UWAGA!

Jak prezydent kandydata PiS promował

 Elbląg, Konferencja z prof. Karolem Karskim i prezydentem Jerzym Wilkiem odbyła się w porcie
Konferencja z prof. Karolem Karskim i prezydentem Jerzym Wilkiem odbyła się w porcie

Prezydent Elbląga Jerzy Wilk otwarcie promuje kandydaturę Karola Karskiego, „jedynki” na liście PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dzisiaj zorganizował  konferencję prasową, na której padły słowa, że Karol Karski „jako jedyny z kandydatów w eurowyborach mówi głośno o przekopie Mierzei”.

Wspólna konferencja prasowa Jerzego Wilka i profesora Karola Karskiego odbyła się tuż przy terminalu odpraw pasażerskich w elbląskim porcie. Na miejsce obaj panowie przyjechali Fordem Mondeo, służbowym autem Urzędu Miejskiego. Konferencję prowadziła Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga, wziął w niej też udział Arkadiusz Zgliński, dyrektor portu. Na miejsce przyjechał też patrol Straży Miejskiej - trzech strażników z kilkudziesięciu metrów obserwowało konferencję, siedząc w furgonetce.
       Czy takie spotkania prezydent Elbląga będzie organizował z kandydatami z innych list do Parlamentu Europejskiego? - Nie mam takiego zamiaru. Chętnie przystałem na propozycję pana profesora, który chciał przyjechać do Elbląga, by rozmawiać o przekopie i innych ważnych sprawach. Jak państwo wiecie, zabiegałem także o spotkanie z premierem, gdy był w Elblągu, ale widać inna była wola premiera – stwierdził prezydent Jerzy Wilk. - Wszyscy wiedzą, jakie mam poglądy i nie obawiam się zarzutów, że spotykam się z kandydatem PiS.
       - Profesor Karski to jedyny kandydat w eurowyborach, który mówi otwarcie o potrzebie przekopania Mierzei i to od dłuższego czasu. Inni kandydaci w kampanii o tę inwestycję się nie upominają – dodała szybko Monika Borzdyńska, rzecznik prezydenta Elbląga.
      
       Rosną koszty przekopu
       Temat przekopu oczywiście zdominował konferencję prasową. Jerzy Wilk zaprezentował dziennikarzom treść pisma, jakie otrzymał dwa tygodnie temu z Ministerstwa Infrastruktury. Urzędnicy napisali m.in. - w odpowiedzi na wcześniejsze pismo prezydenta Elbląga w sprawie przyspieszenia budowy przekopu – że szacunkowe koszty budowy kanału przez Mierzeję wzrosły z 417 ponad 646 milionów złotych, a program inwestycji, który opracował jeszcze rząd Jarosława Kaczyńskiego, wygasł z końcem 2013 roku. Zapewnili, że mimo to kanał ma być gotowy w 2020 roku.
       - Jak widać lata rządów Donalda Tuska to okres zaniedbań w sprawie przekopu, wiele rzeczy trzeba będzie w tej sprawie prowadzić od początku – mówił Karol Karski. - Przez tyle lat rząd nie dopilnował, by do Komisji Europejskiej trafiła cała potrzebna dokumentacja w sprawie oddziaływania przekopu na obszar Natura 2000, którego częścią jest Mierzeja.
       - Wokół sprawy przekopu narosło tyle mitów, a to o zasoleniu, a to o szkodach, jakie ma wywołać w ekosystemie, a przecież śluzy, które tam mają być zbudowane, nie będą otwarte cały czas. Będą otwierane i zamykane – tłumaczył Jerzy Wilk. - Ta inwestycja to szansa na rozwój Elbląga, na nowe miejsca pracy podczas budowy, na rozwój portu. Nawet mieszkańcy Krynicy Morskiej nie mają się czego obawiać, bo zwodzone mosty nad kanałem będą atrakcją turystyczną, tak jak nasze elbląskie mosty.
      
       To najlepszy moment na inwestycję
       Karol Karski tłumaczył, że nadal jest szansa na to, by budowa kanału mogła być współfinansowana z funduszy unijnych, choć już w 2007 roku rząd Jarosława Kaczyńskiego chciał inwestycję finansować z budżetu państwa.

 

- To właśnie rolą europarlamentarzystów jest oddziaływać na Komisję Europejską, poszczególne dyrekcje w Brukseli, lobbować w pozytywnym sensie tego słowa w sprawie konieczności budowy kanału przez Mierzeję – mówi Karol Karski. - Biorąc pod uwagę obecną sytuację międzynarodową, związaną z Ukrainą, to jest najlepszy moment na poruszanie tej sprawy i uniezależnienie się od Rosji, która w każdej chwili może zawiesić umowę o swobodnej żegludze po Zalewie Wiślanym, a także ją wypowiedzieć po 5 latach obowiązywania, a ten termin mija już 28 maja – dodał kandydat PiS w eurowyborach.
       Tymczasem elbląski port bije kolejne rekordy przeładunku. Od początku sezonu żeglugowego przeładowano tutaj ponad 80 tysięcy ton towarów.
      
      


Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Po takiej promocji zostanie tylko wyjąć nóż z pleców ofiary po wyborach.
 • Polityczne głowy sobie przekopcie, bo odnoszę wrażenie że synapsy nie mają minimalnej nawet mocy przepływowej aby dotarło że ludzi interesuje nie przekop, tylko to kiedy błędęm będzie wyjechanie z tego miasta, a nie jak do tej pory, błędem jest pozostanie i tu szukanie pracy.
 • Unia się rozpada, nie mam sensu głosować. Szybciej czy później panie to. Wyraźnie o tym mówi Max Kolonko w ostatniej swojej wypowiedzi. Warto wejść na jego kanał na tubie i posłuchać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  11
  Onanis(2014-05-19)
 • " Tymczasem elbląski port bije kolejne rekordy przeładunku. Od początku sezonu żeglugowego przeładowano tutaj ponad 80 tysięcy ton towarów" . Więc po cholerę przekop?!
 • A czy ten Karski /profesor albo nie/ zapłacił już za szkody po pijaku melexem wyrządzone hotelowi gdzieś tam na śródziemnym morzu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  42
  11
  niechcekolejnegowteczce(2014-05-19)
 • Każdy, kto domaga się przekopu Mierzeji Wiślanej jest nieodpowiedzialnym, ekonomicznym oszołomem nie mającym pojęcia o przewozach po Bałtyku. Panowie Wilk i Karski to ludzie do odstrzału. Tak mi podpowiada rozum i wiedza. Hero.
 • I tak nie będę głosował, więc po co mi te dyrdymały wciskacie
 • Trzeba kopać tam, gdzie jest najwięcej bursztynu - będzie taniej i w Gdańsku bursztynnicy będą zadowoleni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  7
  zalewowyAmberdog(2014-05-19)
 • ale NUDA! nie poprę go nigdy! Odpad PIS i PO; )
 • Czy Prezydent Wilk swoje prywatne sprawy (realizacja politycznych interesów) załatwia w czasie pracy?
 • Jak profesor może należeć do PIS? To kuzorium!
 • Czy pan Karski wie w jakim woj. leży Mierzeja? A tak poza tym to kiedy pan Karski został profesorem i jakiej dziedziny? Megalomania w PiS-ie kwitnie? No i to " promowanie" osoby nie związanej z naszym miastem przez pana Wilka w asyście dyrektora portu jest nie do przyjęcia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  11
  wiza(2014-05-19)
Reklama