UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak wyjść spod lodu?

Elbląg, Jak wyjść spod lodu?
(fot. rp)

Deska, gałąź, drabina, kolce lodowe, gwizdek, linka asekuracyjna czy sanki ratownicze – to wszystko może uratować życie osoby tonącej. Dzisiaj (3 marca) uczniowie z podelbląskich szkół mieli okazję zobaczyć pokaz ratownictwa lodowego w Kompleksie Gastronomiczno-Rekreacyjnym „Nowa Holandia”. Zobacz fotoreportaż

Ratownicy EL WOPR wraz ze strażakami przygotowali symulacje niebezpiecznych sytuacji na lodzie, by pokazać uczniom, jak należy się zachować, żeby nie dać się wciągnąć do lodowatej wody.
       – Pokazaliśmy w kilku scenkach, jak można pomóc koleżance, koledze, kiedy lód załamie się pod nimi. Prezentowane scenki mogą przydać się dzieciom, kiedy będą świadkami prawdziwego wypadku – mówi Stanisław Chomentowski, wiceprezes EL WOPR.
       Na początku przedstawiono wersję dla laików z użyciem wioseł, kolców lodowych oraz „łańcucha” utworzonego z ludzi. Ratownicy pokazali, jak można się wydostać z przerębli o własnych siłach za pomocą kolców lodowych, a także gwizdka alarmującego innych. Zestaw kosztuje zaledwie 3 zł. Jak podkreślają ratownicy, każdy wędkarz, amator ekstremalnego uprawiania tego sportu zimą, powinien zaopatrzyć się w taki sprzęt, gdyż to oni stanowią największą grupę ryzyka. – Najwięcej na lodzie przebywa wędkarzy, dlatego to właśnie oni najczęściej ulegają wypadkom – taka jest statystyka – podkreśla Stanisław Chomentowski, wiceprezes EL WOPR.
       Nieoficjalnie mówi się również, że wędkarze bagatelizują zagrożenie i nie chcą współpracować z ratownikami, dlatego akcja skierowana jest do dzieci, które nie mają ukształtowanego poglądu na ten temat.
       Podczas pokazu ratownicy przestrzegali uczniów przed nagminnymi błędami w postaci podchodzenia bezpośrednio do osoby w przerębli czy podawania ręki, co wykonujemy odruchowo, gdy ktoś wzywa pomocy.
       W programie pokazu zaprezentowano również, jak wygląda profesjonalna akcja ratownicza w wykonaniu strażaków i ratowników EL WOPR z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu typu sanie lodowe i linka asekuracyjna.
       W akcji wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych w Węzinie i Żurawcu, którzy bardzo sceptycznie podchodzili do tego zagadnienia, twierdząc, że to ich nie dotyczy, bo nie chodzą po lodzie albo nigdy wcześniej nie byli świadkami takiego wydarzenia. Jednak ogólne opinie dotyczące pokazu były pozytywne, gdyż dzieci wyznały, że rzadko uczestniczą w tego typu akcjach w ramach zajęć szkolnych.
       – Akcja bardzo ciekawa, w końcu coś nowego. Cieszę się bardzo, że zostałam zaproszona – podsumowała pokaz ratownictwa pani Ania, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Żurawcu.
      
      
Agnieszka Jasionowska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Cyt. - ". .. którzy bardzo sceptycznie podchodzili do tego zagadnienia, twierdząc, że to ich nie dotyczy, bo nie chodzą po lodzie albo nigdy wcześniej nie byli świadkami takiego wydarzenia. " -Ja z kolei bardzo sceptycznie podchodzę do inteligencji współczesnej młodzieży.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zgred(2010-03-03)
 • Ja to jestem tak sceptyczny że już bardziej sceptycznych ode mnie nie znam no chyba że Mickiewicz Adam - ale przecież on nie żyje (na ja sie też w sumie kiepsko czuje ostatnio)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  z CEP TY k(2010-03-03)
 • Ciekawe. .. wiosna już za pasem, a WOPR organizuje pokaz ratownictwa zimowego. .. troszkę za późno.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Uczeń(2010-03-03)
 • A gdzie pan Nowaczyk?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wyborca(2010-03-03)
 • Jak to gdzie w pelerynie z N na piersi lata i patroluje za zbłąkanym elektoratem; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tyż prawda tyż cynik(2010-03-03)
 • Myślę, iż ratownicy wyciągają go z wody. Był zahibernowany, czekał na lepsze czasy, na granty z Unii. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wodnik(2010-03-04)
Reklama