
Wisła - temat jak rzeka i w nim zanurzają się uczestnicy konferencji naukowej pt. „Dolna Wisła w dziejach Pomorza Gdańskiego do końca XVIII w.”, która dziś (15 listopada) odbywa się w Bibliotece Elbląskiej. O tym jak Wisła szeroka, długa i głęboka, o jej wciąż słabo wykorzystywanych możliwościach transportowych, o jej zaletach rekreacyjnych, ale także o zagrożeniu powodziowym, jakie niesie rozmawiają naukowcy z Torunia, Gdańska i Elbląga.
- Organizując konferencję, chcemy nawiązać do tego historycznego zdarzenia i zwrócić uwagę na dziedzictwo kulturalne i naturalne, potencjał, znaczenie historyczne i gospodarcze Wisły w życiu Polski, ale też naszego regionu - argumentują pracownicy biblioteki.
Z referatem inaugurującym konferencję wystąpił prof. dr hab. Ryszard Rolbiecki z Uniwersytetu Gdańskiego. Mówił o Wiśle, jako o drodze wodnej i jej aktualnym znaczeniu transportowym. Marginalnym - jak wynikało z analizy profesora Rolbieckiego. Żeby tę sytuację poprawić i zbliżyć Wisłę do rzek z innych krajów Europy zachodniej, należałoby najpierw poprawić jej parametry.
- Najgorszy odcinek to ten od Narwi do Płocka, gdzie koryto "zdziczałe", a odcinek zatorogenny - wskazywał prof. dr hab. Ryszard Rolbiecki. - Lepszy jest odcinek od Płocka do Włocławka, ale kolejny - do Solca Kujawskiego znowu fatalny. Rzeka ma tam zaledwie metr głębokości. Wisła dolna jest drogą wodną o niskich parametrach, w niewielki sposób wykorzystywaną w transporcie. Lepszą drogą jest Odra - zauważył profesor - jeśli chodzi o stan techniczny i wykorzystanie.
A dla Wisły perspektywy są. Wystarczy spojrzeć jak rozwija się Port Gdański - podawał przykłady prof. Rolbiecki.
Póki co, w Polsce nakłady finansowe na drogi wodne to niespełna 1 proc. w porównaniu do transportu drogowego. W Niemczech to 10 procent.
- Nasze drogi wodne spełniają więc minimalne wymagania - podsumował prelegent.
- Drogi śródlądowe zostały trochę zaniedbane - przyznał prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Planowany przekop Mierzei Wiślanej pomoże to zmienić. My już tworzymy bazę nad Zalewem, nowoczesne mariny, która sprzyja rozwojowi turystyki i handlu.

Dziś z referatami w Bibliotece Elbląskiej wystąpili wybitni specjaliści od historii i kultury naszego regionu: prof. dr hab. Roman Czaja, prof. dr hab. Wiesław Długokęcki, prof. dr hab. Andrzej Groth, mgr Jakub Jagodziński, dr Marek Jagodziński, mgr Wacław Kulczykowski, prof. dr hab. Piotr Oliński, dr Julia Możdżeń. Nadzór merytoryczny nad konferencją sprawuje prof. dr hab. Wiesław Długokęcki.
Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Sekretarza Stanu w MKiDN Jarosława Sellina, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego, Prezydenta Miasta Elbląga Witolda Wróblewskiego
Patronem medialnym konferencji jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl