UWAGA!

Gdzie postawić Piekarczyka?

 Elbląg, Gdzie postawić Piekarczyka?
fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

Jak Piekarczyk, to z łopatą pod Bramą Targową. A gdyby tak elbląski Piekarczyk przystanął na Bulwarze Zygmunta Augusta z wędką? Planujemy rozmieścić pięć mosiężnych figurek elbląskiego Piekarczyka, o wysokości około 50 cm, na terenie Starego Miasta- informują władze Elbląga.

Niektórym może nasunąć się pytanie: „Po co, skoro od tylu lat wizytówka Elbląga zagrzała miejsce przy Bramie Targowej?”. I słusznie. Już spieszymy z wyjaśnieniem. Figurki Piekarczyka, jako postaci legendarnej dla Miasta Elbląg, będą miały za zadanie oznaczać miejsca i wydarzenia ważne dla Elbląga, zarówno historycznie, jak i współcześnie. W zamyśle, mniejsze wersje Piekarczyka zachowają ten sam wizerunek, co, zasłużona już, rzeźba spod Bramy Targowej, natomiast będą opatrzone w atrybuty związane z danym miejscem lub wydarzeniem oraz przybiorą charakterystyczne pozy.

Nie chcemy sami podejmować decyzji, w jakim miejscu ulokować rzeźby, stąd zwracamy się do mieszkańców Elbląga. Do 22 kwietnia 2022 r., na adres mailowy dpkit@umelblag.pl możecie nadsyłać nam Wasze propozycje na rozmieszczenie Piekarczyków, do czego gorąco zachęcamy. Może to być forma graficzna, jak i opisowa. Wiadomość powinna zawierać: miejsce potencjalnego ustawienia figurki, wyjaśnienie dlaczego dane miejsce jest istotne dla Elbląga, propozycję pozy oraz atrybut, w który zostanie wyposażony dany Piekarczyk, a także imię i nazwisko pomysłodawcy, wraz z danymi kontaktowymi.

Spośród wszystkich pomysłów wybierzemy 10, które zostaną poddane pod głosowanie na platformie internetowej „Elbląg Konsultuje”, a następnie 5 koncepcji, które zdobędą najwięcej głosów, wcieli się w życie. Imię i nazwisko pomysłodawcy, które podacie w wiadomości mailowej, jest bardzo istotne, ponieważ zwycięskie figurki, zostaną opatrzone personaliami ich pomysłodawców.

Zachęcamy do nadsyłania swoich pomysłów, dzięki którym przyczynicie się do stworzenia nowej atrakcji

Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ja proponuje rozmieścić pięciu małych prezesów, odpowiedzialnych za inflację i cofanie się Polski
 • W dowód wdzięczności za kaczy dół małe piekarczyki powinny mieć oblicze i posturę NAJDROŻSZEGO przywódcy albo w dowód wdzięczności za całokształt - obecnego prezydenta miasta... A na kamerkę brakuje kilkudziesięciu tysięcy... Kto odleje figurki i za ile ? Nieistotne pytanie. Elbląg miastem pomników wszelkiej maści... Słuszną linię ma nasza władza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  17
  GłębokaMyśl(2022-04-08)
 • Zróbcie konsultacje w sprawie eksmisji z UM niejakich trzech najgorszych szkodników miasta Elbląga, nijaki Słupnik, jego zastępca Nowak, i na do kładkie dziecko elbląskiego politycznego nepotyzmu, marionetkie noszowego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  29
  7
  Stop Słupnik i kolesie.(2022-04-08)
 • Za nie swoje to można się bawić :D dawajcie jeszcze po 10 piekarczykow na kazdą dzielnice Elblaga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  8
  Klakier(2022-04-08)
 • postawić wróblowi przed drzwiami
 • Są w Elblągu inne potrzeby niż wydawanie pieniędzy na pierdoły. Proponuje zakupić taczki i wywiesić mądrali za takie pomysły.
 • Te 5 zbędnych piekarczyków przegłosowali - wyprowadzając w ten sposób hajs na ważniejsze, zwłaszcza w czasie wojny czy pandemii, sprawy - czynownicy i POlitrucy z bardzo konkretnej, prezydencko-neoliberalnej opcji w ratuszu, niezorientowanym lub mającym kłopoty z lecytyną przyPOminam. To zresztą ci sami ludzie, którzy wcześniej wyprowadzali milionową kasę z miejskiego budżetu sposobem "na bidnego pszetsiembiorcem", również przypominam i organy kontrolno-prokuratorskie takoż w tej sprawie uczulam. #defraudanci, #darmozjady, #Dolinka, #drzewa, #dramat; Hashtagi: #libki, #oligarchia, #wyzysk, #szwindel, #profit, #rak
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20
  11
  tow. Koliński ocenzurowany(2022-04-08)
 • Piekarczyk był tylko jeden.
 • Taki z wędka nad rzeką. Wody portu, zakaz wędkowania a pomniczek na zachętę.. Jeden koniecznie z kołem ratunkowym przy basenie na Spacerowej.. Ostrzeżenie o głębokiej wodzie. Trzeci na Dolince z rolka papieru toaletowego. Gdyby komuś się zachciało jedna ręka wskaże drogę do toy toya Czwarty na Modrzewinie.. Z plugiem. Tak dla przypomnienia o pomyślę orania i siania w strefie ekonomicznej.. Jak się bawić to w Elblągu..
 • @tow. Koliński ocenzurowany - Jakiej wojny czlowieku, u nas nie ma żadnej wojny. Popadliście w paranoje przez to niekończące się trąbienie z TV o tym jaka to wojna i wojna, a że Polska to następna w kolejce... Tak samo gadaliście jak się wojny na bliskim wschodzie toczyły, że wojna? Niesądze. A jak rakiety z Izraela latają to też panikujecie że wojna? No nie sądzę. Więc skończcie.
 • @tow. Koliński ocenzurowany - Jakiej wojny czlowieku, u nas nie ma żadnej wojny. Popadliście w paranoje przez to niekończące się trąbienie z TV o tym jaka to wojna i wojna, a że Polska to następna w kolejce... Tak samo gadaliście jak się wojny na bliskim wschodzie toczyły, że wojna? Niesądze. A jak rakiety z Iz***ela latają to też panikujecie że wojna? No nie sądzę. Więc skończcie.
 • @sadsdasda - Ale pięknie państwo Iz***el wycenzurowali, normalnie bez gwiazdek nie wszedł post. Fajnie tu u Was portElu :)
Reklama