UWAGA!

Grudzień 1970 roku w Elblągu

Elbląg, Zbyszek Godlewski, Waldemar Rebinin i Marian Sawicz to elblążanie, którzy zginęli w grudniu 1970 r. "Solidarność" chce, by pamięć o nich i o tym, co się w wówczas wydarzyło w Elblągu nie zginęła
Zbyszek Godlewski, Waldemar Rebinin i Marian Sawicz to elblążanie, którzy zginęli w grudniu 1970 r. "Solidarność" chce, by pamięć o nich i o tym, co się w wówczas wydarzyło w Elblągu nie zginęła (fot. arch. AD)

W grudniu 1970 roku na Wybrzeżu doszło do buntu robotniczego. Odbywały się wiece i demonstracje, które władza ludowa tłumiła siłą. I w naszym mieście było wówczas bardzo gorąco. Mieliśmy też swoje ofiary. Dwóch młodych elblążan zginęło na ulicach Trójmiasta, jeden padł od kuli na schodach baru przy ul. 1 Maja w Elblągu. „Solidarność” chce, by pamięć o tamtych dniach nie zginęła. Temu służyć ma publikacja książkowa przygotowana z okazji 40. rocznicy wydarzeń grudniowych..

Jak twierdzi Mirosław Kozłowski, przewodniczący Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ „Solidarność”, każde miasto, w którym w grudniu 1970 roku doszło do krwawo tłumionych demonstracji i strajków ma swoją publikację. Elbląg jeszcze nie.
       - W tym roku przypada 40. rocznica grudniowych wydarzeń, pomyśleliśmy więc, że to dobry moment na wydanie takiej książki – mówi Mirosław Kozłowski. – Rozmawialiśmy ze Zbigniewem Branachem, dziennikarzem i pisarzem, który ma na swoim koncie m.in. napisanie książki o Jaruzelskim, czy nie podjąłby się opracowania publikacji elbląskiej. O elbląskich wydarzeniach Grudnia 70. Zgodził się i zapowiedział, że byłby to koszt 14 tysięcy złotych – kontynuuje przewodniczący Kozłowski. – Ukazałoby się tysiąc egzemplarzy, po 25 zł za książkę. Związek takich pieniędzy nie ma więc zwróciliśmy się z prośbą o wsparcie do prezydenta Elbląga Henryka Słoniny. Prezydent przyznał, że pomysł bardzo mu się podoba. Rozmawiał już ze Zbigniewem Branachem i zobaczymy co z tego wyniknie.
       Jeśli znajdą się pieniądze, książka mogłaby być opracowana już w maju tego roku. „Solidarność” zastanawia się tylko nad datą jej promocji – czy w 30. rocznicę powstania „S”, czy może w 40. rocznicę wydarzeń grudniowych.
       2010 rok to rok rocznicowy. Elbląska „Solidarność” przygotowuje się do uroczystych obchodów.
       - Przypadają w tym roku okrągłe rocznice ważnych wydarzeń, które miały wpływ na kształtowanie się demokracji – wskazuje Mirosław Kozłowski. – Zwróciliśmy się do miasta o pomoc finansową w organizacji obchodów. To, czy nasze prośby zostaną wysłuchane okaże się w czwartek 21 stycznia podczas sesji budżetowej Rady Miejskiej. Myślę, że to ważne wydarzenia nie tylko dla członków „Solidarności”, ale i dla wszystkich mieszkańców – dodaje Kozłowski.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Kondek Bardzo dobra inicjatywa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kondek(2010-01-18)
 • Marian Sawicz zginął na moich oczach byłem od niego 5 m. Wracaliśmy z pracy bo kierownictwo puściło nas wcześniej szliśmy 1 maja w strone 12 lutego gdy byliśmy przy Barze przejeżdzała milicyjna :suka: i z wieżyczki milicjant puścił serie nad naszymi głowamy, a że Sawicz wychodził z baru i stał na schodach dostał prosto w głowę. Przenieśliśmy ciało na przeciw koło sklepu perfumeryjnego i wymusiliśmy na dowódcy czołgu co stał obok aby powiadomił pogotowie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  marlun29(2010-01-18)
 • 40 lat sie ksztaltuje ta demokracja i sie uksztaltowac nie moze
 • prxyszła koza do woza [mirosław do heńka]
 • Solidaruchy ! Zamiast podjudzać - zacznijcie realizować to co ludziom obiecaliście w 1980 roku! J zostawcie w spokoju tych, którzy odeszli od nas na zawsze !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  Pracujący w Norge(2010-01-18)
 • Chętnie kupiłbym tą książkę. Dziwi mnie tylko tak mały nakład. Przydałaby się informacja, gdzie można będzie ją kupić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Inżynier(2010-01-18)
 • Tal Panowie Kozlowski i Slonina nie zapomnijcie, ze w tym roku przypada wiele rocznic. Jedna z nich zapewne bedzie, i ta rocznica jak w dniu 11 czerwca 1990 roku zagorzaly komuch, byly oficer polityczno-wychowawczy bylego Wojewodzkiego Urzedu Spraw Wewnetrnzych w Elblagu kot. Wiktor Kowalczuk zostal pierwszym Komendantem Wojewodzkim Policji w Elblagu. To on miedzy innymi w stanie wojennym jezdzac operacyjnym samochodem MO pod katedra podawal do sztabu ile to wiernych zebralo sie na mszy, to on rozliczal bylych milicjantow za to, ze chodzili do kosciola czy po cichu chiecvli chrzcic dzieci i wychowywac je w wierze katolickiej. Ale gdy przyszla Solidarnosc to byl tym konfidentem kltory zdradzal swoje dawne idealy. Ta, ze autor tej publukacji o historii naszego miasta i Solidarnosci nie zapomni wspomniec o Witku. Niech zapomni tez ustalic za co bezprawnie w lipcu 1990 roku zwalnial bylych milicjantow tylko dlatego, ze za duzo o nim wiedzieli i jego przeszlosci ze zaszczytnej sluzby w Milicji Obywatelskiej, a w szczegolnosci na stanowiskach ofocera polityczno-wychowawczego WUSW w Elblgu, a takze na stanowisku Z-cy Szefa RUSW w Elblagu d[s polityczno0-wychowawczych. Historia musi ocenic jego poczynania.
 • Do pracujacy w Norge. Chłopie żeby nie Solidarnośc to byś mógł jezdzic do Gronowa a nie do Norwegi kaske zarabiac albo socjal tulic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Pracujacy w Polsce(2010-01-18)
 • Jak byłeś koło Mariana Sawicza to nie kłam. Dzrzwi trzasnęły jak cholera, zrobił się huk, a potem w stron hałasu poleciała seria. .. .dalej to już znacie. Jedni drudzy zagubieni, przestraszeni. .. .szkoda każdego życia! Atmosfera straszna. .. Dzisiaj też niektórzy próbują zaszczuwać innych. .. tym razem, że nie chszczą dzieci. .. .a i dzieci inne wyedukowane w gimnazjach jak nic. .. . Wszechwładna mentalność meneli próbuje nas opanować. .. i nie dajmy się. A czy Henio czy Mirek, czy na cmentarzu czy nie. .. bądzmy sobą. Pozdrowienia dla wszystkich chcących byc normalnymi, zwykłymi ludzmi!
 • "Dzisiaj też niektórzy próbują zaszczuwać innych. .. tym razem, że nie chszczą dzieci" - jak to nazwać ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Inżynier(2010-01-18)
 • pała mariuszek z dogmatu na temat pałowania mógłby godzinami mówić. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  /....//1/?(2010-01-18)
 • Inzynier-to sie nazywa czarna komuna, ktora wywalczyla dla nas solidarnosc, a miala byc demokracja.
Reklama