UWAGA!

Gdy płonie dom na granicy...

Otrzymaliśmy dziś dość szokujący list od ofiary sobotniej burzy, a może zasadniej byłoby napisać - od ofiary granic administracyjnych i wynikających z tego sztywnych podziałów rejonów działania i kompetencji. Pogranicze w przeszłości było niełatwym miejscem do życia, ale zwykle chodziło o pogranicze państw. Teraz o pogranicze województw.

Oto list:
       „Nie chodzi już o moją rodzinę, ale o fakt, że może komuś podjętą interwencją uratujecie kiedyś mienie, a może i życie. Po uderzeniu pioruna w dom na styku dwóch województw - pomorskiego i warmińsko-mazurskiego - straż pożarna przyjechała po trzech godzinach. Taka była sprawność przekazu informacji między służbami w słynnym numerze 112.
       W sobotę wieczorem była burza. Mieszkamy z żoną w Elblągu, ale mamy dom w Kępkach, 8 km od Elbląga, 10 metrów od rzeki Nogat, czyli 10 metrów w województwie pomorskim.
       Około 19.45 w nasz dom uderzył piorun. Zniszczył część dachu, instalacje. Na piętrze i poddaszu pojawił się dym. Żona natychmiast zadzwoniła pod numer 112, by wezwać straż pożarną. Zgłosiła się policja w Elblągu. Chyba dwa razy została rozłączona, po kolejnej próbie policjant przełączył ją do straży pożarnej w Elblągu. Należy nadmienić, że Elbląg widać od nas z okna i tam też są prawdopodobnie kierowane połączenia telefonii komórkowej.
       Strażak dyżurny po wypytaniu się o dane osobowe i adresowe na koniec orzekł, że nie przyjadą, bo jest to już województwo pomorskie i sprawę skieruje do Nowego Dworu Gdańskiego. Była to godzina około 19.55.
       W tym czasie ja wraz z sąsiadem ugasiliśmy sami tlące się elementy dachu, wciągając ogrodowy wąż na strych. W atmosferze paniki żony i córek, po ciemku, odłączyłem popaloną instalację, sprzęt itd.
       Około godz. 23 z Nowego Dworu zadzwonił strażak z pytaniem do żony: „co się tam u pani stało?”. Gdy się wszystkiego dowiedział, przyjechali na sygnale wozem bojowym po 23. W pozostawionych dokumentach interwencji wpisali godzinę przekazania im (do Nowego Dworu) informacji, bodaj 22.45.
       Na szczęście, prócz strat materialnych nic się nam nie stało i niczego od nikogo nie chcemy. Ale ktoś powinien się chyba zastanowić, jak działają służby, sprawdzić przepływ informacji i wyciągać z tego wnioski. Nie chodzi nam o głowy i szukanie winnych, ale o analizę sytuacji i usprawnienie działania i procedur, by uniknąć na przyszłość tragedii.
(nazwisko znane redakcji)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A czy ktoś pomyślał co by się stało jakby ten dom się zapalił i w środku spalił by się człowiek? Czy straż pożarna to ludzie czy deb. .. .?!!! Czy ten dyżurny co odebrał telefon i powiedział że to sprawa Nowego dworu jest normalny??? Moim zdaniem ten człowiek powinien dostać naganę z wpisaniem do akt lub stracić dyscyplinarnie pracę!!!! To jakaś parodia!!
 • No to proszę zapytać i podać do publicznej wiadomości wyjaśnienie panów komendantów państwowej straży pożarnej w Elblągu i Nowym Dworze Gdańskim oraz wnioski na przyszłość. .. .!
 • Ciekawe czy mial piorunochron?
 • Winni tego incydentu, na szczescie bez ofiar w ludziach, powinni zostac surowo ukarani. Sa jeszcze ludzie w naszych sluzbach bez mozgu, sa ludzie, ktorzy nie boja sie skutkow swojego zachowania, czyli nie boja sie ODPOWIEDZIALNOSCI. .. .. tacy ludzie powinni odejsc, powinni zostac ukarani.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  emerytka(2009-07-21)
 • Panowie Świniarski, Baran-objeliście "rządy"w komendzie i mamy pierwsze EFEKTY. Zajmijcie się w końcu pracą. Postępowanie dyscyplinarne wobec służby dyżurnej stanowiska kierowania. Znacie przepisy i zasady w tym zakresie. Przy okazji gratulacje dla Prezydenta Słoniny i Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie za trafny dobór kierownictwa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  z branży(2009-07-21)
 • Tak najlepiej już ich ukarajcie i wyrzuczcie z pracy. Tylko jak okaże sie że ktoś jest tu niewinny lub nie zawinił to ciekawy jestem kto z was go przeprosi za to co do niego teraz kierujecie?? Znamy tylko stanowisko jednej strony ciekawe co powie druga strona. Dajmy się wypowiedźeć wszystkim zainteresowanym w tej sprawie. A do "Pana z Branży" Czy za poprzednich Panów Komendantów było idealnie?? Pan Swinarski i Baran objeli swoje stanowiska z tego co tu czytam w maju i lipcu ( chyba ja nie pomyliłem dat) więc cieżko jest wymagać od kogoś rewolucji w tak krótkim czasie. Jeśli Pan jest taki fantastyczny i czuje się Pan niedowartościowany to prosimy o Pana nazwisko wtedy wszycy poznaja kandydata na nowego Komendanta skoro ci sąnieodpowiedni. Czekamy, do odważnych świat należy.
 • . .. tak coca-cola ma super smak i jest zdrowa przy takich przypadkach ludzkiej głupoty. Brak procedur a tylko rutyna i oczekiwanie na emeryturkę lub rentę daj o sobie znać. .. Najpier wszyscy giną związnia z sprawa i oczywiscie to nie ma nic wspólnego z sprawą O. .. czy najważniejszego PI. .. .A TERAZ JESZCZE TAKIE NUEMRY Z SZARYMI OBYWATELAMI. .cóż oczekiwać sezon urlopowy. .. ..
 • Panowie Świniarski i Baran od wielu lat tkwią w samym środku tego "grajdołka" nazywanego Komendą Miejską PSP. Mieliśmy okazję obserwować ich od wielu lat_wiele razy pokazali się z nie najlepszej strony/konformizm, lizyd. .. two, picie w pracy, prywata/ i to oni mają coś naprawiać?Niech sami najpierw zrobią rachunek własnego sumienia!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  z branży(2009-07-21)
 • Pan"z branży" napewno ma nieposzlakowaną opinię w pracy więć moze się przedstawi skoro inni robią coś takiego. No panie "z branży" czekamy
 • Panowie, o co chodzi. Rychu i Tomki, ten drugi M to" fajne chłopaki"nieraz załatwiałem z nimi sprawy i degustowałem w straży. Znają życie i nie ma o co kruszyć kopi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  spoza branży(2009-07-21)
 • A nie mówiłem. Trochę pokory!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  z branży(2009-07-21)
 • To co pojada po premii?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pleple(2009-07-22)
Reklama