UWAGA!

Gleba! (Opowieści z lasu, odc. 299)

 Elbląg, Gleba! (Opowieści z lasu, odc. 299)
Fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

- Od 2002 roku, 5 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Gleby. Został on ustanowiony przez Międzynarodową Unię Towarzystw Gleboznawczych (ang. International Union of Soil Sciences, IUSS) – czytamy na stronie Państwowego Gospodarstwa Wodnego. W 2013 roku rezolucję ustanawiającą Światowy Dzień Gleby przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na funkcję, jaką pełni gleba w środowisku. Ma ona też duża rolę "w kształtowaniu jakości życia w obliczu wciąż rosnącej populacji ludności". Przez działania człowieka funkcje gleby są zagrożone. Jak podaje strona aPGW do tych zagrożeń należy zaliczyć osuszanie, wyjałowienie, przenawożenie, zanieczyszczenie czy erozję. Na stan gleb mają też wpływ oczywiście zmiany klimatyczne.

- Gleba stanowi główny składnik ekosystemu lądowego, jest zasobem nieodnawialnym, niezbędnym elementem środowiska ograniczającym spadek bioróżnorodności i zmian klimatycznych. Pełni kluczową rolę w cyklu hydrologicznym, oczyszczaniu środowiska, a także przepływie energii i krążeniu materii w ekosystemie. Ma olbrzymie znaczenie dla człowieka i innych organizmów żywych. Jej podstawową funkcją jest dostarczanie żywności, biomasy oraz surowców naturalnych – podaje apgw.gov.pl. Na stronie czytamy, że ponad 90 proc. żywności pochodzi z gleby albo jest wytwarzana z płodów rolnych uprawiaych w i na glebie. Gleba stwarza warunki dla rozwoju roślin i reguluje gospodarkę wodną. Oprócz tego redukuje zanieczyszczenia, oczyszcza wody, reguluje klimat.

Jak podaje ekokalendarz.pl, "obecnie obchody oraz wydarzenia mające na celu zwiększanie świadomości społecznej o roli gleby w środowisku i życiu człowieka odbywają się w ponad 50 krajach, w tym także w Polsce".

- Zasady dotyczące gospodarki leśnej obowiązujące w Polsce również zwracają baczną uwagę na glebę i zachowanie jej jak najlepszego stanu - zaznacza Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Między innymi w tym celu w Lasach Państwowych, w miejscach, gdzie niegdyś posadzono drzewa gatunków niezgodnych z glebą (np. na żyznych glebach, gdzie powinny rosnąć buki czy dęby niegdyś sadzono sosny czy świerki - red.), obecnie leśniczy dosadzają gatunki liściaste, które przyczyniają się do doprowadzania gleby do właściwego stanu. W miejscach, w których takie niewłaściwie utworzone lasy dożyły już tak zwanego wieku rębności, po pozyskaniu drewna sadzi się drzewa gatunków zgodnych z glebą, dzięki czemu w przyszłości zarówno gleba jak i las będą ze sobą zgodne, a w konsekwencji będą mogły w pełni pełnić swoje różnorodne funkcje - podkreśla leśnik.

oprac. TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama