UWAGA!

Jak będzie? Lekko i rubasznie

 
Elbląg, Na razie obok Ratusza więcej było turystów niż mieszkańców, ale to się może zmienić
Na razie obok Ratusza więcej było turystów niż mieszkańców, ale to się może zmienić (fot. WS)

Niektórzy nazywają ją młodszą siostrą opery, ale to nie do końca dobre określenie. Operetka, choć do niej zbliżona, rządzi się swoimi prawami, trzeba tam umiejętności aktorskich, co podobno nie każdemu soliście odpowiada. Warto jednak chociaż raz ją usłyszeć, najlepiej właśnie dziś, podczas Dni Elbląga, gdzie o godz. 19 będzie można usłyszeć najpopularniejsze arie i duety, a także piosenki musicalowe.

- Sceneria nie ma znaczenia, bo w plenerze występujemy bardzo często, z operetkami i musicalami – mówi Katarzyna Laskowska, solistka, która śpiewa sopranem.
       - To chyba nawet lepiej, bo mamy kontakt z publicznością – dodał z uśmiechem Robert Szplęgier, który śpiewa barytonem.
       Obydwoje pojawią się dzisiejszego (20 czerwca) wieczoru na elbląskiej scenie, razem z czteroma innymi znakomitymi solistami - Magdaleną Idzik, Edytą Krzemień, Januszem Krucińskim oraz Tomaszem Szlenkierem – oraz, rzecz jasna, z Elbląską Orkiestrą Kameralną w składzie symfonicznym pod batutą Rubena Silvy.
       Co usłyszą elblążanie? Najpopularniejsze arie operetkowe, piosenki musicalowe oraz najbardziej znane duety miłosne z operetek i musicali. Ten, kto myśli, że to nie dla niego, bo przecież do filharmonii nie chadza może się pomylić.

  Elbląg, Muzycy już "próbowali" - start o godz. 19
Muzycy już "próbowali" - start o godz. 19 (fot. WS)

- Operetka to coś bardziej lekkiego oraz rubasznego, zdecydowanie dla każdego widza – tłumaczyła Laskowska. - Opera jest dla melomana, ale Opera Light, która jest współorganizatorem tego wydarzenia, ma za zadanie pokazać operę i operetkę od tej nieco lżejszej strony, po to, żeby widz, który nie przychodzi do filharmonii mógł się zachwycić.
       - Chociaż trzeba powiedzieć, że lżejsza forma nie oznacza, że to coś prostszego do śpiewania. To równie trudna, jak nie trudniejsza dla śpiewaków forma do zaśpiewania – wyjaśnia Szplęgier. - Wymaga specjalnych umiejętności połączenia aktorstwa z tembrem i kolorem głosu. Nie każdy potrafi się w tym odnaleźć. A to taka forma, która pozwala wyrazić emocje, które nam towarzyszą.
       Koncert zaczyna się o godz. 19 i odbędzie się na Starym Rynku, tuż obok Ratusza Staromiejskiego.
       – Mam nadzieję, że elblążanie taką formę zaakceptują – mówiła Bożena Sielewicz, dyrektor EOK.
      
      
      

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Oby więcej takich koncertów, brawo Elbląg. Było pięknie.
  • Ciekawy pomysł ale co ma wspólnego z Elblągiem? Ani opery ani filharmonii ani amfiteatru czynnych nie mamy, jedynie muszla koncertowa w bażancie i może w szkole muzycznej jakieś talenty. W innym terminie czemu nie ale nie na dni miasta. Zniszczyli fajne piątkowe energetyczne dni Elbląga jak niszczą całe to miasto.
  • A mi się bardzo podobało. .. Do Pana " Stev" . Elbląska Orkiestra Kameralna to niby skąd jest z Gdańska? Nie wszystkich stać by ich na żywo posłuchać. A tu proszę, za darmo i na świeżym powietrzu. Czy " Dni Elbląga" mają być tylko dla młodych. Bardzo miło, że ktoś pomyślał o starszych i innych melomanach.
  • Wreszcie cos naprawiono, bardziej różnorodna oferta, a nie w kółko to samo na Wyspie Spichrzów. A filharmonie już mamy, na razie kameralna ale mamy nadzieję, że będzie większa. Wreszcie możemy słuchać czegoś innego. Jako młoda elblążanka chcę takiej oferty. Brawo.
Reklama