UWAGA!

Jutro strajk kolejarzy

 
Elbląg, Jutro strajk kolejarzy
fot.arch.portEl

Jutro (25 stycznia) w godz. od 7 do 9 w całym kraju odbędzie się akcja protestacyjna pracowników kolei. W tym czasie na torach ma się znaleźć blisko tysiąc pociągów. Część zostanie zatrzymana na stacjach. Już działa specjalna strona internetowa, na której podróżni mogą uzyskać aktualne informacje o utrudnieniach w ruchu.

Powodem sporu między związkowcami a pracodawcami są ulgi przejazdowe dla pracowników kolei i emerytowanych kolejarzy.
       Propozycją Związku Pracodawców Kolejowych było, aby – w przypadku kolejowych emerytów - ulga, wynosząca do tej pory 80%, pozostała na tym samym poziomie. Zmianie ulec miał sposób wykupu zniżki (emeryci, którzy nadal będą chcieli mieć zniżkę, będą ją mogli sobie wykupić sami). Dzięki temu Grupa PKP mogłaby zaoszczędzić ok. 27 mln zł. Ulga dla pracowników kolei pozostała natomiast na poziomie 99 proc. w drugiej klasie – tak, jak dotychczas. Związki zawodowe nie przyjęły propozycji i zapowiedziały przeprowadzenie strajku ostrzegawczego, bądź – w razie braku dalszego porozumienia – strajku generalnego.
       Akcja protestacyjna zostanie przeprowadzona jutro (25 stycznia) w godz. 7-9 w całym kraju. Z utrudnieniami muszą się liczyć pasażerowie, którzy w tych godzinach wybiorą się w podróż pociągiem. Dziś wieczorem została uruchomiona strona internetowa www.wczasiestrajku.pl gdzie można znaleźć aktualne informacje o utrudnieniach. W zakładce "Zmiany w kursowaniu pociągów" wpisując nr składu można sprawdzić, czy do celu dojedziemy na czas.
       Już wiadomo, że wszyscy przewoźnicy kolejowi w Polsce uzgodnili porozumienie o wzajemnym honorowaniu biletów. Bilety będą honorowane na trasie określonej na bilecie, dla podróży rozpoczynającej się pomiędzy godziną 7 a 12 w piątek 25 stycznia.
       Umożliwia to pasażerom oczekującym na stacji skorzystanie z pociągu innego przewoźnika na tej samej trasie, w sytuacji, gdy skład, na który oczekuje nie pojawia się o właściwym czasie lub ma zapowiedziane opóźnienie. Jeśli podróż zgodnie z rozkładem rozpoczyna się przed godziną 12, może być kontynuowana w pociągu innego przewoźnika w późniejszych godzinach.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Bardzo dobrze, że zabierają im te przywileje. Chore jakieś układy typu syn kolejarza jedzie prawie za darmo. .. chore i tyle. Skończył się socjalizm!!!
 • jako mieszkaniec ZATORZA nie jestem zdziwiony, dróżnicy na malborskiej i lotniczej strajkują od zawsze
 • syn Tuska jakoś ma przywileje po ojcu jak KIM Dzong Un albo inny Fidel Castro i nikt nie podskoczy.
 • Tak policjantom - jazda bez mandatów, pracownikom Energi - prąd za darmo; z wodociągów niech nie płaca za wodę, a pracownicy Urzędów Skarbowych niech będą zwolnieni z wszystkich podatków
 • za dużo prezesików teraz jest ze 30 spółek tj 30 prezesów, przynajmniej 60 zastępców i 30 zarządów, POliczcie sobie ILE kasy ci zarządzający spółeczkami zgarniaja co miesiąc, nie wspomne o skromnych nagrodach i innych dla nich przywilejach co miesiąc i na koniec jako nagrody za "długi kolei"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  matti01(2013-01-24)
 • To skutki dobrobytu na zielonej wyspie cudów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Arnold Czarnymurzyn(2013-01-24)
 • komuna się skończyła a na PKP babki, ciotki dziadki, kuzyni jeżdżą za darmo bo jeden na kolei pracuje- paranoja!!!!! za robotę się lenie wziąć i posprzątać ten zasyfiony zapluskwiony tabor a nie strajkować się zachciewa. Wystarczy dwa dni strajku pasażerów i kolej leży i kwiczy!!!!
 • Kupic sobie ja. .. POciąga:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Makumba.(2013-01-24)
 • Dla mnie to mogą w Elblągu kolejarze strajkować ile chcą tu i tak nic prawie nie jeździ. A ile miliardów złotych z pieniędzy POdatników idzie co roku na kolej ??? Hmmm a jakie efekty ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Uszatek z PO(2013-01-24)
 • Jako mieszkaniec zatorza pasuje mi SZLABAN BEDZIE OTWARTY
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_17783(2013-01-24)
 • Sieroty po socjaliżmie, weżcię się do pracy ! Zliwidujcie związki zawodowe jako bandę nierobów i na tory.
 • Witam, czy moze mi ktos powiedziec w jakich godzinach kursuja pociagi [ bezposrednio] z Elblaga do Gdyni Glownej, pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kwiatuszek123(2013-01-24)
Reklama