UWAGA!

Harcerze chcą przywrócić świetność bazy we Fromborku

 Elbląg, Harcerze z Braniewa i instruktorzy Warmińsko-Mazurskiej Chorągwi ZHP
Harcerze z Braniewa i instruktorzy Warmińsko-Mazurskiej Chorągwi ZHP (fot. Hufiec ZHP Elbląg)

Warmińsko-Mazurska Chorągiew ZHP wydzierżawiła od władz Fromborka teren harcerskiej bazy obozowej, zarządzają nim harcerze Hufca Braniewo. - Baza potrzebuje remontu, byśmy mogli w przyszłe wakacje zorganizować tu obozowiska. Robimy go własnym rękami, ale potrzebujemy pomocy przy zakupie materiałów – mówi pdhm. Katarzyna Pawlicka, komendantka Hufca ZHP Braniewo. Harcerze uruchomili zbiórkę na ten cel w internecie.

Harcerska Baza Obozowa we Fromborku powstała rękami harcerzy podczas akcji „1001 Frombork”. Dzisiaj to miejsce jest w opłakanym stanie.

- Wszystko funkcjonowało jeszcze kilka lat temu, a do Fromborka przyjeżdżali harcerze z różnych stron Polski. Niestety – niejasności co do stanu prawnego terenu i lockdown sprawiły, że stan bazy zaczął się pogarszać. Swoją „cegiełkę” dołożyli też wandale, którzy w ubiegłym roku zniszczyli całe wyposażenie. Trwa sprawa sądowa, ale na zadośćuczynienie pewnie trzeba będzie poczekać. Postanowiliśmy własnym rękami wyremontować bazę, by w przyszłe wakacje mogli tu na obozowiska przyjechać pierwsi harcerze – mówi pdhm. Katarzyna Pawlicka, komendanta Hufca ZHP Braniewo.

Warmińsko-Mazurska Chorągiew ZHP podpisała umowę władzami Fromborka na wieczyste wydzierżawienie bazy, będzie nią zarządzać Hufiec ZHP Braniewo. Zabrali się już za jej remont. - Z pomocą przyjaciół wyremontowaliśmy jedno z pomieszczeń, uszczelniliśmy przeciekający w kilku miejscach dach, wykonaliśmy prace hydrauliczne i uprzątnęliśmy teren. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb – dodaje komendantka. - Uruchomiliśmy zrzutkę, proszą o wsparcie, ale może ono być nie tylko finansowe, ale też w postaci budowlanych materiałów.

Hufiec ZHP Braniewo uruchomił zbiórkę na portalu zrzutka.pl na zakup materiałów potrzebnych do remontu. Na początek potrzeba 50 tys. złotych.

- Remont łazienek, kuchni i stołówki, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, odświeżenie elewacji to minimum. Jeżeli uda się nam przeprowadzić te prace, baza ponownie zatętni życiem. Marzymy, by miejsce służyło do codziennej pracy z młodzieżą, chcemy stworzyć tu również centrum kształcenia kadry harcerskiej i miejsce wypoczynku dla dzieci i młodzieży – dodaje harcerze. - Przed niemal 50 laty, w ramach „Operacji 1001 Frombork”, młodzi ludzie z lilijką na mundurze przez kilka lat remontowali miasteczko – wznosili budynki, tworzyli drogi, pomagali odbudowywać zabytki. 2391 spośród nich za swą pracę otrzymało tytuł Honorowego Obywatela Fromborka. Pamiętamy o nich i chcemy tą pamięć przekazać kolejnym pokoleniom, a baza we Fromborku ma służyć realizacji również tego celu.

 

Link do zbiórki na remont harcerskiej bazy znajdziecie tutaj

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • całe szczęście, że to hufiec Braniewo. Elbląski hufiec zadbałby o to jak o harcówkę w parku. Hashtagi: #paniL.
 • No i gitara. Ale kto za to wszystko zapłaci? Na mnie nie liczcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  28
  Ola z okolic przedszkola(2021-09-30)
 • Jestem z Elbląga bywałem tam w młodości jako harcerz oczywiście wspomnienia mieszane tak samo jak np. baza w Wygoninie. Trąci PRL-em aż miło. Jednak zwykły obóz gdzieś w lesie to było to. Teraz trzeba ścieżki asfaltować by dziecko się nie potknęło bo rodzic sądem straszy. Ładowanie pieniędzy w taki obiekt według mnie to marnowanie kasy choć w pełni popieram harcerstwo i przygodę ze scoutingiem. Niestety jak sobie przypomnę np. pana Walasa który zarządzał Elbląską Bryzą to mnie krew zalewa a dawna siedziba ZHP w Modrzewiu to o pomstę woła. Ideały są fajne ale osoby tym zarządzające później to już zupełnie inny temat i pełny brak odpowiedzialności bo przecież to nie prywatne tylko publiczne.
 • a może Wróblewski dołoży, hojnie dał 200.000 zł olimpi, teraz 160.000 zł dla nieporadnej radnej Koseckiej na jej fanaberie pomnikowe bo musi się przebierać, to już lepiej dać harcerzom bo na remont nowego mostu też kasy brak bo marny gospodarz nie dopilnował gwarancji
 • Narescie kros sobie przypomniał świetne miejsce bylem ta duzo razy pozdrawiam czuwaj
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  Mamert(2021-09-30)
 • A co z opuszczoną i zapuszczoną przez elblaskich harcerzy bazą w parku Modrzewie. ?
 • trochę im za latwo przychodzi branie za darmo od państwa i uciekanie, jak się znudzi, to mocno niepoważne i nieodpowiedzialne.
 • Oby harcerze z Braniewa nie mieli tyle słomianego zapału co z Elbląga to jeszcze bardziej zgnije. Bywałem tam. .. niezapomniane chwile ! Hashtagi: #Elblag
 • Piękne chwile spędzone w tym miejscu :)
 • Baza w Modrzewiu była wspaniała. Nietypowa architektura, super tam było.
 • Ech. .fajne wspomnienia. Bylem kilka razy, a nawet prowadzilem obóz.
 • @2 ŻDH FEBLIK - W Elblagu wszystko przemija i już nie wraca, sami sobie na to zapracowaliśmy, piszę to z bólem w sercu.
Reklama