UWAGA!

Janek Krasicki trafi do muzeum

 Elbląg, To już ostatnie chwile prezentacji pomnika przy ul. Rycerskiej
To już ostatnie chwile prezentacji pomnika przy ul. Rycerskiej (fot. arch. AD)

Pomnik sowieckiego agitatora Janka Krasickiego, który dumnie stoi przed szkołą przy ul. Rycerskiej, trafi wiosną do muzeum. Taką decyzję podjął prezydent Elbląga Jerzy Wilk, bo w obecnej lokalizacji nie wypada, by się prezentował, ale – jako pomnik – musi być godnie zabezpieczony.

O to, by pomnik Janka Krasickiego vel Kazika zniknął sprzed Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych Jerzy Wilk wnosił jeszcze jako radny. W tej sprawie interweniował także kilka lat wcześniej poseł Leonard Krasulski. W Elblągu, prawdopodobnie jedynym mieście w Polsce, znajduje się także skwer im. Janka Krasickiego.
       Zmian w tym zakresie chcą także radni Platformy Obywatelskiej. "W sierpniu 2013 r. Klub Radnych Platformy Obywatelskiej złożył wniosek o usunięcie z przestrzeni miejskiej tego niechlubnego pomnika. Czy my jako prawi elblążanie nadal mamy czcić człowieka, który swoją działalnością przyczyniał się do śmierci rodaków? Czy nadal młodzież ucząca się w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych ma wierzyć w bohaterstwo i patriotyzm postaci, której postawiono pomnik u wrót ich szkoły? Przecież pomniki są zarezerwowane dla bohaterów, patriotów, osób zasłużonych i godnych naśladowania." - argumentowali w wydanym oświadczeniu.
       Prezydent Jerzy Wilk wielokrotnie powtarzał, że jest przeciwny burzeniu jakichkolwiek pomników, bo każdy z nich jest w pewnym sensie świadectwem epoki. Uważa jednak, że pomnik Janka Krasickiego powinien trafić do muzeum.
       - Stosowne pismo z prośbą o wydanie opinii w tej sprawie zostało wysłane do Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Olsztynie.
       Tam poinformowano nas, że decyzję musi podjąć komitet centralny, który mieści się w Warszawie. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy, ale pan prezydent podjął już decyzję o przeniesieniu pomnika Janka Krasickiego do elbląskiego muzeum – informuje Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Pomnik musi bowiem znaleźć się w miejscu godnym. Przeniesienie nastąpi wiosną.
       I tak po latach prezentacji przed szkołą przy ul. Rycerskiej Janek Krasicki trafi do muzeum, w którego magazynie od lat spoczywa popiersie "tego, który się kulom nie kłaniał", czyli generała Świerczewskiego. Tego typu eksponaty nie są prezentowane zwiedzającym, ale znajdują godne miejsce zabezpieczenia, jako świadkowie historii.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Rondo, pomnik prezydent się realizuje. Przynależność do PIS zobowiązuje. A co z miejscami pracy, gospodarką. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  10
  arek234(2014-02-05)
 • nie wiem nad czym tak biadolic. pomnik mozna przeciez wysadzic na miejscu za pomoca materiałów wybuchowych. Czym ci idioci z ratusza sie zajmuja?!!!! jest tyle wazniejszych spraw niz jakis pomnik. Nie wiem jak reszta elblazan ale ja uwazam ze ta ekipa radnych i prezydent juz w pazdzierniku wyleca z ratusza jak bociany do cieplych krajow, z tym ze bociany wracaja a ci radni bezradni juz na szczescie nie wroca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  24
  turban(2014-02-05)
 • Bardzo dobrze! Bez rozwiązania spraw z przeszłością, nie zbudujemy dobrej przyszłości!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  16
  Elblążaninnasto%(2014-02-05)
 • Turban, popuść zwoje turbana, bo masz ewidentne niedotlenienie mózgu. Albo coś takiego, co nie pozwala nazwać cie gościu myślącym.
 • nie do muzeum tylko przed siedzia SLD powinien stanąc bo to jest " ich" Janek, pan Klim wygłosi pogadanke o działalności Janka i bedzie wesoło
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  17
  podsld(2014-02-05)
 • zrobcie porzadek z tramwajami elblaskimi! kupcie nowe tramwaje i wycofajcie te zdezelowane konstale!! czy wy oszolomy z UM jechaliscie przy mrozie tym tramwajem? tam nie ma ogrzewania! tam sa takie szpary ze wewnatrz jest tak samo zimno jak na dworze! zrobcie cos z sygnalizacja swietlna i sprawcie aby tramwaj byl uprzywilejowanym pojazdem szynowym! tramwaj musi miec pierwszenstwo! tramwaj nie moze stac 4 minut na poziomej belce!oszołomy z UM apeluje dow as, wezcie sie do roboty! likwidacje pominow zleccie zlomiarzom!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  9
  yataman(2014-02-05)
 • Zamienić na pomnik Lecha Kaczyńskiego, wykształconego na komunistycznej ideologii, uwielbiającego Janka jak jego wielki brat Jarosław, piszący prace magisterskie o wyższości socjalizmu na kapitalizmem. .. Polacy strzeżmy się ludzi niedużego wzrostu, bom kąsają jak małe kundelki, a nie szczepione mogą zarazić wścieiklizną, co zresztą czynią przez media ze stolicy pierników. .. .
 • Czas najwyższy.
 • Pomnik takiej kanalii powinien iść na śmietnik a nie do muzeum !
 • do muzeum i pokazaywać tylko komuchom po okazaniu legitymacji partyjnej i za opłatą 200 zł za 2 minuty oglądania
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  14
  impresoo(2014-02-05)
 • Krasicki to temat bardzo szeroki, a na pewno ten człowiek nie znał życia na tyle by się zdecydowanie określić. Jego droga to bunt rządom Piłsudskiego, który nie zawsze kierował się uczciwością i prawością. Na pewno tego typu ludzie potrzebni są do rządzenia lecz kaleczą młode dusze takie jak w/w Krasicki. Dalsze pisanie mija się z celem ponieważ zainteresowani wiedzą jaka lektura jest odpowiednia do poczytania.
 • I oczywiście w tym buncie przeciw rządom Piłsudskiego sporządzał dla NKWD we Lwowie w 1939 - 1941 listy studentów polskich przewidzianych do aresztowania i wywózki na sybir.
Reklama