie gastroskopii umożliwia włączenie właściwego leczenia – zachowawczego (lekami) lub leczenia zabiegowego. W części schorzeń, które niegdyś były leczone operacyjnie, obecnie można wykorzystać w terapii metody endoskopowe, jednak już w warunkach szpitalnych.
Podsumowując należy podkreślić, że gastroskopia jest procedurą bezpieczną i wiele wnoszącą do diagnostyki, a powszechnie panujące opinie o jej przebiegu niepotrzebnie zwiększają stres u pacjentów. Dużą rolę we właściwym przeprowadzeniu pacjenta przez badanie odgrywa zespół endoskopowy, który powinien szczegółowo wyjaśnić pacjentowi jego istotę, w trakcie gastroskopii zapewnić poczucie bezpieczeństwa, a po badaniu w sposób zrozumiały poinformować o znaczeniu uzyskanego wyniku i dalszym postępowaniu.
Badania – także refundowane przez NFZ - wykonuje zespół doświadczonych lekarzy (Krzysztof Niezgoda, Sławomir Ligaj, Krzysztof Groszewski).
Rejestracja:
NZOZ Twoje Zdrowie Elbląg ul. Robotnicza 79, tel. 55 23 23 055.
Więcej informacji na stronie: www.twojezdrowie.eu.