UWAGA!

Jedni zbierają podpisy, reszta czeka. Analiza

 
Elbląg, Jedni zbierają podpisy, reszta czeka. Analiza
fot. Anna Dembińska

Do 26 stycznia, kiedy mija termin złożenia wniosku o przeprowadzenie w Elblągu referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miejskiej, nie należy się spodziewać politycznego ożywienia, nie licząc aktywności inicjatorów referendum.

Wszystkie obecne w Radzie Miejskiej ugrupowania czekają na rozwój wydarzeń, także Platforma Obywatelska, która ma w Radzie większość i z której wywodzi się prezydent Grzegorz Nowaczyk. Żadne z tych ugrupowań oficjalnie nie poparło inicjatywy przeprowadzenia referendum. Taki scenariusz napisali w pewnym sensie sami inicjatorzy referendum, występując jednocześnie o odwołanie i Prezydenta, i Rady Miejskiej.
       26 stycznia może się zrealizować jeden z dwóch scenariuszy: wymaganych 10 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum nie uda się zebrać lub podpisy zostaną zebrane i komisja wyborcza przystąpi do ich weryfikacji. Dopiero w tym drugim przypadku możemy się spodziewać jakichś ruchów na elbląskiej scenie politycznej, ale równie dobrze możemy na nie czekać kolejne tygodnie – jeżeli żadne z ugrupowań opozycyjnych w Radzie, czyli ani PiS, ani SLD, nie zdecyduje się na wystąpienie przeciw obecnej władzy.
       Cezurą może się okazać dopiero pierwsza połowa kwietnia – jeśli dojdzie do referendum i jeśli elblążanie zdecydują o odwołaniu obecnych władz. Do tej pory we wszystkich ugrupowaniach politycznych rozważane będą różne scenariusze, rozmaite propozycje personalne, ale raczej nikt nie zdecyduje się na ich przedwczesne upublicznienie. Przecież nawet inicjatorzy referendum takich propozycji nie zgłaszają.
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • co by nie było to i tak pffff! Kogo to obchodzi? hehe elblag i tak upadł wieki temu, lokalne przepychanki o kasę
 • Ludzie nie dajcie się omamić, zwróćcie uwagę kto stoi za powołaniem referendum. Dla wiadomości, są to ludzie którzy w poprzednich wyborach przegrali z kretesem ( min. Ruch Palikota ), a więc też ludzie którzy nie zdobyli zaufania naszego społeczeństwa, czyżby obecnie coś się zmieniło. Nowe wybory niczego lepszego nie przyniosą, " Z pustego i Salomon nie naleje ", a nasze miasto i tak ma dość problemów finansowych i bez kosztów jakie będziemy musieli wspólnie ponieść za przeprowadzenie referendum, a jest to naprawdę dość spora suma. Wracając do organizatorów zwołania referendum, są to osoby niedowartościowane po poprzednich wyborach, traktujących politykę jako zabawę, czyli mówiąc inaczej Hobby, niech bawią się dalej, tylko nie za nasze pieniądze. A skoro są tacy pewni obalenia obecnej władzy, to niech od razu na kartach do głosowania napiszą Wam na kogo macie głosować, będzie to już połowa sukcesu. Chcą nas prowadzić jak baranów ( bo tak nas traktują ), niech napiszą kto ma zostać nowym Prezydentem i kto ma zasiąść w Radzie Miejskiej, żebyście znów podczas nowych wyborów ich nie pominęli. Oni są krótkowzroczni, punkt patrzenia kończy się za ich plecami, około d. .. .y. Chcą załapać ciepłe posadki, ale i tak nic dobrego dla naszego miasta nie zrobią. Jeżeli kogoś obraziłem, to z góry przepraszam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Żeglarz(2013-01-09)
 • Nowaczyk jes OLAZTYNIANINEM, dlatego wszystko pcha tam, dlatego elblaskie firmy upadaja, bo przejmuja ich role firmy olsztynskie. Kto o zdrowych zmyslach wybiera takiego... ehhh nasakra niech spada na ta swija wioche
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_60326(2013-01-09)
 • Autor artykułu zainspirował się słowami Wojciecha Manna występującego w roli pogodynki: www.youtube.com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Yeyoosioo(2013-01-09)
 • Panie Derlukiewicz niestety nie przewidział Pan wszystkich scenariuszy. Po pierwsze Pan Prezydent i Rada miasta może honorowo złożyć swoje mandaty. Oszczędzimy na referendum i przejdziemy do wyborów. Droga na skróty. Po drugie ugrupowania polityczne mogą akcję poprzeć - i rozpocząć zbieranie podpisów ale o sile i społecznym poparciu zadecyduje wtedy ilość zebranych podpisów. Tyle że akcja za kilka dni się zakończy bo mieszkańcy w końcu zrozumieli czym jest demokracja - samorzutnie zbierają podpisy i listy. Właśnie byłem w sklepiku osiedlowym po dwa piwa i na ladzie leżała do polowy wypełniona lista referendalna. Moim zdaniem już dziś jest wymagana ilość podpisów mając na uwadze rzecz jasna listy w obiegu. Sam lokal referendalny dziś zebrał 398 podpisów. Co ciekawsze referendum stało się "modne" - to już trend kulturowy. Z przykrością stwierdzam że Pana Redakcja stała do referendum w opozycji - tu sprzeniewierzyliście się Państwo Elblążanom i demokracji unikając tematu referendum właściwie do dnia wybuchu afery prądowej. Nie mam o to do Pana żalu rozumiem firma pozycja rynek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2013-01-09)
 • Ale akcja referendalna to przede wszystkim krzyk o sprawiedliwość i prawdę. Krzyk ten moim zdaniem za wydatną pomocą Boga doszedł do uszu mieszkańców. To co się dzieje na naszych oczach to taki cud jak grudzień 70 czy sierpień 80.Po raz pierwszy od 1989 tu u nas musimy się zastanowić nad miastem jakie zbudowaliśmy ale i nad Państwem jakiego jesteśmy częścią. I nie są to refleksje wesołe. Kto jest winny ? Elity polityczne czy ich wyborcy ? Oderwanie się tych elit od życia i zastępowanie prawdy życia prawdą ekranu ? Brak aktywności społecznej ? Trzecia fala - cywilizacja postindustrialna ? Można przytaczać i pytać. Co dalej Pan pytasz ? Bóg prowadzi. Partie polityczne nie są już potrzebne. Nie nam grupie referendalnej ale społeczeństwu. Wchodzimy w świat informacji - komunikujemy się sami i sami możemy nasze decyzje komunikować władzy są na to środki techniczne. Brak jest woli politycznej bo politycy boja się demokracji bezpośredniej. Mam nadzieję że dla Elbląga nie ma już odwrotu - będziemy dyskutować publicznie o czynszach wodzie śmieciach obsadzie stanowisk i pracy każdego urzędnika. My Elblążanie. Po raz pierwszy w życiu wiem że krew tego miasta na ulicach Gdyni nie poszła na marne. Jestem dumny że w moim dowodzie widnieje Elbląg - dla mnie to już na zawsze będzie Twierdza Elbląg. Mam nadzieję że nikt jej nigdy nie zdobędzie. Amen.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2013-01-09)
 • Analiza typu: Jak w Boże Ciało deszcz pada albo nie pada to na Trzech Króli śnieg będzie albo nie będzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Yeyoosioo(2013-01-09)
 • Mam nadzieję, ze PiS poprze ten ruch społeczny !!!!! Jnaczej ja zastanowie się, czy nadal PiS jest moją partią !!!!! O SLD się nie wypowiadam, bo daleko mi do niej. .. Ale skoro SLD chodzi o dobro Elbląga i jego mieszkańców, a nie o partyjne wlasne korzyści to bezapelacyjnie stanie po stronie PO-SKIEJ RATUSZOWEJ IGNORANCJI i poprze referendum. Inaczej ludzie sami rozgonią cały ratusz, bo nie pozwola na takie rządy i takie traktowanie ludzi.
 • Jeżeli nawet uda się zebrać wymaganą ilość podpisów to referendum nie odwoła obecnego prezydenta. Mimo generalnie wielkiej głupoty Elblążanie nie są aż tak głupi aby wybrać bezkrólewie. Wyrazistych kandydatów na wymianę grupy trzymającej władzę i wyrazistego kandydata na nowego króla brak - sieroty po panu Henryku nie mają szans. Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Heronim Zabiełło(2013-01-09)
 • Hieronim, ty wystartuj. Do mędrkowania to wszyscy tylko robić nie ma komu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Szlipak(2013-01-09)
 • Mam tylko nadzieję że mieszkańcy Elbląga nie są aż tak głupi, potrafią sami zauważyć co dla nich będzie lepsze. Pan M. Lewandowski nawija już jak prawdziwy polityk, odwołując się do Boga i religii, obiecanki że po wyborach będzie super. A może to Pan będzie pierwszy na liście jako kandydat na Prezydenta lub w gorszym wypadku do Rady Miasta, Ludzie pogońcie to całe towarzystwo referendalne, niech dadzą nam spokojnie żyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Żeglarz(2013-01-09)
 • Ty Hero nie mysl ze zjadłes wszystkie rozumy siedziśz codziennie człowieku i macisz tu nie masz nic innego do roboty żadna z partii nie popiera bo utraci koryto widze ze jak co do czego to niektórzy by dali Nowaczykowi jeszcze medal za gospodarność te wszystkie wpisy to jego krzykacze nie zagłuszycie wszystkich ludzie poprą referendum koniec z niegospodarnością i kolesiostwem czytając wypowiedzi to człowiek odnosi wrazenie nze referendum zrobili ludzie sami złodzieje bandyci kryminaliści nie macie honoru przegrać to honorowo a nie próbowac wszystkich chwytów i trzymać się koryta rekami i nogami myśle ze rodzice Nowaczyka nie będa rozsyłać błagalnych listów
Reklama