UWAGA!

Ginęli w obronie polskości. Chwała bohaterom!

 
Elbląg, Pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego złożono dziś wieńce i kwiaty
Pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego złożono dziś wieńce i kwiaty (fot. WS)

74 lata temu w Polsce powstało największe państwo podziemne w Europie - z armią, parlamentem, sądownictwem. Skutecznie stawiało opór agresorom -  niemieckiemu i radzieckiemu. - Utrata życia - to była cena za obronę polskości. Czy dziś byłoby nas na to stać? - pytał podczas uroczystości związanych z rocznicą powstania PPP prezydent Elbląga Jerzy Wilk. Zobacz fotoreportaż.

Dziś (27 września) przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i żołnierzy AK zebrali się przedstawiciele władz miasta, środowisk kombatanckich, parlamentarzyści, służby mundurowe, młodzież i żołnierze, by uczcić doniosłą rocznicę. Rocznicę ważną dla naszej państwowości.
       Historię powstania PPP przypomniał Jerzy Julian Szewczyński, prezes oddziału elbląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. "Bóg. Honor. Ojczyzna" - to hasło przyświecało wtedy Polakom. I to hasło wyryto w kamiennym pomniku, który stoi przy ul. Gen. Stefana Grota Roweckiego.
       - W ogniu II wojny światowej zachowanie ciągłości państwa polskiego wydawało się czymś oczywistym, mimo militarnej klęski we wrześniu 1939 r. - przypomniał prezydent Elbląga Jerzy Wilk. - Utrata życia to była cena za obronę polskości. Czy dziś byłoby nas na to stać? - pytał. - Cześć twórcom i uczestnikom Polskiego Państwa Podziemnego.

  Elbląg, Historię PPP przypomniał żołnierz AK Jerzy Julian Szewczyński
Historię PPP przypomniał żołnierz AK Jerzy Julian Szewczyński (fot. WS)


       Pod pomnikiem PPP delegacje złożyły wieńce, kwiaty, zapłonęły znicze. Część artystyczną przygotowali uczniowie SP nr 15 im. Armii Krajowej. Z głośnika popłynęły słowa piosenki "Biały krzyż" Czerwonych Gitar, a młodzi deklamowali: "Kiedy przyjdą podpalić dom, ten, w którym mieszkasz - Polskę, kiedy rzucą przed siebie grom, kiedy runą żelaznym wojskiem (...) Bagnet na broń! Trzeba krwi!". Być może właśnie ci młodzi za kilka, kilkanaście lat, gdy zabraknie świadków historii będą celebrować takie rocznice.
       I na zakończenie Apel Poległych. Chwała bohaterom!
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • W tych czasach nie wiadomo kto jest bohaterem a kto terrorystą. Lepiej publicznie się nie wypowiadać, bo każdy interpretuję to w swoją stronę.
 • ZRZEKNE sie obywatelstwa tego po. .. .. go kraju w zamian za godne zycie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  jan1232(2013-09-27)
 • Dobrze, że w dzisiejszych czasach nie szykuje się żadna wojna. Do jej obrony nie stanąłby nikt poza armią (czyli niecałe 100 tysięcy, z czego połowa to nieuki). Sam zresztą, po postępowaniu naszych włodarzy, nie widzę sensu bronić tego wszystkiego. Najlepiej byłoby się poddać pierwszego dnia i tak jak belgowie nie stawiać oporu.
 • Ja napewno nie będę walczył o ten kraj. .. Za co?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  7
  Alvares(2013-09-27)
 • Akurat Elbląg do Polski nie należał. ..
 • Typowa obłuda. Tutaj obchody PPP a dwie ulice dalej odmalowują ruski czołg oprawców. Radzę przeczytać artykuł " Czerwone dynastie" o stalinietach i dowiedzieć się kim są obecni rządzący.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  AKPodziemie(2013-09-28)
 • Dwie ulice dalej odmalowują czołg T-34 wyprodukowany w latach pięćdziesiątych w polskiej fabryce Bumar-Łabędy a nie "ruski czołg". Kiedy ciemnogród to zrozumie?
 • Kiedyś Polską rzadzili polacy, a od 1945 i od 1989 r to rzadza w wiekszosci sprzedaw. .. .. Obecnie tylko przekrety i kasa się liczy a honor to maja miedzy nogami. Wystarczy ostatnia afera w wojsku(Malbork) i wszystko jasne. O czym tu mówic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  wiarus(2013-09-28)
 • a ty baranie powyżej myslisz że jaka to była konstrukcja jak nie ruska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  3
  jazdaPolska(2013-09-28)
 • Jak Ci wszystko z poprzedniej epoki przeszkadza to anulujmy wykształcenie zdobyte w tamtych czasach, zutylizujmy powstałe wtedy maszyny(nierzadko ruskiej konstrukcji), zniszczmy powstałe za "komuny" wszystkie bloki, fabryki, szpitale. ..
 • Kiedy przyjdą podpalić dom, ten, w którym mieszkasz komunalkę, nie zakładaj bagnet na broń - podpisz lojalkę!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Otakepolskenie(2013-09-28)
 • Niestety ostatnimi czasy w Polsce wytworzył się nurt niezdrowego patriotyzmu. 75% klepie tylko puste slogany, niewiele mniejsza grupa chce likwidować wszystko co ma związek z poprzednią epoką ( vide np. czołg). Za to każdy kto ma tylko ciut inny pogląd jest przez tych "prawdziwych patriotów" traktowany jak komunistyczno-nazistowski sprzedawczyk. A jakby tak tych łobrońców wartości przepytał z podstaw historii Polski, to pewnie nie wielu by błysnęło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Eeechh(2013-09-28)
Reklama