UWAGA!

Historia w dzwonach zapisana

 Elbląg, 25 sierpnia mobilny carillon zawita do Elbląga
25 sierpnia mobilny carillon zawita do Elbląga (fot. Aleksandra Guździk)

Dzwony towarzyszą nam od wieków, ostrzegają, zwołują, upamiętniają, ale i tworzą piękne dźwięki i to właśnie muzykę dzwonów proponuje Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. 25 sierpnia podczas koncertów w Pasłęku i Elblągu możliwości carillonu zaprezentuje Monika Kaźmierczak, której towarzyszyć będzie DJ Paryss. Zaplanowano także warsztaty artystyczne dla dzieci.

Za ojczyznę dzwonów uważa się Azję a najstarszy zachowany do dziś instrument pochodzi z IX wieku p.n.e. Jest to nieduży dzwonek z brązu odkopany w pobliżu Babilonu. Były znane również w Egipcie, Chinach, Indiach, w niektórych częściach Afryki i Ameryki.
       Najstarszy dzwon w Elblągu zawisł na wieży głównej świątyni miasta – kościoła św. Mikołaja. Kościół zbudowano w XIII w. W roku 1364 r. na strzelistej wieży powieszono duży dzwon. Był tak ciężki, że kołysanie nim naruszyło konstrukcję. Przez pół wieku wybijano więc dźwięki, uderzając sercem w dzwon. Dopiero w 1428r. dobudowano dwie boczne wieże, wzmacniając tym konstrukcję wieży dzwonnej. Kiedy w 1777 r. wieże kościoła spłonęły rażone piorunem, dzwony stopiły się i pospadały. /wg opracowania Juliusza Marka/
       Dzwony towarzyszą nam więc od wieków, ostrzegają, zwołują, upamiętniają, ale i tworzą piękne dźwięki. I to właśnie muzykę dzwonów zaprezentuje Elbląskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z Pasłęckim Ośrodkiem Kultury już 25 sierpnia w godz. 10 - 12 w Pasłęku na Parkingu Staromiejskim im. K. Ralkiewicza i później w Elblągu od godz. 14 - 18 (ul. Stary Rynek) gościć będziemy carillon mobilny udostępniony przez Muzeum Nauki Gdańskiej. Możliwości instrumentu zaprezentuje Monika Kaźmierczak - w Pasłęku pod hasłem „Z dzwonami przez wieki - aranżacje muzyki klasycznej, filmowej oraz oryginalne kompozycje carillonowe”, a w Elblągu w projekcie „Elektryzujące dzwonki” carillonistce towarzyszyć będzie DJ PARYSS.

  Elbląg, Monika Kaźmierczak - wykonawczyni koncertu w Pasłęku i Elblągu
Monika Kaźmierczak - wykonawczyni koncertu w Pasłęku i Elblągu (fot. Aleksandra Guździk)

Wykonawcy tego niezwykłego koncertu spotykają się nie po raz pierwszy. Jednym z projektów DJ-a PARYSSA jest „CARILLON SOUND SYSTEM”, który jest kombinacją muzyki house, klasyki i popu, granymi na mobilnym carillonie, trąbce, instrumentach klawiszowych. Wszystkie podkłady zostały skomponowane przez dja Paryssa, a kompozycje wykorzystują tak znane motywy muzyczne, jak np.: Alleluja z Oratorium Mesjasz J.F.Haendla. Jest to pierwszy taki projekt w Polsce.
      
       Projekt "Serce dzwonu" z podtytułem "Historia w dzwonach zapisana" jest też elementem obchodów 100-lecia Niepodległości.


       Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
oprac. A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Uwielbiam dzwony, hejnał i wybijaną godzinę przez zegar na ratuszu. To dzwieki mojego miasta. Ale jeden bijący dzwon mnie drażni, ten z kościoła na ul. Bema. Jest jakiś ten dźwięk za wysoki. I tak długo bije.
Reklama