UWAGA!

Groby Pańskie przywołują do refleksji

 Elbląg, Grób Pański w parafii pw. Wszystkich Świętych przy ul. Agrykola
Grób Pański w parafii pw. Wszystkich Świętych przy ul. Agrykola (fot. Michał Skroboszewski)

Są takie dni w ciągu roku, kiedy cisza i półmrok przemawiają do nas bardziej. Zatrzymujemy się wówczas na chwilę i wpatrzeni w monstrancję skrytą za woal zaglądamy do wnętrza siebie. Czy takie są symboliczne groby Chrystusa przygotowane w elbląskich świątyniach? Zobacz zdjęcia.

Chwila by zwolnić
       Praca, dom. Praca, dom, szkoła. Szkoła, zajęcia dodatkowe, dom. Świat przyspiesza. I coraz mniej czasu mamy, by na chwilę zatrzymać się, pomyśleć, naładować wewnętrzne baterie. Wielki Piątek i moment symbolicznego złożenia Chrystusa w grobie jest dla chrześcijan taką chwilą, kiedy zatrzymać się trzeba. A czas spędzony przy tym symbolicznym grobie powinien stworzyć klimat do zadumy i refleksji, by zdobyć siły duchowe i by pokonać życiowe trudności. Dlatego na ziemiach polskich już w średniowieczu tzw. Groby Pańskie przygotowywano zawsze z wielką starannością. Najczęściej przypominają wyglądem grotę skalną, w której wśród kwiatów, świec i symboli religijnych spoczywa przykryta całunem figura zdjętego z krzyża Chrystusa. Miejsce przeznaczone na grób znajduje się najczęściej w bocznej nawie kościoła. To właśnie tu, na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku przenosi się skryty w monstrancji Najświętszy Sakrament, co symbolicznie ma przypominać złożenie ciała Chrystusa w mogile.
       W niektórych miejscach (np. rzeszowszczyzna) przy grobach Pańskich aż do rezurekcji wystawiane są warty honorowe zwane też strażą grobową, składające się z przedstawicieli różnych służb mundurowych i harcerzy. Zwyczaj ten zmienił swój charakter w ostatnich dziesięcioleciach i obecnie w większości kościołów praktykowane są wieczorne i nocne adoracje podczas których modlitwę prowadzą poszczególne grupy i stowarzyszenia funkcjonujące przy danej parafii. Tak też jest w naszym mieście.
      
       Groby odwiedzamy w sobotę
       Zgodnie z tradycją od XVII wieku w dużych miastach, a przede wszystkim w Krakowie i Warszawie wokół grobów Pańskich ustawiane są figury, niekiedy ruchome, przedstawiające sceny biblijne. Oglądać je przychodzą całe rodziny, ponieważ według zwyczaju staropolskiego w Wielką Sobotę obejrzeć trzeba przynajmniej trzy groby Pańskie. Jest to również okazja do poświęcenia pokarmów w koszyczku oraz spaceru w rodzinnym gronie. Tego dnia wiele osób wybiera się również na cmentarze, gdzie znajdują groby bliskich, aby także mogiły przygotować i przystroić na okres świąteczny.
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Wielkanoc. I znów Święta Wielkanocne i znowu pisanki jakieś bazie w flakonie kwiaty malowanki, i szynka przybrana gałązką borówki zając z czekolady i cukrowe krówki, Pachnący sernik babka lukrowana coroczny śmigus- dyngus od samego rana. Przy tym słońce, słońce i dużo radości, spotkania rodzinne i wypady w gości rodzinne rozmowy śpiewy hej sokoły i drzewa odziane w słomiane chochoły i radość ludzka jak w amoku szał , ,WESOŁEGO ALLELUJA, , Jezus z martwych wstał. Henryk Siwakowski
  • XXI wiek, zabobony wciąż żywe. ..
  • redakcji życzę wesołych świąt i powodzenia w życiu osobistym !!!
  • (Flp 2,8-9) Dla nas Chrystus stał się posłuszny aż do śmierci, a była to śmierć krzyżowa. Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i dał Mu imię, które jest ponad wszelkie imię.
  • to które ulice zablokują żeby łazić od grobu do grobu???
  • a ten psychiczny znowu tu wypisuje - moderator śpi czy wyrok sądowy go obudzi ?
  • do drugiego od góry widzę że głupków dalej nie brakuje podpis lepiej brzmiałby popapraniec
  • Kochani pomyślmy: BÓG daje nam codziennie znak, że istnieje. To data, która jest liczona od narodzin PANA JEZUSA. Nie od jakiegoś wielkiego wydarzenia na świecie tylko od NAJWAŻNIEJSZEGO od narodzin BOGA na ziemi. Wielkanoc to czas aby pomyśleć o naszym życiu i przez głupotę lub własną zawziętość nie skazać się na wieczne potępienie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    1
    zlodziej(2015-04-04)
  • Kochani pomyślmy - Bóg nie istnieje a jeżeli tak to jest żądnym krwi tyranem. Kataklizmy, morderstwa, krzywda niewinnych ludzi w milionach dziennie - ostatnio trochę się rozbrykały turbany i ścinać katoli zaczęli. Gdzie jest ten Wasz Bóg? - może ma wakacje. Ale jako ateista powiem tak: traktuję Wielkanoc jak tradycję przodków, z królikiem, prezentami dla dzieciaków i takie tam. Jest śniadanie w rodzinnym gronie co jest potrzebne w dzisiejszych czasach. Spędzam święta bez czarnych i dobrze mi z tym. Nie trzeba czegoś opluwać jeżeli nas to nie dotyczy. Mnie nie interesują modły w kościele, izanie tyłków księżom i nabijanie im kasiuty. Mimo wszystko świętuję sobie a ponad wiarę i zakłamanie stawiam spotkanie z rodziną. I tyle.
  • Najpiękniejszy grób w parafii ojców redemptorystów. Najbrzydszy we Wszystkich Świętych.
  • Gaweł - czemu stawiasz Boga jako stróża prawa i porzadku ? dał człowiekowi wolną wole ustanowił dekalog i tyle.
  • czytam te posty bo lubie się pośmiać ale tu widzę tragedie. Komentarze pisane przez katolików ziona takim jadem, jakiego mogą pozazdrościć terroryści z Państwa Islamskiego. Zwiecie sie chrześcijanami a rzucacie sie do gardeł wszystkim o innych poglądach, żenada. Jeden z takich prostaków nawet powyżej kogoś sądem straszy Tak wygląda Wasz katolicyzm: fałsz, zakłamanie i zdrada. No ale Jezusa też zdradził jeden z was za garść srebrników i wy wszyscy jesteście tacy jak Judasz! Piszcie sobie co wam przyjdzie do głowy ale głupota przewyższacie wszystkich!!!
Reklama