UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak prezes PiS na Mierzei kopał

 
Elbląg, Jak prezes PiS na Mierzei kopał
(fot. Michał Skroboszewski)

Na kilka dni przed wyborami samorządowymi prezes PiS Jarosław Kaczyński wkopał ostatni słupek geodezyjny, wytyczający przebieg kanału przez Mierzeję Wiślaną. Pomagali mu w tym elbląski poseł Jerzy Wilk i minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Zobacz więcej zdjęć.

Nowy Świat, w samo południe. Minister Marek Gróbarczyk sięgnął do historii: - Rok 2007. Pan premier Jarosław Kaczyński podejmuje decyzję o budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Niestety, na 8 długich lat ta inwestycja zostaje wstrzymana, nic się nie dzieje, budowane są inne teorie w ramach Szkarpawy, teorie nierealnych torów żeglugowych, które mają udrożnić Elbląg. 3 lata temu spotkaliśmy się na nowo. Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął program wieloletni i rozpoczął się proces inwestycyjny poprzez bardzo mozolne uzyskiwanie poszczególnych zgód na doprowadzenie tej inwestycji do dnia dzisiejszego.
       Dalej było o sukcesach bieżących ekipy rządzącej: - W kwietniu została złożona decyzja środowiskowa, która obecnie przeszła formę uzgodnień i poprawek i czekamy na pozwolenie na realizację. W międzyczasie prowadzone były badania ferromagnetyczne, geologiczne, geodezyjne, działania potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę. Ostatni miesiąc został spożytkowany na rzecz wytyczenia trasy przebiegu kanału żeglugowego. I dziś mamy uroczystość wkopania ostatniego słupka geodezyjnego. Wszystko dzieje się absolutnie zgodnie z prawem. To działania przedinwestycyjne.
       Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział, że uzyskanie pozwolenia na budowę oraz ogłoszenie przetargu na wykonawcę robót powinno nastąpić w najbliższych tygodniach. Podkreślał przy tym, jak ważny dla Elbląga, regionu, a także dla całej Polski jest kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną.
       - Elbląg powinien być portem uzupełniającym do portu gdańskiego i gdyńskiego, ale portem znaczącym i to [kanał - red.] przyczyni się do rozwoju gospodarczego miasta i  całego regionu - mówił Jarosław Kaczyński. - To cel główny, ale jest też i inny. Polska przez wiele lat żyła w sytuacji państwa niesuwerennego - stwierdził prezes PiS. - Dzisiaj, poprzez przekopanie mierzei, pokazujemy, że i na tych ziemiach mamy pełną suwerenność. Będziemy mogli robić to, co jest potrzebne Polsce i temu regionowi i nikt nie będzie w stanie nam przeszkodzić.
       Na uroczystości w Nowym Świecie obecny był także Jerzy Wilk, poseł i kandydat na prezydenta Elbląga.
       - To bardzo ważny dzień dla Elbląga i wszystkich gmin położonych nad Zalewem Wiślanym - nie krył radości. - Wreszcie będziemy mieli dostęp do morza i wszystkich portów nad Morzem Bałtyckim. Czeka na to Tolkmicko, Frombork, Braniewo, Nadbrzeże, a z drugiej strony Stegna, Sztutowo i Krynica Morska. Te gminy będą miały szansę na rozwój gospodarczy i turystyczny oraz wpłynie to na poczucie bezpieczeństwa. Nawet nasi przeciwnicy polityczni przyznają, że dzięki kanałowi  powstanie 2500 miejsc pracy - zauważył Jerzy Wilk. - Najpierw przy budowie, potem przy obsłudze, a także przy wszystkich działaniach związanych z rozwojem portu w Elblągu, portów rybackich i jachtowych. Cieszymy się z rozpoczęcia prac związanych z budową kanału - zakończył.
       I łopaty poszły w ruch.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama